máma a syn

CO JE ZUBNÍ KÁMEN?

Zubní kámen je zubní plak, který ztvrdl na vašich zubech. Zubní kámen se také může tvořit na a pod linií dásní a může dráždit tkáně dásní. Zubní kámen poskytuje plaku větší plochu, na které může růst, a mnohem lepkavější povrch, k němuž může přilnout, což může vést k vážnějším stavům, jako jsou kazy a onemocnění dásní.

Zubní kámen může nejen ohrozit zdraví vašich zubů a dásní, je to také kosmetický problém. Protože je zubní kámen poréznější, snadno tak absorbuje skvrny. Pokud tedy pijete kávu nebo čaj nebo pokud kouříte, je obzvláště důležité zabránit tvorbě zubního kamene.

Jak poznám, že mám nahromaděný zubní kámen?

Na rozdíl od plaku, který je bezbarvým filmem bakterií, je zubní kámen nahromaděný minerál, který je poměrně snadno vidět nad linií dásní. Nejčastějším příznakem zubního kamene je žlutá nebo hnědá barva zubů nebo dásní. Jediný způsob, jak s jistotou odhalit zubní kámen – a odstranit jej – je navštívit svého zubaře.

Jak mohu zabránit hromadění zubního kamene?

Správné čištění zubů, zejména zubní pastou na kontrolu zubního kamene, a používání zubní nitě jsou nezbytné ke snížení tvorby plaku a zubního kamene.

Jakmile se zubní kámen vytvoří, může jej odstranit pouze váš zubní lékař. Proces odstraňování zubního kamene se nazývá stomatologická kyretáž. Během odstraňování zubního kamene zubní profesionál pomocí speciálních nástrojů odstraní zubní kámen ze zubů nad a pod linií dásní.

zuby

Zubní kámen ohrožuje zdraví ústní dutiny a činí váš úsměv znatelně méně atraktivním.

zubní kámen

Jakmile se zubní kámen vytvoří, může jej odstranit pouze profesionální čištění.