Příznaky a symptomy

Bruxismus: Příznaky a symptomy

Přečtení tohoto článku vám zabere 1,5 minuty

Obsah

  1. Co je bruxismus?
  2. Jak poznám, že mám bruxismus?
  3. Jak se bruxismus léčí?

Co je bruxismus?

Pokud se probudíte s bolavými čelistními svaly nebo bolestí hlavy, možná trpíte bruxismem – skřípáním a zatínáním zubů. Bruxismus může způsobit bolestivost nebo uvolnění zubů a někdy mohou být části zubů doslova obroušeny. Nakonec může bruxismus zničit okolní kost a tkáň dásní. Může také vést k problémům s čelistním kloubem, jako je syndrom temporomandibulárního kloubu.

Jak poznám, že mám bruxismus?

Pro mnoho lidí je bruxismus nevědomým zvykem. Možná si ani neuvědomují, že to dělají, dokud jim někdo neřekne, že při spánku vydávají příšerné skřípění. Těm, kteří se to nedozví od ostatních je prevencí rutinní zubní prohlídka, kde zubní lékař dokáže zjistit, zda mají opotřebované zuby nebo prasklou zubní sklovinu.

Mezi další potenciální příznaky bruxismu patří bolest v obličeji, hlavě a krku. Váš zubař může stanovit přesnou diagnózu a určit, zda je zdrojem bolesti obličeje bruxismus.

Jak se bruxismus léčí?

Vhodná léčba bude záviset na tom, co problém způsobuje. Pečlivým kladením otázek a důkladným vyšetřením vašich zubů vám může váš zubní lékař pomoci určit potenciální zdroj bruxismu. Na základě rozsahu poškození zubů a jeho pravděpodobné příčiny může váš zubní lékař navrhnout:

Nošení chrániče zubů během spánku. Nosič vyrobený na míru vašim zubům, se nasouvá přes horní zuby a chrání je před obrušováním o spodní zuby. I když je chránič dobrým způsobem, jak zvládnout bruxismus, není to lék.

Hledání způsobů, jak relaxovat. Protože se zdá, že každodenní stres je hlavní příčinou bruxismu, může pomoci cokoliv, co snižuje stres – poslech hudby, čtení knihy, procházka nebo koupel. Také může pomoci vyhledání psychologa, se kterým se poradíte jak se naučit efektivní způsoby zvládání stresových situací. Také použití teplé, vlhké žínky na stranu obličeje může pomoci uvolnit svaly namožené sevřením.

Snížení „vyvýšených míst“ jednoho nebo více zubů, aby se vyrovnal váš skus. Abnormální skus, kdy zuby do sebe dobře nezapadají, lze také upravit pomocí nových výplní, korunek nebo ortodoncie.

Chránič, který nosíte během spánku, ochrání vaše zuby, ale není to lék.

Chránič, který nosíte během spánku, ochrání vaše zuby, ale není to lék.