Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Nepříjemný dech a jeho spojitost s onemocněními ústní dutiny a systémovými onemocněními

„Asi 75 procent případů zápachu z úst neboli ‚halitózy‘ je způsobeno samotnou ústní dutinou. Mezi další příčiny patří žaludeční problémy, infekce vedlejších nosních dutin nebo závažné onemocnění dásní,“ říká Mark Wolff, DDS, Ph.D., vedoucí Katedry operativní stomatologie na univerzitě Stony Brook v americkém státě New York.

Jedním z klíčových úspěchů při léčbě nepříjemného dechu je určení příčiny. Jakmile zubní lékař určí, co je příčinou, může začít odpovídající léčba1.

Nepříjemný dech může být způsoben:

  • Vnějšími faktory – potravinami, jako je cibule a česnek, nápoji, jako je káva a alkohol, a kouřením
  • Špatnou ústní hygienou – na zubech ulpívají zbytky jídla a vzniká plak
  • Onemocněním ústní dutiny – gingivitidou nebo parodontitidou
  • Zubními protézami – na protézách může ulpívat plak a zbytky jídla, proto je nezbytné protézy denně čistit
  • Angínou – na povrchu krčních mandlí se vytvářejí skryté štěrbiny, ve kterých se mohou usazovat zbytky jídla
  • Infekcemi dýchacích cest – infekcemi krku, vedlejších nosních dutin a plic
  • Suchem v ústech (xerostomií) – tento stav může být způsoben problémy se slinnými žlázami, léky, dýcháním ústy, radiační terapií a chemoterapií
  • Systémovými onemocněními – diabetem, onemocněním jater, ledvin, plic a vedlejších nosních dutin a poruchami trávicího ústrojí

Jak souvisí onemocnění ústní dutiny se systémovým onemocněním?
Aktuální výzkumy naznačují, že existuje vztah mezi onemocněním ústní dutiny a systémovými onemocněními (cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, náhlou mozkovou příhodou, infekcemi dýchacích cest a Alzheimerovou chorobou) a dalšími zdravotními problémy. Když se zanítí tkáň dásní, čímž dojde ke vzniku gingivitidy, mediátory zánětu, tzv. cytokiny, které jsou přítomny v tkáni dásní, se mohou dostat do slin a také je můžete vdechnut až do plic. Bakterie, které způsobují parodontitidu, mohou rovněž proniknout do oběhového systému v okolí zubů a dostat se tak i do jiných částí těla. Ústní bakterie mohou způsobovat druhotné infekce nebo záněty jiných tkání nebo orgánových systémů v těle.(2)

Na koho byste se měli obrátit, pokud máte nepříjemný dech?
Pokud si myslíte, že příčinou vašeho nepříjemného dechu je strava, poraďte se s dietologem nebo odborníkem na výživu, který může v součinnosti s vámi upravit váš jídelníček. Pokud nedostatečně dbáte na ústní hygienu a trpíte gingivitidou (zánětem dásní) nebo máte parodontitidu (úbytek kostní hmoty kolem zubů, který je někdy nazýván „pyorrhea“), poraďte se se zubním lékařem a parodontologem a ve spolupráci s dentální hygienistkou se snažte zmírnit gingivitidu tím, že budete doma důkladněji provádět úkony řádné ústní hygieny. Infekce krčních mandlí a dýchacích cest bude muset řešit váš praktický lékař nebo specialista, například odborník na choroby ušní, krční a nosní nebo na plicní onemocnění. Velká většina lidí ve Spojených státech trpí suchem v ústech, a to například kvůli lékům, které užívají, kvůli nesprávné funkci slinných žláz nebo v důsledku ozařování a chemoterapie při léčbě rakoviny. Poraďte se s chirurgem, který se specializuje

na ústní dutinu, horní čelist a obličej (maxilofaciální chirurg), s praktickým lékařem nebo s onkologem a požádejte je, aby vám doporučili vhodné léky na předpis nebo volně prodejné produkty, které dokážou symptomy sucha v ústech zmírnit. Diabetici nebo pacienti trpící onemocněním jater či ledvin a poruchami trávicího traktu by se měli obrátit na praktického lékaře, urologa nebo gastroenterologa a požádat o radu, jak lze zápach z úst zmírnit v případě těchto systémových onemocnění. Kontaktujte svého zubního lékaře a požádejte o doporučení, ke kterému odborníkovi v oblasti stomatologie nebo praktické medicíny byste měli jít v případě, že máte nepříjemný dech.

© 2009 Colgate-Palmolive Company

Zdroje:
1. Ooh, That Smell: What to Do if It’s Coming From You – Dentists Discuss Treatments for Bad Breath. Použity informace ze stránky http://www.webmd.com/news/20010809/ooh-that-smell-what-to-do-if-its-coming-from-you.
2. The oral cavity plays an important role in the overall health of the body. Použity informace z webu www.oralsystemicconnection.com.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Onemocnění dásní – kvíz

Onemocnění dásní – kvíz

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Průvodce správným čištěním zubů

Průvodce správným čištěním zubů

Vyzkoušejte si svůj um při čištění zubů prostřednictvím naší ZÁBAVNÉ 3D aplikace.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.