Bruxismus: Cvičení ke snížení skřípání zubů

Bruxismus: Cvičení ke snížení skřípání zubů

Přečtení tohoto článku vám zabere 2,5 minuty

Obsah

  1. Co jsou cvičení bruxismu?
  2. Opravdu fungují bruxistická cvičení?

Zatínání a skřípání zubů, známé také jako bruxismus, může způsobit dostatečné opotřebení a poškození zubů v průběhu času. Je to běžný problém a většina lidí s bruxismem ani neví, že ho mají. To platí zejména pro ty, kteří skřípou zuby zejména v noci. Dobrou zprávou je, že je k dispozici léčba, která snižuje obrušování a jeho nepříjemné vedlejší účinky. Jednou z možností je vyzkoušet cvičení, které vám pomůže přestat skřípat a zatínat zuby a udržet bolest v ústech na uzdě.

Co jsou cvičení bruxismu?

V ideálním případě cvičení bruxismu řeší jak příčiny, tak důsledky skřípání zubů. Napětí v čelisti je jednou z příčin bruxismu a u některých lidí se také může vyvinout napětí v čelisti v důsledku broušení. Ať tak či onak, napětí čelisti je nepříjemné a může vést k bolestem hlavy, uší nebo bolestí čelistního kloubu. Další příčinou bruxismu je stres. Snížení stresu ve vašem životě je celkově velmi dobré pro vaše zdraví, takže praktiky jako relaxační cvičení mohou být prospěšné pro udržení normálního krevního tlaku, pomáhají vám lépe spát a snižují celkové opotřebení celého těla, včetně zubů.

Zde jsou některé cviky na bruxismus, kterými se můžete pokusit zmírnit napětí a snížit stres.

  • Cvičení uvědomění. Cvičení uvědomění vám nejen pomohou určit spouštěcí mechanismy – jako je stres, hněv nebo nuda – ale mohou vám také pomoci zabránit tomu, abyste zatínali zuby. Pokud se zaměříte na polohu jazyka a zubů, můžete se vyhnout škodlivému zatínání. Vědomě položte jazyk na zadní části svých horních zubů, což vám znemožňuje skřípání zubů. Jakmile si uvědomíte své spouštěče, můžete pomocí této techniky zabránit tomu, aby vás tyto spouštěče ovlivnily.

  • Protahovací cvičení. Protahovací cvičení mohou pomoci uvést čelistní svaly, klouby a další svaly na straně hlavy zpět do původní polohy. Zkuste jemně roztáhnout čelist, otevřít a zavřít, když cítíte, jak se zvyšuje napětí.

  • Fyzikální terapie. Fyzikální terapie je účinná, protože váš terapeut může přizpůsobit plán léčby speciálně pro vás.

  • Masáže. Masáže mohou být také užitečné a měly by zahrnovat nejen čelist, ale také krk a ramena. Váš fyzioterapeut nebo masážní terapeut může najít uzly ve svalech, které přispívají k vašemu chronickému napětí.

  • Meditace. Meditace obvykle zahrnuje zpomalení a soustředění se na jednu věc, často na svůj dech. Zpomalení mysli vytváří pocit klidu, který vám může pomoci uvolnit se a uvolnit jakékoli napětí, které by mohlo spouštět váš bruxismus.

  • Soustředěná relaxace. Kdykoli cítíte, jak se vám napíná obličej nebo čelist, vědomě se uvolněte do uvolněnější polohy. Pokud si nejste vědomi, když napínáte čelist, zatněte svaly záměrně a poté pomalu relaxujte, abyste si zvykli na to, jak se cítíte, když jsou tyto oblasti v neutrálnější poloze.

Poraďte se se svým zubním lékařem, abyste zjistili, který z těchto přístupů by mohl být pro vaši individuální situaci nejúčinnější.

Opravdu fungují bruxistická cvičení?

Vědci stále zkoumají účinnost fyzikální terapie při léčbě bruxismu. Ale zatím se zdá, že cvičení bruxismu může pomoci zmírnit některé příznaky. Závažné problémy s malokluzí nebo chronická TMD však vyžadují jiné typy léčby od specialisty. Pokud cvičení bruxismu nepomůže, promluvte si se svým zubařem. Možná budete potřebovat ortodontickou léčbu, aby se vaše zuby vrátily do správného zarovnání.
Bruxismus může způsobit napjaté, bolavé svaly, bolesti hlavy a ztuhlost. Ale s pomocí cvičení byste mohli najít určitou úlevu. Promluvte si se svým zubařem o tom, která cvičení na bruxismus by pro vás byla nejlepší, abyste tento zlozvyk odstranili a mohli se vrátit k bezbolestnému úsměvu.