Bělí Jedlá Soda Zuby?

BĚLÍ JEDLÁ SODA ZUBY?

Přečtení tohoto článku vám zabere 2,5 minuty

Obsah

  1. Jedlá soda a bělení zubů
  2. Domácí prostředky
  3. Další tipy pro péči o ústní dutinu

Internet je domovem bezpočtu domácích prostředků, řešení pro kutily (udělej si sám) a produktů na bělení zubů. Je jedlá soda špatná pro vaše zuby? Opravdu je bělí? Jsme tu, abychom vám řekli, co říkají profesionálové o účinnosti a bezpečnosti používání jedlé sody k bělení zubů.

Jedlá soda a bělení zubů

Jedlá soda, také známá jako hydrogenuhličitan sodný, je druh soli snadno dostupný ve většině domácností. Sám o sobě obvykle vypadá jako malý krystal (podobně jako kuchyňská sůl) nebo jemný prášek. Jedním z praktických použití jedlé sody v dentálních výrobcích je jako přísada do zubní pasty.

Zuby můžete obecně vybělit dvěma způsoby: bělením zubů peroxidy nebo použitím abraziva k odstranění skvrn. Jedlá soda je abrazivo, které může pomoci odstranit skvrny při čištění o tvrdou vnější vrstvu zubů známou jako sklovina.

Uvažujete o použití zubní pasty s jedlou sodou? Naštěstí je zubní pasta obsahující jedlou sodu účinná a bezpečná pro bělení zubů, podle Journal of the American Dental Association. Ještě lepší je, že jedlá soda je méně abrazivní než mnoho jiných alternativ a svou tvrdostí se podobá dentinu vašich zubů. Společně tyto faktory z něj dělají bezpečnou volbu pro každodenní použití ve vaší rutině ústní péče.

Protože jedlá soda odstraňuje zabarvení z povrchu zubů, neodstraní hlubší skvrny. Podle Mayo Clinic může zubní pasta obsahující jedlou sodu pomoci skvrnám od kávy a kouření a může trvat dva až šest týdnů, než si všimnete rozdílu.

Pokud zubní pasta obsahující jedlou sodu nevybělí vaše zuby tak, jak byste chtěli, zvažte schůzku se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Podle lékařského centra University of Rochester mohou profesionální bělící procedury fungovat stejně jako týdny domácích možností, takže mohou být skvělou volbou pro váš úsměv.

Užitečný tip: Jedlá soda není to samé jako prášek do pečiva. Na rozdíl od jedlé sody obsahuje prášek do pečiva také kyselinu a kukuřičný škrob používaný jako přísada do pečení. Nenajdete žádnou zubní pastu s práškem do pečiva!

Domácí prostředky

Pokud jde o bělení zubů, je důležité si uvědomit, že neexistují žádná zázračná řešení a měli byste nejprve zvážit svou bezpečnost.

Prostředky na bělení zubů zahrnující jedlou sodu smíchanou s méně prostudovanými přísadami byly populární online kvůli jejich nízké ceně, široké dostupnosti přísad a jednoduchosti použití. Je smutné, že populární neznamená bezpečné a účinné, takže je nejlepší držet se produktů formulovaných profesionály.

Je dobré se vyhnout tipům na bělení sdíleným prostřednictvím amatérských blogů a pamatujte, že řešení pro kutily (udělej si sám) mohou být nebezpečné. Může být obtížné měřit přísady samostatně a při používání bělicích prostředků si můžete podráždit zubní dřeň.

Před použitím jakýchkoli bělících prostředků nebo produktů doporučujeme konzultovat u svého zubního lékaře.

Další tipy pro péči o ústní dutinu

Jedlá soda může pomoci s bělením zubů, ale sama o sobě nestačí k prevenci kazů, onemocnění dásní a dalších zubních problémů. Používání zubní pasty s jedlou sodou by nemělo být chápáno jako náhrada jakékoliv části vaší zubní rutiny, ale jako její doplněk.

Dobrou zprávou je, že správná péče o ústní dutinu je velkým krokem k udržení zdravých úst a perleťově bílých zubů.

Důležité tipy pro péči o ústní dutinu:

  • Používejte zubní pastu nebo ústní vodu, která obsahuje fluor, nebo pijte fluoridovanou vodu (jako většina vody z vodovodu), abyste si chrup ochránili. Mnoho druhů zubních past obsahuje jedlou sodu i fluor!
  • Čistěte si zuby dvě minuty dvakrát denně a používejte jemné tahy, abyste si nepoškodili zuby nebo dásně.
  • Jednou denně použijte zubní nit, abyste odstranili zbytky potravy a plak z oblasti mezi zuby.
  • Jezte vyváženou a zdravou stravu, která neobsahuje příliš mnoho sladkých nebo kyselých potravin.
  • Vyhněte se kouření a tabákovým výrobkům.

Jedlá soda se ukázala jako chytrá volba pro bělení zubů, ale není řešením pro vaše zdraví zubů. Ujistěte se, že praktikujete kompletní rutinní péči o ústní dutinu, a pokud uvažujete o použití bělicích přípravků, poraďte se se svým zubním lékařem. Nyní jste připraveni na úspěch se znalostmi o použití a bezpečnosti jedlé sody k bělení zubů.