dentální nit

LZE ODSTRANIT ZUBNÍ KÁMEN DOMA?

Kdo by si nepřál, aby k dokonale bílému úsměvu stačila domácí péče? Bohužel u běžných problémů, jako je hromadění zubního plaku, je vaše každodenní hygiena ústní dutiny pouze jednou částí rovnice. Pojďme se ponořit do toho, co je zubní plak a zubní kámen, jakou roli můžete hrát při prevenci jejich hromadění a proč je nejbezpečnější a nejchytřejší možnost nechat je odstranit odborníkem.

Zubní plak je lepkavý biofilm - vrstva bakterií a cukrů, která může ztvrdnout a přeměnit se na zubní kámen. Ten může negativně ovlivnit vaše zdraví ústní dutiny, takže je nezbytné, abyste ho udrželi na uzdě.

Můžete odstranit zubní kámen doma?

I když si možná kladete otázku, jak odstranit zubní kámen ze zubů bez zubaře nebo dentální hygienistky, pro čistou a přesnou práci je nejlepší vyhledat pomoc zubního profesionála! Jakmile plak ztvrdne na zubní kámen, zubní kartáček jej nedokáže odstranit. Možná vás zlákají přípravky na odstranění zubního kamene „udělej si sám“, jako jsou sady zubních nástrojů nebo „přírodní“ prostředky, jako jsou jahody, ocet nebo sezamová semínka. I když jsou tyto ingredience a produkty snadno dostupné v každém místním obchodě s potravinami nebo lékárně, doporučujeme vám si raději promluvit se svým zubařem o odstranění zubního kamene než zkoušet domácí metody.

Jak zubní kámen ovlivňuje zdraví ústní dutiny

Když se zubní kámen hromadí na zubech a podél linie dásní, může se vyvinout v onemocnění ústní dutiny. Zubní kámen poskytuje na zubech porézní oblast, na kterou může plak přilnout. Takže jak se tvoří, začíná cyklus ulpívání plaku na zubním kameni, který vytváří další zubní kámen. Vzhledem k tomu, že plak může vést k onemocněním dásní a kazům, je nejlepší zabránit tomu, aby se tento cyklus od plaku k zubnímu kameni vůbec objevil. Když se kolem dásní hromadí zubní kámen, může to způsobit zánět dásní a krvácení. Jedná se o zánět dásní, rané stadium onemocnění dásní. Zubní kámen může způsobit i kosmetické problémy. Vzhledem k tomu, že zubní kámen je savý a může rychle vsáknout pigmentaci. To znamená, že pití pigmentovaných nápojů, jako je čaj nebo káva, může ztmavit zuby a tím získají nažloutlý vzhled. Nikdo se nechce starat o vzhled svých zubů při vychutnávání oblíbeného nápoje!

Známky nahromadění zubního kamene

Když se snažíte zjistit, zda máte nahromaděný zubní kámen, pravděpodobně si toho všimnete podle hrubého pocitu na zubech. Zubní kámen působí v ústech jako hrubá hmota, kterou samotné čištění kartáčkem neodstraní. Když se zubní kámen objeví pod linií dásní, může způsobit zvýšené otoky, které mohou krvácet. Nahromadění nad dásní je žluté nebo hnědé a zvětšuje se, pokud není odstraněno. Pod linií dásní může být nahromadění hnědé nebo černé.

Způsoby, jak zabránit hromadění zubního kamene

Jako mnoho dentálních problémů, řešení obvykle spočívá v prevenci! Namísto toho, abyste se dostali do fáze, kdy je třeba nahromadění zubního kamene odborně odstranit, můžete podniknout kroky k tomu, abyste zabránili jeho tvorbě. I když nemůžete bezpečně odstranit zubní kámen doma, pomocí vynikající rutiny ústní hygieny lze odstranit plak pomocí následujících kroků:

  • Čistěte si zuby dvakrát denně kartáčkem s měkkými vlákny.
  • Protože se váš zubní kartáček nedostane na všechny povrchy zubů a dásní, nezapomeňte také jednou denně používat zubní nit (známé také jako čištění mezizubních prostor). Pokud máte potíže s používáním tradiční nitě, poraďte se se svým dentálním hygienikem o alternativních nástrojích, jako jsou třeba mezizubní kartáčky.
  • Po čištění si vypláchněte ústa fluoridovou ústní vodou, abyste odstranili veškeré nahromaděné bakterie

I když máte vynikající návyky při čištění zubů, stále musíte pravidelně docházet na prohlídky ke svému zubnímu lékaři nebo na dentální hygienu. Na těchto schůzkách vám odstraní veškerý plak, který jste vynechali při domácí péči o ústní dutinu.

Proč je nejlepší zubní profesionál

Odstranění zubního kamene vyžaduje více vzdělání a specifického školení, než si možná uvědomujete. Jak uvádí Americká dentální asociace, dentální hygienisté obvykle studují po dobu nejméně dvou let, aby správně čistili zuby. Kromě toho existuje také bakalářské a magisterské studium dentální hygieny.
Ponecháme-li stranou vzdělání, člověk, který si do úst zapichuje ostré nebo nevhodné nástroje, si může snadno poškodit zuby nebo dásně. I když můžete předpokládat, že znáte svá ústa lépe než kdokoli jiný, váš zubní odborník by měl být ten, kdo má na starosti bezpečné odstranění zubního kamene. Pouze oni mohou úspěšně odstranit usazený zubní kámen na zubech. Dělají to prostřednictvím procesu pomocí stomatologických kyret nazývaného kyretáž zubů nebo pomocí ultrazvukového zařízení.
Se správnou domácí prevencí každodenní hygieny dutiny ústní a pravidelnými návštěvami zubního lékaře a dentální hygieny již nebudete muset přemýšlet, jak odstranit zubní kámen ze zubů!