Aplikátory na bělení zubů
Badge field

Jsou aplikátory na bělení zubů bezpečné?

Obsah poslední aktualizace 26 Aug 2024

Článek napsal/a a ověřil/a: Maria Liszewska

Jsou aplikátory na bělení zubů bezpečné? Tuto otázku si klade stále více lidí, kteří sní o oslnivém úsměvu. V době rostoucí obliby metod domácího bělení zubů stojí za zvážení jejich účinnost a bezpečnost. V tomto článku se blíže podíváme na výhody aplikátoru, bezpečnost jeho použití a účinnost této metody. Naučte se, jak dosáhnout bělejších zubů, aniž byste riskovali zdraví ústní dutiny.

Jsou bělící aplikátory bezpečné?

Aplikátor na bělení zubů je určen pro domácí samoléčbu. Díky přesnému kartáčku umožňuje přesné a rovnoměrné rozložení bělícího prostředku na zuby. To je velmi důležité, aby se zabránilo aplikaci na dásně a tím se zabránilo podráždění. Z tohoto důvodu může celý proces bělení probíhat kontrolovaně a bezpečně – pokud se používá v souladu s doporučeními a pokyny výrobce.

S ohledem na bezpečnost používání bělicích aplikátorů se vždy vyplatí seznámit se se složením daného produktu. V souladu s doporučením vrchní hygienické inspekce jsou pro bezpečné domácí bělení zubů schváleny přípravky obsahující 0,1% peroxid vodíku nebo jiné sloučeniny uvolňující peroxid vodíku (např. karbamidperoxid).

Což znamená, že volně prodejné bělící produkty dostupné v drogeriích, jako je Colgate Max White Overnight bělicí sérum, jsou bezpečné pro zuby, nedráždí dásně a nepoškozují zubní tkáň, pokud obsahují bezpečnou koncentraci bělící složky. a jeho aplikátor umožňuje přesnou aplikaci bělícího séra.

Jsou aplikátory na bělení zubů bezpečné?

Účinnost a bezpečnost bělicích přípravků do značné míry závisí na několika faktorech:

Složení produktu

Účinek závisí především na účinné látce, která je zodpovědná za bělící účinek. Čím vyšší koncentrace těchto látek, tím silnější bělící účinek, ale také větší riziko podráždění zubů a přecitlivělosti. Měli byste si však být vědomi toho, že bělicí látky, které působí chemicky (např. peroxid vodíku) a nejsou abrazivní nebo erozivní, jsou ve skutečnosti bezpečné,

Způsob aplikace bělící látky na povrch zubu

Přesná aplikace pouze na povrch zubu pomáhá předcházet podráždění dásní.

Doba aplikace

Je nutné přísně dodržovat pokyny výrobce. Příliš krátká doba aplikace nemusí přinést očekávané výsledky, zatímco příliš dlouhá doba aplikace může poškodit sklovinu a dásně.

Jak fungují aplikátory na bělení zubů?

Přesněji, jak vlastně peroxidy obsažené v bělícím séru bělí zuby? Efektu bělení zubů je dosaženo tím, že bělicí prostředek proniká hluboko do zubních tkání. Peroxidy vedou k štěpení velkých molekul barviva pomocí oxidačních a redukčních reakcí. V důsledku toho se velké molekuly barviva přeměňují na menší částice, které jsou ze zubních tkání odstraněny difúzí. To umožňuje dosáhnout efektu vizuálně bělejších zubů, aniž by došlo k výrazným změnám ve struktuře zubní skloviny.

Pokud se chcete o tomto procesu dozvědět ještě více, přečtěte si náš další článek o rizicích a nebezpečí domácího bělení zubů, kde jsme si vizualizovali mechanismus působení bělicích látek.

Výhody aplikátoru bělícího štětce

  • Přesnost aplikace: díky kartáčku je možné přesně a rovnoměrně rozprostřít bělící přípravek na povrch zubu, takže si můžete bělit zuby doma kontrolovaně,
  • Kontrola dávkování: pomocí kartáčkového aplikátoru je snazší sledovat množství použitého séra, což pomáhá vyhnout se nadměrnému používání a potenciálně minimalizovat vedlejší účinky, které se mohou vyskytnout při bělení zubů.
  • Malá velikost: malé a kompaktní bělící pero si můžete vzít všude s sebou, takže nemusíte přerušovat bělicí proces, pokud například plánujete výlet, a malý přístroj je pohodlný a snadno se používá,
  • Pohodlné použití: aplikátor kartáčku je intuitivní a snadno se používá a pomáhá přesně dosáhnout i na těžko dostupná místa na zubech,
  • Úspora času: bělící sérum lze aplikovat na zuby před spaním, takže proces bělení nevyžaduje neustálý dohled, nenarušuje každodenní činnosti, jako je jídlo, pití nebo mluvení, a uživatelé si mohou užívat bělení zubů, aniž by museli měnit jejich denní rozvrh.

Mohou aplikátory na bělení zubů poškodit zuby?

V současné době je na trhu k dispozici mnoho produktů pro domácí bělení. Před použitím daného bělícího přípravku se vyplatí seznámit se s jeho složením, abyste se ujistili, že vybraný přípravek bude účinně a bezpečně působit, a také s návodem k použití. Bělicí prostředky, pokud se používají v souladu s doporučeními výrobce, nepoškodí zuby ani dásně, protože koncentrace bělících prostředků v nich jsou nízké.

Než se pustíte do domácího bělení zubů, vyplatí se zajít na prohlídku do zubní ordinace, aby lékař pečlivě posoudil, zda nemá bělení zubů nějaké kontraindikace.

Jak často lze bělící aplikátory používat?

Bělící aplikátor jako Colgate Max White Overnight Whitening Serum používaný každou noc vystačí na přibližně 35 aplikací a efektu jasnějších zubů se dosáhne přibližně po 3 týdnech nepřetržitého používání.

Pro zahájení další bělící kúry se doporučuje konzultovat zubního lékaře, který vám pomůže posoudit, zda opakované bělení neovlivní negativně stavbu vašich zubů. Lékař přihlédne k dříve používané bělící metodě, dříve zvolenému bělícímu přípravku a jeho složení a také k individuálním potřebám pacienta a zdraví ústní dutiny.

Tipy, jak používat bělící aplikátor

Použití bělícího aplikátoru je velmi jednoduché a skládá se z několika jednoduchých kroků.

  1. Připravte si zuby na proceduru. Očistěte je zubní pastou a opláchněte vodou. Poté si zuby důkladně osušte papírovým kapesníčkem.

  2. Odstraňte uzávěr aplikátoru, vložte jej do obalu a jemně pohybujte štětcem.

  3. Naneste tenkou vrstvu séra, začněte od horních suchých zubů.

  4. Počkejte 15 sekund, než sérum zaschne. Chcete-li tento proces zefektivnit, mějte ústa otevřená.

  5. Aplikaci séra opakujte na spodní, suché zuby.

  6. Jděte spát – sérum bude působit a vybělí vám zuby, zatímco spíte. Ráno si vyčistěte zuby a odstraňte z jejich povrchu bělící sérum. A je to!

Další tipy pro aplikaci

Zde je několik důležitých tipů, které je třeba mít na paměti při používání bělícího aplikátoru.

  • Pro lepší výsledky nanášejte sérum vždy na umyté a vysušené zuby. Zuby můžete otřít suchým hadříkem nebo gázou.

  • Jedno ponoření kartáčku do séra vystačí na pokrytí cca 5 zubů.

  • Pokud si ráno při smývání séra všimnete, že se obtížně odstraňuje, pravděpodobně bylo na povrch zubu naneseno příliš mnoho séra. Stačí opravdu tenká vrstva produktu.

  • Po použití aplikátoru nezapomeňte štětec očistit čistým kapesníčkem, bez použití vody! Pečlivě jej uzavřete.

  • Nezapomeňte dodržovat bílou dietu a vyhněte se konzumaci barvicích přípravků během a 2 týdny po bělení.

  • Výrobek používejte v souladu s návodem k použití.

  • Před zahájením bělící kúry (i doma) se poraďte se svým zubním lékařem, zda je pro vás zvolený způsob bělení zubů bezpečný.

Bibliografie:

  1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
  3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016
  4. https://www.colgate.com/en-us/products/specialty/optic-white-overnight-teeth-whitening-pen
  5. Clifton M. Carey, Tooth Whitening: What We Now Know, Journal of Evidence Based Dental Practice, Volume 14, Supplement, 2014, s. 70-76
  6. Hazem Eimar, Ryan Siciliano, Mohamed-Nur Abdallah, Samer Abi Nader, Wala M. Amin, Pedro-Pablo Martinez, Alicia Celemin, Marta Cerruti, Faleh Tamimi, Hydrogen peroxide whitens teeth by oxidizing the organic structure, Journal of Dentistry, Volume 40, Supplement 2, 2012, s. e25-e33
  7. J Zanolla, ABC Marques, DC da Costa, AS de Souza, M Coutinho, Influence of tooth bleaching on dental enamel microhardness: a systematic review and meta-analysis, Australian Dental Journal, Volume 62, Issue 3, 2017, s. 276-282