Navíc byste měli vždy nakupovat bělicí produkty z důvěryhodných a bezpečných zdrojů. Nekupujte je na online aukcích nebo v online obchodech, kde je cena produktu podezřele nízká (dokonce několikrát nižší než v tradičním obchodě). Může se ukázat, že koncentrace bělicí látky v přípravku z neznámého zdroje překračuje povolenou úroveň.
Proto je nejbezpečnější koupit bělicí produkt v důvěryhodném obchodě nebo drogerii. Pak si můžeme být jisti, že bělicí produkty z takových zdrojů jsou testovány, bezpečné a schválené k prodeji z hlediska koncentrace bělicí látky.
Jak bezpečně používat domácí bělicí sady?
Pokud se rozhodnete pro domácí bělení s přípravky dostupnými na trhu, vyberte produkty, které nemají škodlivý vliv na tkáně zubů a parodontu. Je vhodné vyhnout se přípravkům, které jsou vysoce abrazivní nebo kyselé. Také se snažte vybírat produkty, které lze snadno aplikovat přesně pouze na povrchy zubů, aby se zabránilo kontaktu bělicího přípravku s dásněmi, např. Colgate Max White Overnight Whitening Pen.
Rizika domácího bělení nebo bělicích sad
Aby bělicí produkt fungoval jak efektivně, tak bezpečně, měl by být používán podle doporučení výrobce nebo vašeho zubaře.
Vyhněte se nepřesné aplikaci bělicích přípravků - bělicí produkty by neměly přijít do kontaktu s dásněmi, aby je nedráždily. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat přípravky jako bělicí pásky (které je často obtížné aplikovat na zuby bez kontaktu s dásněmi). Totéž platí pro termoplastické formy vyrobené doma (s horkou vodou) - tento materiál, když je vystaven teplotním změnám (horká voda a chlazení), se může snadno deformovat a nechrání dásně tak dobře jako formy vyrobené zubním technikem v laboratorních podmínkách.
Jak vybrat nejlepší metodu bělení zubů? Navštivte nejprve svého zubaře!
Stojí za to pamatovat, že nezáleží jen na výběru správného přípravku a bělicí látky. Bělicí efekt může být obtížné předpovědět pro jednotlivého pacienta - závisí mimo jiné na struktuře skloviny a typu zabarvení. Navíc bylo pozorováno, že přibližně u 10% populace není sklovina vůbec bělitelná. Z tohoto důvodu je vhodné konzultovat svého zubaře nebo dentální hygienistku před zahájením bělení, aby se vybral vhodný přípravek a posoudilo, zda lze typ zabarvení účinně vybělit.
Odkazy:
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
- Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016