Jak Vybělit Zažloutlé Zuby: 5 Skvělých Tipů

JAK VYBĚLIT ZAŽLOUTLÉ ZUBY: 5 SKVĚLÝCH TIPŮ

Jídlo, nápoje, některé léky a věk mohou časem způsobit změnu barvy zubů. Zuby mohou zežloutnout nebo zešedivět povrchovými skvrnami nebo hlubokými skvrnami. Zjistěte více o příčinách žlutých zubů a jednoduchých věcech, které vám pomohou předcházet a odstranit skvrny na zubech.

Proč jsou moje zuby žluté, když si je každý den čistím?

Ikdyž dodržujete rutinní péči o ústní dutinu, vaše zuby se mohou časem zabarvit. Čištění zubů a používání antiseptické ústní vody udrží vaše ústa čistá a zdravá. Přesto některé faktory životního stylu a genetické faktory mohou ovlivnit odstín vašich zubů. Například následující faktory mohou způsobit, že vaše zuby budou žluté nebo šedé:

  • Kyselé nápoje jako je káva, čaj, soda a víno
  • Kouření cigaret a jiných tabákových výrobků
  • Tenká zubní sklovina, která ukazuje bledě hnědou vrstvu pod ní nazývanou dentin
  • Suchá ústa
  • Některé léky, jako jsou antibiotika a doplňky stravy
  • Genetika
  • Stárnutí

Jak se zbavit žlutých zubů

Naštěstí existují věci, které můžete udělat pro rozjasnění zubů. Dobrá rutina ústní hygieny, vyhýbání se potravinám a nápojům způsobujícím skvrny a přípravkům na bělení zubů může pomoci odstranit povrchové skvrny a rozzářit váš úsměv.

1. Cvičte správnou ústní hygienu

Pro udržení bílých zubů je nezbytná správná ústní hygiena. Správné čištění zubů alespoň dvakrát denně po dobu dvou minut, čištění mezizubních prostor nití nebo alternativními nitěmi a používání antiseptické nebo bělící ústní vody je dobrou praxí pro udržení zdravých úst. Také dodržování zubních prohlídek a dodržování pokynů pro péči od dentální hygienistky může pomoci předejít dalším skvrnám a dalším problémům se zuby.

2. Vyhněte se potravinám způsobujícím skvrny

Dobrá ústní hygiena je nezbytná, ale můžete se také vyhnout novým skvrnám nebo prohlubujícím se skvrnám, když se vyhnete potravinám a nápojům s kyselinami a barvivy, o kterých je známo, že barví zuby. Intenzivně pigmentované potraviny jako červené víno, lesní plody a káva by měly být pochoutkou, ale ne něčím, co konzumujete během dne. Částice z těchto potravin a nápojů odstraníte čištěním zubů krátce po jejich konzumaci.

3. Ošetření a produkty pro bělení zubů

Pokud chcete vědět, jak vybělit žluté zuby, nejúčinnější možností je ordinační bělení u vašeho zubního lékaře. Ošetření v ordinaci bělení se stalo velmi populární, protože výsledky můžete vidět během jediné nebo několika návštěv. Účinky vydrží déle než jakýkoliv produkt, který najdete na pultech.

Váš zubní lékař vám může doporučit domácí bělící sadu, která obsahuje vlastní zásobník a bělící gel. Pokyny se mohou lišit, ale pacienti často nosí jeden z těchto zásobníků po stanovenou dobu večer po dobu jednoho nebo dvou týdnů. Ujistěte se, že dodržujete pokyny svého zubního lékaře pro následnou péči, abyste udrželi výsledky bělení!

Bělící ošetření u vašeho zubaře je obvykle dražší než bělící přípravky, které si můžete koupit v obchodě. Přesto existuje několik možností, které můžete vyzkoušet. Bělicí pásky, bělící ústní vody, bělící zubní pasty a bělící pera se staly volně prodejnými. Tyto produkty mají nižší koncentraci bělících sloučenin používaných zubním lékařem, takže nebývají tak účinné. Přesto mohou dosáhnout určitého vybělení zubů.

4. Ochrana zubní skloviny

Váš úsměv nemusí být tak zářivý, jak byste chtěli, kvůli slabé sklovině. Podle American Dental Association (ADA) je zubní sklovina tvrdou tkání. Jakmile se poškodí, nedokáže se sama zahojit a opravit. Pokud ústní onemocnění postihne sklovinu, nemůžete ji tak obnovit a slabá sklovina může být náchylnější k zubním kazům. Právě tam se ochrana zubní skloviny hodí. Fluorid obsažený ve většině zubních past může pomoci posílit zubní sklovinu proti opotřebení spojenému s kyselými potravinami a nápoji, což znamená méně skvrn na slabé sklovině.

5. Jezte potraviny bohaté na vápník

Podle ADA konzumace potravin s vysokým obsahem vápníku pomáhá posilovat sklovinu. Zdravá sklovina znamená, že vrstva dentinu pod ní není vidět, což způsobuje, že vaše zuby vypadají bělejší. Mléčné výrobky a nemléčné potraviny bohaté na vápník dodávají vašim zubům minerály, které potřebují k udržení zdravé skloviny.

Když samotná ústní hygiena nezlepší vzhled vašich zubů, možná je na čase zvážit tyto další možnosti. Promluvte si se svým zubním odborníkem o jeho doporučeních pro odstranění povrchových skvrn a udržení zářivého úsměvu.