Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Rovnání zubů prostřednictvím ortodontické léčby

Jak mnozí z nás vědí, ortodontista je zubní lékař, který navíc absolvoval studijní praxi zaměřenou na léčbu malokluzí (nesprávných druhů skusu), jež mohou být důsledkem nepravidelnosti chrupu a problémů s čelistmi.

Proč některé zuby rostou křivě?
Terry Pracht, DDS, bývalý předseda Americké ortodontické asociace, říká, že křivé zuby a problémy se skusem mohou být důsledkem jak dědičnosti, tak faktorů ve vnějším prostředí. Dr. Pracht uvádí, že mezi dědičné faktory patří stěsnání zubů nebo naopak příliš mnoho místa na zubním oblouku a nesprávné druhy skusu. Rovněž zmiňuje, že křivé zuby mohou být způsobeny cucáním palce nebo protlačováním jazyka mezi horními a dolními řezáky, ale i úrazy čelisti.(1)

Jaké existují možnosti rovnání zubů a řešení vadného skusu?
Ortodontická léčba má tři stadia: Během prvního z nich jsou používány ortodontické aparáty, které mají zajistit získání dostatečného prostoru v ústech. Například palatální expandéry se používají k rozšíření patra, zatímco k rozšíření dolní čelisti slouží podjazykové třmeny. Druhé stadium, během nějž jsou na chrup nasazena rovnátka, slouží k aktivní korekci polohy zubů. Je prováděna úprava zubů a poté vyrovnáván jejich sklon a po určitou dobu, jejíž délka závisí na závažnosti nepravidelnosti chrupu a problémů s čelistmi, se provádí korekce nesprávných druhů skusu. Třetí stadium je takzvaná retenční fáze po odstranění rovnátek, kdy se zuby sledují a udržují v nové poloze pomocí retainerů (snímatelných nebo fixních); pacient každého půl roku navštěvuje ortodontickou ordinaci, aby narovnaný chrup zůstal takový, jaký má být.

Druhy rovnátek
Rovnátka, která se používala před více než 30 lety, měla velké kovové pásky, které obepínaly každý zub a byly k němu přilepeny. Rovnátka lze připevnit na stranu zubů směřující k tvářím (bukální) i na stranu směřující k jazyku (lingvální), a to v závislosti na tom, jaký způsob léčby vám ortodontista doporučí. Zámečky, drátěné oblouky a pásky mohou být barevné, což se líbí zejména dětem a teenagerům, kteří si mohou vybrat podle svého vkusu.

V současnosti se na přední stranu zubu umísťují malé zámečky, které jsou vyrobeny z kovu nebo keramiky. Zámečky se připevňují na přední stranu zubů speciálním materiálem podobným lepidlu. Na zadní zuby lze nasadit kovové pásky. Do zámečků se vloží drátěné oblouky, které jsou vyrobeny z termoaktivní slitiny niklu a titanu, jež se teplem v ústech ohřívá, takže oblouk působí na zuby stálým tlakem – stejně tomu je i tehdy, když se oblouky upravují v ortodontické ordinaci.

Jinou novější alternativou běžných rovnátek je systém Invisalign, který využívá sérii průhledných snímatelných rovnátek, která jsou nošena ve dne i v noci, čímž pomáhají zuby srovnat. Při jídle a čištění zubů zubním kartáčkem a pastou nebo dentální nití lze tato rovnátka z úst vyjmout.

Péče o rovnátka
Váš ortodontista, zubní lékař nebo dentální hygienistka vám podrobně vysvětlí, jak máte rovnátka správně čistit. Existuje mnoho typů zubních kartáčků, které můžete použít: ruční (speciálně navržené pro ortodontické pacienty), elektrické (na baterie nebo napájené ze sítě) nebo ultrazvukové. Zeptejte se svého zubního lékaře, který typ je pro vás nejvhodnější. Zuby byste si měli čistit zubním kartáčkem nejméně dvakrát až třikrát denně. Zubní kartáček přiložte pod úhlem 45 stupňů a pohybujte jím sem a tam. Důsledně dbejte na odstranění plaku na úrovni dásní, čímž zabráníte gingivitidě (zánětu dásní). Zubní kartáček přiložte šikmo k okraji dásní a pak jemně vyčistěte zuby kolem zámečků, abyste odstranili plak a zbytky jídla.

Je velmi důležité vyčistit mezizubní prostory pomocí dentální nitě se zavaděčem. Pokud máte mezi zuby větší mezery, lze použít zubní párátko nebo mezizubní kartáček. K odstraňování zbytků potravy a bakterií způsobujících nemoci a zápach, které mohou být v ústech přítomné v případě, že trpíte gingivitidou, jsou někdy doporučovány ústní sprchy (tzv. dentální irigátory). Spolu s ústní sprchou nebo i samostatně lze též používat antibakteriální zubní pastu a běžně prodávanou antimikrobiální ústní vodu.

Jak pečovat o chrup po odstranění rovnátek
Poté, co ortodontista rozhodl, že lze rovnátka sejmout, je velmi důležité, abyste během dne nebo v noci nosili retainer (speciální plastový aparát) podle příslušného odborného doporučení. Retainer lze po použití vyčistit teplou vodou nebo zubní pastou a zubním kartáčkem; poté byste retainer měli vložit do plastového pouzdra a nechat jej v něm po celou dobu, kdy jej nepoužíváte.

Dvakrát ročně choďte na odborné vyčištění chrupu ke svému zubnímu lékaři a také pravidelně navštěvujte ortodontistu za účelem údržby veškerých aparátů, které používáte.

© 2009 Colgate-Palmolive Company

Zdroje:
1. Braces: Not Just for Looks, Causes of Crooked Teeth. Použity informace z webu http://www.enotalone.com/article/9045.html

Související průvodci

Základní informace o ortodoncii: Tipy, péče a další

Základní informace o ortodoncii: Tipy, péče a další

Seznamte se s užitečnými informacemi o nejběžnějších ortodontických aparátech(rovnátka).
Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.