NOČNÍ BRUXISMUS: JAK PŘESTAT SKŘÍPAT ZUBY PŘES NOC

NOČNÍ BRUXISMUS: JAK PŘESTAT SKŘÍPAT ZUBY PŘES NOC

Skřípání zubů – známé jako bruxismus – může způsobit bolesti hlavy, čelisti a dokonce i zlomené zuby, zvláště během noci. Níže se dozvíte, co je bruxismus, jeho běžné příznaky a jak vám může pomoci váš zubař!

Pokud se často probouzíte s bolavou čelistí, bolestmi hlavy a stěžováním vašeho partnera/partnerky na to, že je celou noc vzhůru kvůli zvuku hlasitého skřípění, může se jednat o bruxismus. Skřípání zubů není jen obtěžující nepříjemnost. Pokud není pod kontrolou, může způsobit vážné poškození zubů. Ale díky tomuto článku se nemusíte bát! Zde je to, co potřebujete vědět vše o svém bruxismu - od příznaků až po řešení.

Příznaky skřípání zubů

Podle Bruxism Association jsou nejčastějšími příznaky skřípání zubů bolesti hlavy a nepohodlí temporomandibulárního kloubu (TMK). Ve skutečnosti Asociace bruxismu říká, že lidé, kteří skřípou zuby, mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět bolestmi hlavy.

Tyto příznaky jsou často doprovázeny různými příznaky v ústní dutině, jako je abnormální opotřebení zubů, zlomeniny zubů a záněty a ústup dásní.

  • Zvýšená citlivost zubů v důsledku zmenšení zubní skloviny

  • Bolest čelistí nebo napjaté svaly kolem čelisti

  • Vyštípnuté nebo uvolněné zuby

  • Bolest hlavy začínající ve spáncích

Bruxismus a skřípání zubů má mnoho příznaků, které jsou podobné jako u jiných onemocnění. Vzhledem k tomu, že k zatínání zubů nebo skřípání dochází obvykle během spánku, může být obtížné zjistit, zda to děláte. Udržujte otevřený dialog se svým zubním lékařem, pokud zaznamenáte jakoukoli kombinaci příznaků

Jak bruxismus ovlivňuje vaše zdraví úst

Podle nedávné studie v Journal of Conservative Dentistry, když skřípete nebo zatnete zuby ve spánku, může být svírací síla mnohem vyšší než při běžném žvýkání. Když jíte, žvýkací pohyb je tlumen jídlem. Ale se spánkovým bruxismem přijímají vaše zuby veškerou sílu. Bruxismus může vést k:

  • Opotřebování zubní skloviny a případně dentinu vedoucí k citlivosti zubů

  • Praskající nebo odštípnuté zuby, můstky nebo implantáty

  • Citlivost zubů

  • Bolestivé nebo uvolněné zuby

  • Bolest v obličeji v důsledku sevření čelistních svalů

  • Bolesti hlavy

Příčiny skřípání zubů

Je mnoho věcí, které mohou způsobovat skřípání zubů. Některé z možných příčin zahrnují:

Chrápání, mluvení ve spánku a spánková apnoe

Chrápání, mluvení ve spánku a dokonce i spánková apnoe mohou hrát roli při rozvoji bruxismu. Spánková apnoe ovlivňuje vaše dýchání během spánku. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o diagnostice a léčbě.

Stres, hněv a úzkost mohou způsobit bruxismus

Hněv, úzkost, frustrace a stres jsou čtyři hlavní důvody, proč lidé mohou skřípat zuby jako metoda zvládání. Stres je podle American Dental Association (ADA) nejvíce spojen s bruxismem. Cvičení uvolňuje endorfiny, které snižují stres. Užitečné jsou také specifické relaxační metody, jako je poslech hudby, procházky a teplá koupel.

Životní styl může přispět k bruxismu u dospělých

Užívání tabáku a konzumace alkoholu může zvýšit riziko bruxismu, zvláště pokud je konzumujete před spaním. To však není vždy případ, protože bruxismus je také běžný u dětí.

Léky a poruchy mohou vést k bruxismu

Bruxismus je také spojován s vedlejšími účinky léků a antidepresiv, stejně jako s neurologickými stavy, jako je Huntingtonova choroba a Parkinsonova choroba. V těchto případech se poraďte se svým lékařem.

Zatímco existuje jen málo důkazů, které by přímo připisovaly nějakou konkrétní příčinu, bruxismus se vyskytuje častěji u lidí, kteří chrápou nebo trpí obstrukční spánkovou apnoe.

Prevence a léčba skřípání zubů

Pokud máte podezření, že trpíte nočním skřípáním zubů, sledujte příznaky a promluvte si se svou dentální hygienistkou na příští schůzce. Vaše dentální hygienistka je také vyškolena k rozpoznání běžných příznaků a symptomů. Dobrou zprávou je, že jednu z největších příčin spánkového bruxismu můžete nyní zmírnit pomocí těchto tipů:

Zůstaňte v klidu

70 % lidí trpících bruxismem zatíná a skřípe zuby kvůli stresu nebo úzkosti. Než půjdete spát, zvažte, zda si dát trochu času na odpočinek ze dne. Dejte si horkou sprchu nebo bublinkovou koupel, uvelebte se se svou oblíbenou knihou, meditujte nebo cvičte mindfulness. Mohou vám pomoci zbavit se negativity dne a umožnit vašemu tělu uvolnit jakékoli přetrvávající napětí. Toto je nejjednodušší (a nejlevnější!) způsob léčby bruxismu. Pokud jste někdy potřebovali omluvu pro trochu víc času pro sebe, teď ji máte!

Noste noční chránič zubů

Pokud máte stále problémy se skřípáním zubů, promluvte si se svým zubním lékařem o vybavení nočním chráničem zubů nebo zařízením pro posun čelisti. Noční chrániče zubů – také známé jako dlahy nebo okluzní aparáty – pasují na vaše zuby a mohou pomoci chránit vaše zuby před poškozením skřípáním a zároveň snížit bolest čelistních svalů. Noční chrániče jsou k dostání na míru vyrobené u vašeho zubaře. Zatímco vlastní chrániče úst mohou být dražší, mohou být lepší volbou v závislosti na závažnosti vašeho bruxismu. Promluvte si se svým zubařem, abyste zjistili, co je pro vás nejvhodnější.

Zařízení pro posun dolní čelisti

Zařízení pro posun dolní čelisti jsou speciální aparáty, které během spánku posunou vaši spodní čelist dopředu. Jsou ideální pro léčbu bruxismu, který je s největší pravděpodobností způsoben poruchou spánku. Pomáhají také zvládat chrápání a spánkovou apnoe. Bohužel žádný typ nočních chráničů zubů nebo zařízení nemůže vyléčit váš bruxismus. Přesto mohou pomoci přerozdělit brusnou sílu a zabránit tak tomu, aby vaše zuby netrpěly.

Pokud bruxismus vedl k rozbití výplní či korunek nebo ulomení opotřebovaných a zlomených zubů, může váš zubní lékař vaše zuby obnovit pomocí nových výplní nebo korunek. Váš zubní lékař vám může také doporučit ortodontickou léčbu, která upraví váš skus nebo napraví nesouosost zubů. Metody snižování stresu jsou další možnosti, se kterými můžete začít ještě dnes!

Ukončení skřípání zubů může pomoci zmírnit bolest, zachovat zuby a udržet si sebevědomý úsměv. Promluvte si se svým zubním lékařem, abyste našli tu nejlepší vhodnou léčbu pro vás.