Jak Funguje Bělení Zubů?

JAK FUNGUJE BĚLENÍ ZUBŮ?

Existuje mnoho způsobů, jak vybělit zuby – od bělicích zubních past a dalších produktů, které dokážou odstranit mnoho povrchových skvrn za velmi nízkou cenu, až po světelně aktivované bělící techniky v ordinaci zubního lékaře, které stojí až desetitisíce korun a mohou přinést dramatické výsledky.

Všechny bělící techniky fungují jedním ze dvou způsobů:

1. Bělicí procedury změní vaši přirozenou barvu zubů, obvykle o pět až sedm odstínů. Bělení v ordinaci i domácí bělení jsou bělicími procedurami. Bělidla obsahují účinnou látku, nejčastěji karbamid peroxid nebo peroxid vodíku v koncentraci 10-22%, která pomáhá odstraňovat hluboké i povrchové skvrny. Mezi různými postupy bělení jsou značné rozdíly v nákladech:

Světlem aktivované bělení v zubní ordinaci, někdy nazývané bělení “v křesle”, může stát kolem 10 tisíc nebo více korun a má za následek okamžité a často dramaticky bělejší zuby. Zhruba po roce normálního jedení a pití (káva, čaj, nealkoholické nápoje) se však vaše zuby opět lehce zabarví a vytvoří se nové skvrny.

Vlastní nosič vytvořený vaším zubařem pro domácí bělení je mnohem levnější a obvykle ho nosíte několik hodin denně nebo přes noc po dobu dvou týdnů. Když zaznamenáte nové skvrny, stačí znovu nosit nosič na noc nebo dvě, abyste skvrny odstranili.

Volně prodejné produkty na bělení zubů (ty, které koupíte běžně v drogerii) zahrnují vlastní tvorbu nosiče, bělící gely nanášené štětcem a bělící proužky.

2. Nebělící postupy fungují fyzikálním a/nebo chemickým působením, aby pomohly odstranit povrchové skvrny. Všechny zubní pasty se spoléhají na mírnou abrazi k odstranění povrchových skvrn mezi návštěvami zubního lékaře. Bělící zubní pasty mají speciální chemické nebo leštící látky, které zajišťují dodatečné odstranění skvrn. Profesionální čištění prováděné zubním lékařem nebo hygienistou také používá obrušování a leštění k odstranění většiny vnějších skvrn způsobených potravinami a tabákem.

Každý reaguje na různé postupy bělení jinak. Někteří lidé dobře reagují na bělící zubní pasty, zatímco lidé se šedými zuby nebo jinými vážnými změnami barvy mohou vyžadovat porcelánové náhrady nebo fazety, aby dosáhli úsměvu, po kterém vždy toužili. Pouze váš zubní lékař nebo hygienistka může určit, co je pro vás to pravé.