Přečtení tohoto článku vám zabere 3 minuty
Kolik stojí zubní korunka a jaké existují druhy?
Zubní korunka je umělá nástavba, která se upevní na zub, aby obnovila jeho přirozený vzhled a strukturu. Zubní lékař může korunku doporučit, pokud se zub rozlomit nebo ho ve velké míře oslabil kaz nebo velké zubní výplně. Korunka může také zlepšit esteticky barvu a vzhled zubu, chránit poškozený zub nebo pomoci jako opora pro zubní náhrady či můstky. Ať už je důvod pro zvážení, zda si necháte udělat porcelánovou korunku, jakýkoli, jedním z faktorů vašeho rozhodnutí bude jistě její cena. Cena zubní korunky závisí na několika faktorech a hlavním z nich je materiál, který zvolíte. Zde uvádíme přehled různých možností a faktorů, které ovlivňují cenu.
Druhy zubních korunek
Informační portál Zubzazubem.cz uvádí několik hlavních typů materiálů využívaných na zubní korunky. Přitom každý z nich má své výhody i nevýhody.
Nejoblíbenějšími jsou celokeramické korunky. Jsou celé vyrobeny z porcelánu a nejlépe napodobují přirozený vzhled zubu. Porcelánové korunky ovšem patří mezi ty nejkřehčí. Aby se předešlo jejich prasknutí, je zapotřebí silná vrstva materiálu, a to zejména u stoliček. Proto může být nutné během přípravy odstranit významnou část hmoty přirozeného zubu, aby se uvolnilo místo pro vrstvu porcelánu.
Na druhou stranu, kovové korunky nabízí větší pevnost a životnost. Navíc při jejich použití stačí odstranit velmi tenkou vrstvu zubu. Nejčastěji používanými kovy je nikl, kobalt a chrom, ovšem k dispozici jsou také korunky ze slitiny zlata.
Přestože jsou kovové výplně bezpečné, někteří lidé je kvůli obavám ze zdravotních potíží nechtějí. Jiní zase namítají, že nejsou tak estetické jako jejich celokeramické protějšky.
Chcete-li to nejlepší z obou možností, pak je vhodnou volbou metalokeramická (PFM) korunka. Je vyrobena z kovu a potažena vnější vrstvou porcelánu. Metalokeramická korunka je mnohem pevnější a přitom se vyznačuje přirozeným vzhledem porcelánu.
Pryskyřičné celoplášťové korunky jsou jednou z cenově nejúspornějších možností. Nedosahují ovšem přirozeného vzhledu, mají sklon k opotřebení a snadno se lámou.
Průměrná cena zubní korunky
Cena zubní korunky také závisí na velikosti zubu, jeho umístění a zubním lékaři, kterého si vyberete.
V České republice lze za určitých podmínek získat zubní korunku s úhradou z prostředků veřejného zdravotního pojištění, což upravuje Zákon o veřejném zdravotním pojištění. Pro dospělé nad 18 let jsou z veřejného zdravotního pojištění plně hrazeny korunkové náhrady (plášťové korunky) ve standardním provedení, a to jednou za dva roky. Výše úhrady pojišťovnou je rovněž stanovena zákonem a je pro všechna zdravotnická zařízení stejná. Spoluúčast pacienta, tedy částka, kterou zaplatí, pak se může v jednotlivých stomatologických zdravotnických zařízeních lišit. Např. VZP svým klientům korunky hradí, a to bez omezení lokalizací (tedy nejen na předních zubech), ale jen ve standardním provedení.
Zvažujete-li korunku z kosmetických důvodů nebo není-li korunka nutná ze zdravotního hlediska, pak si budete muset celé ošetření uhradit sami. Informační portál Zubzazubem.cz např. uvádí následující přibližné ceny korunek:
- Porcelánová korunka – cca 7000 Kč
- Celokovová korunka – z velké části hrazeny ze zdravotního pojištění
- Metalokeramická korunka – cca 6500 Kč
- Celokeramická korunka – cca 7000 Kč
- Pryskyřičná korunka – cca 1000 Kč
ZBudete-li potřebovat další úkony, jako např. ošetření kořenových kanálků, celková cena se může ještě zvýšit.
Jak si pořídit cenově dostupnou korunku
Máte-li jen omezený rozpočet, můžete si dělat starosti, zda si budete moci zubní korunku dovolit. Mnoho soukromých zubních lékařů nabízí flexibilní cenové programy, splátkové kalendáře nebo možnosti financování, aby byla pro klienty cena zubních korunek přijatelná. Bude-li zubní lékař zhotovovat více korunek, může vám také nabídnout množstevní slevu.
Bydlíte-li v dosahu vysoké školy s oborem zubního lékařství, můžete si nechat udělat korunku za zvýhodněnou cenu tam. Na fakultních klinikách mohou studenti stomatologie pod dohledem odborníků tyto služby poskytovat. Ušetříte peníze a studenti stomatologie si budou moci dovednosti procvičit. Oboustranně výhodná spolupráce!
Péče o zubní korunky
Informační web Zubzazubem.cz uvádí, že životnost korunky se liší. Může např. dosáhnout pěti až třiceti let. Chcete-li, aby korunka vydržela co nejdéle, pečujte o ni jako o přirozený zub. To znamená uplatňovat správné a konzistentní postupy čištění zubů a používání zubní nitě dvakrát denně a řídit se doporučeními zubního lékaře ohledně péče o umělé zubní náhrady. Pravidelně navštěvujte zubního lékaře, omezte množství konzumovaných sladkých potravin a nápojů, nekuřte. To vše přispívá k zachování zdravé ústní dutiny.
Zubní korunky nejsou levnou záležitostí. Budete-li se o ně dobře starat, mohou být ovšem velmi užitečnou investicí do zdraví vaší ústní dutiny a sebevědomí. Poraďte se se svým lékařem a zjistěte, zda je zubní korunka to pravé pro vás.