Přečtení tohoto článku vám zabere 3 minuty

Mohu si vyčistit zuby po použití bělicích pásků?
Bělicí pásky jsou populárním a široce dostupným produktem pro bělení zubů. Obsahují mnohem nižší koncentraci účinné látky než přípravky používané v zubních ordinacích, takže je lze používat doma bez dohledu zubaře. Po takovém bělení se však může objevit mnoho otázek týkajících se obecné péče o ústní dutinu - mohu si po použití bělicích pásků vyčistit zuby? Pokud vás toto téma trápí a zajímá vás, co byste měli po bělení dělat, tento článek vám vysvětlí, proč může být čištění zubů ihned po bělení chybou.
Může mít každý perfektně bílé zuby?
Barva zubů je jedinečná pro každého člověka. Touha mít bílé zuby je individuální záležitost a závisí na osobních preferencích. To znamená, že neexistuje ideální barva zubů. Důležitější je nepochybně zdraví a dobrý stav zubů, nikoli jejich bílá barva za každou cenu. Přirozená barevná škála většiny zubů se pohybuje od modro-bílé po žlutou. To je způsobeno přítomností skloviny a dentinu. Sklovina je průhledná a stupeň její průhlednosti závisí na mineralizaci - optimálním poměru vápníku a fosforu. Pod sklovinou se nachází dentin, který má přirozeně žlutý nádech. Barvu zubu ovlivňuje dentin, který je vidět skrz průhlednou sklovinu. Rozdíly v barvě se netýkají pouze jednotlivých zubů. Například špičáky jsou obvykle žlutější než řezáky.
Jak fungují bělicí pásky?
Fungování bělicích pásků je založeno na chemickém procesu. Zahrnuje oxidaci organických sloučenin s komplexními strukturami a vysokou molekulární hmotností, které způsobují zabarvení. Tyto sloučeniny se rozkládají na menší částice, což vede k bělejším zubům. Účinnou látkou odpovědnou za bělení je peroxid vodíku. Ten může odstranit povrchová zabarvení způsobená stravou. Odstranění hlubších zabarvení, která jsou důsledkem systémových onemocnění, genetických podmínek nebo vedlejších účinků léků, není možné domácími metodami. Proužky jsou na jedné straně pokryty bělicím gelem. Jsou navrženy tak, aby dobře přiléhaly k povrchu zubů. Mohou se lišit velikostí. Delší jsou určeny pro horní zubní oblouk a kratší pro dolní zuby. Bělicí proužky jsou snadno použitelné a pohodlné na aplikaci. Aplikace zahrnuje odlepení proužku a vystavení bělicího gelu. Poté opatrně přitiskněte proužky na zuby, přizpůsobte je tvaru a velikosti svých zubů. Musí dobře přiléhat k jejich povrchu. Doba aplikace uvedená v návodu by neměla být překročena kvůli riziku přecitlivělosti. Po dokončení jednoduše proužky opatrně odlepte a zbytky gelu opláchněte vodou.
Jak si zuby vybělit?
Bělicí pásky jsou na jedné straně pokryty bělicím gelem. Jsou navrženy tak, aby dobře přiléhaly k povrchu zubů. Liší se velikostí. Delší jsou určeny pro horní zubní oblouk a kratší pro dolní zuby. Bělicí pásky jsou snadno použitelné a pohodlné na aplikaci. Před domácím bělením navštivte zubaře, který provede dentální vyšetření. Zuby by měly být zdravé, bez kazů. Doporučuje se také provést odstraňování zubního kamene, pískování a leštění zubů. Bělení doma je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujete doporučení výrobce. Před zahájením procedury se ujistěte, že zuby jsou čisté a bakteriální plak je neviditelný. Neměli byste si však čistit zuby těsně před aplikací proužků. Aplikace zahrnuje odlepení proužku a vystavení bělicího gelu. Poté opatrně přilepte proužky na zuby, přizpůsobte je správnému tvaru a velikosti zubu. Musí dobře přiléhat k jejich povrchu. Proces obvykle trvá asi 30 minut. To se může lišit v závislosti na výrobci. Tuto dobu byste neměli překročit kvůli riziku citlivosti zubů. Po dokončení opatrně odlepte proužky a opláchněte zbytky gelu vodou.
Vedlejší účinky bělení zubů pomocí pásků
Při používání bělicích pásků je důležité nejprve přečíst návod k použití a pečlivě ho dodržovat. Někteří lidé mohou po použití bělicích pásků zaznamenat vedlejší účinky, jako jsou:
- přecitlivělost zubů na studené nebo teplé podněty,
- podráždění dásní projevující se zarudnutím, mírným otokem, nepohodlím,
- poškození skloviny - nejčastěji důsledek nesprávného použití proužků (ponechání na zubech přes noc přesahuje přípustnou dobu aplikace),
- nerovnoměrné bělení - nepřesné nasazení proužků může vést k špatnému rozložení bělicího činidla, což vede k nerovnoměrné barvě zubů.
Při používání bělicích proužků nesmíme zapomínat na každodenní ústní hygienu a výrobky vybrané pro naše individuální potřeby, jako je zubní pasta, zubní kartáček, ústní voda a správná příprava zubů na bělení.
Co byste měli udělat před bělením zubů pomocí pásků?
Před domácím bělením stojí za to navštívit zubaře, který provede dentální vyšetření. Zuby by měly být zdravé, bez kazů. Doporučuje se také provést odstraňování zubního kamene, pískování a leštění. Před zahájením procedury se ujistěte, že jsou vaše zuby čisté - na povrchu zubů nesmí být viditelný bakteriální plak.
Kdy si čistit zuby - před nebo po použití bělicích pásků?
Nedoporučuje se čistit zuby ihned před nebo po aplikaci proužků. Před přiložením pásků na zuby je vyčistěte a odstraňte bakteriální plak. Doporučuje se však to udělat 5-10 minut před plánovanou aplikací, aby se na zubech vytvořil ochranný film. Čištění ihned po bělení může poškodit povrchovou vrstvu skloviny, takže po odstranění proužků se doporučuje vypláchnout ústa vodou. To pomůže odstranit zbytky gelu, které zůstaly na zubech, a zároveň dá slinám čas neutralizovat pH v ústech a remineralizovat sklovinu. Doporučený minimální čas, který může uplynout mezi koncem aplikace proužků a čištěním zubů, je 30 minut.
Jak pečovat o zuby během bělení?
Aby byla zajištěna správná ústní hygiena během bělení zubů a aby se předešlo možným vedlejším účinkům, jako je přecitlivělost zubů, je vhodné se starat o následující aspekty:
používání měkkého zubního kartáčku,
- používání zubní pasty s fluoridem,
- možné používání bělicí zubní pasty podle doporučení výrobce k udržení bělicího efektu,
- pokud se objeví přecitlivělost, použijte zubní pastu určenou pro citlivé zuby,
- čištění mezizubních prostor pomocí zubní nitě nebo speciálních kartáčků.
Bibliografie:
- Millar, B., & Banerjee, A. (2016). Stomatologia estetyczna - zabiegi minimalnie inwazyjne (D. Borczyk, Red.). Edra Urban & Partner.
- Alkahtani R, Stone S, German M, Waterhouse P. A review on dental whitening. J Dent. 2020 Sep;100:103423. doi: 10.1016/j.jdent.2020.103423. Epub 2020 Jun 29. PMID: 32615235.
- Carey CM. Tooth whitening: what we now know. J Evid Based Dent Pract. 2014 Jun;14 Suppl:70-6. doi: 10.1016/j.jebdp.2014.02.006. Epub 2014 Feb 13. PMID: 24929591; PMCID: PMC4058574.
- https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/whitening