Nejlepší tipy pro bělení zažloutlých zubů

Nejlepší tipy pro bělení zažloutlých zubů

Co pomáhá bojovat proti žloutnutí zubů? Čistíte si zuby dvakrát denně, používáte pravidelně zubní nit, a přesto máte žluté zuby? Barva zubů se u různých lidí liší. Nicméně chcete-li mít o trochu bělejší zuby, můžete se poohlédnout po alternativách, které vám od zažloutlých zubů pomohou. Zuby mohou také žloutnout z různých důvodů, které jsou mnohdy mimo naši kontrolu, tj. povrchové nebo hlubší skvrny. Ať už je žloutnutí zubů způsobeno skvrnami nebo něčím jiným, s bělením zubů mohou pomoci některé volně prodejné produkty. Na doporučení ohledně bělení zubů se zeptejte také svého zubního lékaře.

Proč zuby žloutnou?

Přestože hlavními příčinami žloutnutí zubů často bývají káva, víno nebo tabák, zuby mohou působit žlutě také v případě, že máte tenkou zubní sklovinu. Zubní sklovina je bílý tvrdý materiál na povrchu zubů. Světle hnědý dentin neboli zubovina se nachází pod sklovinou. Je-li sklovina silná, zuby jsou bílé. Pokud je sklovina ovšem tenká, barva dentinu prosvítá sklovinou a zuby působí nažloutle. Důvodem mohou být kyselé potraviny a nápoje, jako např. sladkosti, pomerančová šťáva nebo kyselé nealkoholické nápoje, které útočí na zubní sklovinu. Důležité je nezapomínat na skutečnost, že kyseliny se mohou také nacházet v různých doplňcích stravy, např. ve žvýkacích tabletách s vitamínem C.

Další možné příčiny

Omezení konzumace tabáku, kyselých nealkoholických nápojů a kávy pomůže předcházet žloutnutí zubů. Dobrým návykem je také pít tmavě zbarvené nápoje slámkou. Za účelem zmírnění eroze zubní skloviny je vhodné se po konzumaci kyselých nápojů napít vody nebo mléka.

Pravidelná profesionální dentální hygiena pomáhá zachovat přirozenou bělost zubů. Během ní dentální hygienistka odstraní povrchové zbarvení zubů, díky kterému působí zuby zažloutle. Výsledky tohoto ošetření můžete prodloužit používáním hloubkově čistící zubní pasty. O radu požádejte svého zubního lékaře.

Co pomáhá bojovat proti žloutnutí zubů?

Jednoduchým a finančně nenáročným způsobem, jak odstranit zbarvení zubů a o několik stupňů zesvětlit zubní sklovinu je pomocí volně prodejných produktů, které jsou běžně dostupné v obchodech. Jedná se ovšem často o vysoce abrazivní produkty, které byste neměli používat, pokud trpíte erozí zubní skloviny! Dalšími způsoby bělení zubů jsou bělicí sady a dokonce i ústní vody. Existují ovšem i speciální druhy zubní pasty, která šetrně bělí zuby. O bělení se poraďte se svým zubním lékařem.

Velmi dobře známou metodou odstranění zbarvení zubů je bělení. Nechte si od svého zubního lékaře poradit nejvhodnější metodu s ohledem na vaše zuby. Zuby si můžete nechat bělit na zubní klinice nebo sami doma pomocí speciální bělicí sady. U dětí vám zubní lékař pravděpodobně doporučí, abyste vyčkali, až naroste celý trvalý chrup, aby vybělené mléčné zuby nepůsobily oproti novému trvalému chrupu nezvykle bílou barvou.

Zářivý úsměv je nádherný, ale barva zubů se u lidí přirozeně liší, někteří mají zuby bělejší, jiní více do žluta. Důležité ovšem je, zda jsou zuby zdravé, ne to, do jaké míry září bělostí.