Jak používat aplikátor na bělení zubů?
Sněhobílý úsměv je snem mnoha lidí. Existuje mnoho metod pro efektivní bělení zubů. Rozlišujeme především profesionální metody bělení zubů v zubní ordinaci a domácí metody s použitím přípravků dostupných k nákupu bez předpisu. Jednou z nich jsou bělicí aplikátory. Možná se tedy ptáte, jak používat bělící a jak tato metoda funguje?
Co je bělící aplikátor na zuby?
Jednoduchým příkladem domácí metody bělení zubů je Colgate Max White Overnight bělicí sérum, které má tvar nanášecího štětečku. Jedná se o praktický, snadno použitelný aplikátor obsahující 0,1% peroxidu vodíku. Bělicí sérum se aplikuje na povrch zubů po jejich vyčištění před spaním a smývá se až při ranním čištění. Aplikátor vydrží asi 35 použití a efekt světlejších zubů je dosažen po 3 týdnech pravidelného používání.
Jsou bělící aplikátory na zuby bezpečne?
Na trhu je dnes dostupných mnoho bělících prostředků na zuby, které nevyžadují návštěvu zubní ordinace. Tyto prostředky, pokud se používají podle pokynů výrobce, jsou bezpečné a nezpůsobí poškození zubů nebo dásní, protože koncentrace bělících látek v nich jsou nízké. Podle aktuálně platné evropské legislativy jsou kosmetické produkty, obsahující 0,1% peroxidu vodíku nebo jiné látky uvolňující peroxid vodíku (jako je karbamid peroxid) schváleny pro bezpečné domácí bělení zubů. Nejčastěji lze takové produkty najít na polici v drogerii. To znamená, že domácí bělící aplikátory, jako je Colgate Max White Overnight Whitening Serum, lze bezpečně a samostatně používat doma.
Nicméně, než začnete bělit zuby doma, stojí za to podstoupit zubní prohlídku, aby zubař pečlivě zhodnotil, zda neexistují žádné kontraindikace k domácímu bělení zubů.
Jak používat bělící aplikátor na zuby?
Vyčistěte si zuby jako obvykle a poté je otřete suchým ubrouskem nebo gázou. Jemně osušené zuby jsou připravené na aplikaci přípravku z aplikátoru.
Naneste jedinou tenkou vrstvu séra přesně na vnější povrch horních zubů. Vyhněte se kontaktu bělicího gelu s dásněmi. Počkejte přibližně 15 sekund, než sérum oschne. Aby proces proběhl správně, nezavírejte ústa. Jedno namočení aplikátoru stačí k pokrytí asi pěti zubů sérem. Tento proces opakujte na spodních zubech.
Po dokončení aplikace séra na povrch zubů, nechte přípravek na zubech. Bělení bude trvat celou noc. Po probuzení si vyčistěte zuby, abyste gel odstranili z povrchu zubů.
- Vždy se ujistěte, že je aplikátor po použití správně uzavřený. Je také důležité čistit kartáček aplikátoru od přebytečného séra - můžete to udělat suchým ubrouskem. Pamatujte, že k tomu nesmíte použít vodu!
Jak dlouho trvá bělící efekt s aplikátorem?
Jednou z často kladených otázek je "jak dlouho vydrží efekt světlejších zubů po bělení?" Bohužel na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Efekt bělení zubů ovlivňuje mnoho faktorů - typ bělící látky, metoda a způsob postupu, expozice látkám, které zbarvují zuby (např. káva, čaj, červené víno, tabákový kouř), přísnost dodržování tzv. bílé diety během bělení a po dobu 2 týdnů po něm, a dokonce i anatomie, struktura zubů a věk. Pokud však osoba, která si bělí zuby, není významně vystavena zbarvujícím faktorům, efekt světlejších zubů by měl vydržet až rok po dokončení bělení.
Pro udržení bělících efektů můžete navíc používat bělící zubní pasty, např. Max White Ultra Active Foam, které obsahují malé a bezpečné koncentrace bělících látek. Je také důležité - pokud je to možné - vyhýbat se faktorům, které naše zuby zbarvují. Nejčastější příčinou zabarvení zubů jsou vnější faktory, jako jsou barviva obsažená v různých potravinách, nápojích a tabákovém kouři.
Co dělat po bělení zubů?
Během bělení a po dobu 2 týdnů po jeho ukončení byste měli dodržovat tzv. bílou dietu. Jejím účelem je udržet efekty bělení zubů déle a chránit sklovinu před pronikáním barviv a pigmentů, jak přírodních, tak umělých, které mohou zuby zbarvit.
Při dodržování bílé diety se řídíme především barvou potravin a nápojů, které konzumujeme. Měli byste se vyhnout například ovoci a zelenině s intenzivní barvou (borůvky, jahody, červená řepa), nápojům, které zbarvují zuby (káva, čaj, červené víno) a silně barvícím kořením (skořice, kurkuma, kakao, kari).
Kouření se během a po bělení nedoporučuje. Tabákový kouř nejen zbarvuje zuby a může bělení zneúčinnit - když se tabákový kouř dostane do kontaktu s bělícími látkami, riziko orálního karcinomu významně vzroste!
Přecitlivělost po bělení zubů - co s ní, když se objeví?
Přecitlivělost je běžný problém. Může se objevit jako vedlejší účinek např. při bělení zubů - zejména v případě profesionálního bělení v zubních ordinacích, kde se používají bělící látky s vyššími koncentracemi (25-35% peroxidu vodíku nebo peroxidu močoviny). Stupeň přecitlivělosti je přímo spojen s koncentrací peroxidové bělící složky a dobou bělení.
Obvykle se objevuje během bělení a přetrvává několik dní po dokončení nebo přerušení procedury. Domácí bělení zubů (pokud se používá podle doporučení výrobce) způsobuje menší citlivost zubů než bělení v ordinaci, protože se provádí s použitím produktů s nižší koncentrací bělících látek. To znamená, že bělení zubů s aplikátorem Colgate by nemělo způsobovat přecitlivělost zubů.
Nicméně, aby se minimalizovalo riziko přecitlivělosti, zejména u lidí náchylných k tomuto problému, stojí za to eliminovat z jídelníčku kyselé nápoje a potraviny, které samy o sobě přispívají k výskytu těchto nepříjemných příznaků. Také stojí za to ujistit se, že používaný zubní kartáček má měkká vlákna. Zubní pasty, které snižují přecitlivělost, jsou účinnou pomocí při prevenci a boji s přecitlivělostí.
Pamatujte, že účinnost a bezpečnost používání bělícího aplikátoru je zásadní a měli byste vždy dodržovat doporučení na obalu a pokyny poskytnuté vaším zubařem nebo dentální hygienistkou.
Odkazy:
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
- Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016
- Ewa Rusyan, Etiologia i czynniki modyfikujące erozję zębów, Borgis - Nowa Stomatologia 1/2003, s. 33-36
- Clifton M. Carey, Tooth Whitening: What We Now Know, Journal of Evidence Based Dental Practice, Volume 14, Supplement, 2014, s. 70-76