Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Jak si mohou dospívající zachovat zářivý úsměv?

Jak mohou dospívající udržovat zářivý vzhled a dobré zdraví svých zubů?
Nejlepším způsobem, jak si mohou dospívající chránit hezký úsměv a zdravé zuby, je trvale zachovávat správné návyky ústní hygieny osvojené v raném dětství. Bez ohledu na to, zda používáte rovnátka (či podstupujete jinou ortodontickou léčbu), jsou důležité tyto zásady:

  • Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, schválenou stomatologickou komorou, abyste odstranili zubní plak. Plak je hlavní příčinou zubního kazu a onemocnění dásní.
  • Používejte každý den dentální nit k odstranění plaku z mezizubních prostor a míst pod okraji dásní. Pokud plak není denně odstraňován, může se přeměnit na zubní kámen – nevzhledné žlutavé usazeniny.
  • Omezte konzumaci jídel s obsahem cukrů a škrobů, zejména svačinek, které se lepí na zuby.
  • Pravidelně navštěvujte zubního lékaře a nechejte si provést odbornou prohlídku ústní dutiny a její vyčištění.

Kromě toho, že vám tato opatření pomohou zachovat si zuby po celý život, budou čistá ústa přispívat k vašemu dobrému pocitu. Řádnou péčí také zvýšíte svěžest svého dechu a zářivost úsměvu.

O kterých zvláštních problémech týkajících se zubů by měla dospívající mládež vědět?
Dentální problémy se mohou projevit a často projevují v průběhu dospívání. Díky lepší informovanosti o problémech ovlivňujících zdraví ústní dutiny můžete snadněji dospět ke správným rozhodnutím.

  • Ortodoncie — mnoho starších dětí a dospívajících potřebuje rovnátka, která pomohou napravit křivé zuby či zuby, které mezi sebou nemají dostatečné mezery, nebo vyřešit chybné zarovnání čelistí. Zuby, které na sebe správně nedosedají, je obtížnější udržovat čisté. Kromě toho hrozí větší riziko, že o ně brzy přijdete, a navíc tyto zuby příliš zatěžují žvýkací svaly. Ortodontista posoudí, zda potřebujete rovnátka, a stanoví správný způsob léčby. Nosíte-li rovnátka, je zapotřebí čištění zubů věnovat důkladnou péči.
  • Chrániče zubů — pokud se věnujete nějakému sportu, chrániče zubů jsou velmi důležitou součástí ochrany úst. Tyto pomůcky obvykle kryjí horní zuby a jsou určeny k ochraně před frakturami zubů, rozražením rtů a jinými druhy zranění úst. Pokud máte na dolních zubech rovnátka nebo jiné fixní dentální aparáty či náhrady (například zubní můstek), možná vám zubní lékař doporučí, abyste také používali chránič zubů.
  • Výživa — výživa hraje v otázce zdraví ústní dutiny klíčovou roli. Cukry a škroby obsažené v mnoha potravinách a nápojích podporují tvorbu plaku, který poškozuje zubní sklovinu. Omezte počet svačin, které jíte a pijete – pokaždé, když konzumujete potraviny a nápoje, které obsahují cukry nebo škroby, útočí na vaše zuby kyseliny a působí na ně po dobu 20 minut nebo i déle. Konzumace vyvážené stravy z pěti potravinových skupin může mít významný vliv na zdraví vašich zubů. V případě svačin volte výživné potraviny, jako jsou sýry, syrová zelenina, bílý jogurt nebo ovoce.
  • Kouření — pokud nežvýkáte ani nekouříte tabák, nezačínejte s tím. Kromě toho, že způsobuje další zdravotní problémy, může kouření změnit zbarvení vašich zubů a dásní, způsobit zbarvování nánosů zubního kamene na zubech a přispět k zápachu z úst. Dlouhodobé žvýkání tabáku a kouření cigaret a doutníků zvyšuje riziko vzniku rakoviny úst a onemocnění dásní. Pokud užíváte tabák, řekněte o tom svému zubnímu lékaři i praktickému lékaři. Nezapomeňte je informovat o jakýchkoli problémech týkajících se ústní dutiny, kterými trpíte.
  • Piercing úst — navzdory své oblibě může být piercing úst příčinou komplikací, například infekcí, nezvladatelného krvácení a poškození nervu. Můžete také vdechnout uvolněné cvočky, tyčinky nebo kroužky. Kovové šperky mohou rovněž způsobit odštípnutí nebo prasknutí zubu a mohou poškodit vaše dásně. Pokud uvažujete o piercingu úst, řekněte o tom svému zubnímu lékaři, který vám může pomoci s výběrem nejbezpečnějších možností.
  • Poruchy příjmu potravy — bulimie (cyklus přejídání a následného zvracení) a anorexie (nadměrný strach z tloustnutí často vedoucí ke zvracení) jsou závažné poruchy, které přímo působí na vzhled zubů, neboť poškozují zubní sklovinu. Zubní lékař sice může opravit narušenou zubní sklovinu, ale nemůže vyléčit samotné poruchy příjmu potravy – potenciálně život ohrožující zdravotní potíže, které vyžadují vyřešení duševních obtíží v oblasti sebedůvěry a sebeovládání. Pokud máte poruchu příjmu potravy – nebo se domníváte, že ji máte – poraďte se se svým praktickým lékařem.

Jak mohu podpořit bělejší vzhled svých zubů?
Důkladné vyčištění chrupu zubním lékařem nebo dentální hygienistkou odstraní většinu vnějších skvrn způsobených potravinami a tabákem. Pomoci odstranit tyto skvrny z povrchu zubů v době mezi jednotlivými návštěvami ordinace může rovněž používání bělicí zubní pasty. Pokud máte skvrny mnoho let, možná si budete muset nechat zuby odborně vybělit, aby bylo zajištěno odstranění těchto odolnějších vnějších skvrn.

Vnitřní skvrny lze odstranit pomocí vybělení nebo překrytím adhezivními dentálními materiály či korunkami. Přestože jsou všechny tyto metody bezpečné a účinné, zubní lékař vám doporučí nejvhodnější postup v závislosti na stavu vašich zubů a na tom, jakých výsledků chcete dosáhnout.

Související články

Související videa

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.

Související výrobky

Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.