Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Piercing úst

Co je piercing úst?
Piercing úst je jakýkoli piercing jazyka, rtů nebo tváře. V posledních letech se piercing úst stal formou sebevyjádření. Podobně jako v případě piercingu uší jsou i kovové šperky používané při piercingu úst vyráběny v různých tvarech, včetně cvočků, tyčinek a kroužků. Piercing jazyka, rtů nebo tváře však představuje větší zdravotní riziko než piercing v uších. Před provedením piercingu libovolné části úst byste se měli poradit se zubním lékařem.

Jaká rizika jsou spjata s piercingem úst?
Možná si neuvědomujete potenciální vedlejší účinky piercingu úst. Může mezi ně patřit:

  • Infekce — naše ústa obsahují miliony bakterií, které mohou po provedení piercingu úst způsobit infekci. Pravděpodobnost zanesení infekce též zvyšuje manipulace se šperky po jejich umístění do úst.
  • Dlouhotrvající krvácení — pokud dojde v průběhu provádění piercingu k propíchnutí cévy jehlou, může to vést k obtížně zvladatelnému krvácení a závažné ztrátě krve.
  • Bolest a otoky — bolest a otoky jsou běžné příznaky piercingu úst. V mimořádných případech může nadměrně oteklý jazyk zablokovat dýchací cesty a bránit dýchání.
  • Odštípnutí nebo zlomení zubů — – skousnutí ústních šperků může mít za následek zlomení zubu. I zuby, které jsou opatřeny náhradami, například korunkami, mohou být poškozeny úderem šperků.
  • Zranění dásní — kovové šperky mohou nejen poranit měkkou tkáň dásní, ale také způsobit jejich ústup. Kromě toho, že dásně postižené ústupem vypadají nehezky, též znamenají nižší odolnost zubních krčků vůči zubnímu kazu a parodontitidě.
  • Narušení normální funkce úst — šperky v ústech mohou vyvolávat nadměrnou tvorbu slin, bránit správné výslovnosti a způsobovat obtíže při žvýkání a polykání.
  • Choroby přenášené krví — státní zdravotní ústavy (National Institutes of Health) označují piercing úst za možný faktor šíření hepatitidy typu B, C, D a G.
  • Endokarditida — piercing úst s sebou přináší riziko vzniku endokarditidy (zánětu srdeční nitroblány), zánětu srdečních chlopní nebo dalších tkání. Ranka vytvořená při provádění piercingu úst poskytuje ústním bakteriím možnost proniknout do krevního oběhu, kterým se mohou dostat do srdce.

Jak dlouho piercing úst vydrží?
Pokud se do vašich úst nezanese infekce a piercing nebude bránit normální funkci ústní dutiny, může zůstat v ústech neomezeně dlouho. Ovšem nezapomeňte se obrátit na zubního lékaře při prvních známkách bolesti nebo problémů, nad rámec pravidelných prohlídek. Kvůli riziku, které sebou piercing úst nese i po zahojení počáteční ranky, jako je například riziko poškození zubu nebo uvolnění a vdechnutí šperku, je nejbezpečnější se tomuto piercingu zcela vyhnout.

Související videa

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.

Související výrobky

Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.