Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Informace o zdraví ústní dutiny pro seniory

Jak mohu ve stáří udržovat ústní dutinu v dobrém zdravotním stavu?
Při řádné domácí péči a pravidelných zubních prohlídkách vám chrup může vydržet po celý život. Bez ohledu na věk si můžete uchovávat zuby a dásně zdravé tím, že si je budete dvakrát denně čistit zubním kartáčkem a fluoridovou zubní pastou, budete každý den používat dentální nit a pravidelně budete chodit k zubnímu lékaři na prohlídky a odborné čištění chrupu.

O kterých zvláštních problémech týkajících se zdraví ústní dutiny mám vědět jako senior?
I když si zuby pravidelně čistíte zubním kartáčkem i dentální nití, můžete mít ve vyšším věku určité problémy týkající se zdraví ústní dutiny. Mezi potíže, s nimiž se mnoho seniorů setkává, patří používání zubních protéz, užívání léků a obecné zdravotní obtíže. Naštěstí vám zubní a praktický lékař mohou pomoci se s většinou těchto problémů docela úspěšně vyrovnat.

 • U starších osob se častěji vyskytují zubní kazy a poškození povrchu krčků zubů. Proto je důležité, abyste si čistili chrup zubní pastou s fluoridem, denně používali dentální nit a pravidelně chodili k zubnímu lékaři.
 • Jak člověk stárne, může být čím dál větším problémem citlivost zubů. V průběhu času dásně přirozeně ustupují a odhalují tak části zubu, které nejsou chráněny sklovinou. Tyto oblasti jsou zvláště náchylné k bolesti při kontaktu se studenými nebo horkými jídly a nápoji. V závažných případech se může vyskytnout i citlivost na studený vzduch a na kyselé a sladké nápoje a jídla. Pokud vás trápí zvýšená citlivost zubů, zkuste použít speciální zubní pastu na snížení citlivosti. Pokud problém přetrvává, navštivte svého zubního lékaře, protože zvýšená citlivost může být známkou vážnějšího problému, například zubního kazu nebo prasklého či zlomeného zubu.
 • Sucho v ústech je u seniorů běžný stav, který může být způsoben užíváním léků nebo některými zdravotními poruchami. Bez řádné léčby může sucho v ústech poškodit zuby. Zubní lékař vám může doporučit různé metody, jak obnovit vlhkost v ústech, a také vhodné způsoby péče nebo léčby, které pomohou předejít problémům spojeným se suchem v ústech.
 • Zdravotní obtíže a choroby, jako jsou cukrovka, onemocnění srdce nebo rakovina, mohou mít nepříznivý vliv na zdraví vaší ústní dutiny. Nezapomeňte svého zubního lékaře informovat o všech obecných zdravotních obtížích, které máte, aby měl celkovou představu o situaci a mohl vám pomoci splnit vaše speciální požadavky.
 • Zubní protézy mohou mnoha seniorům usnadnit život, ale vyžadují zvláštní péči. Pečlivě dodržujte pokyny zubního lékaře; pokud nastanou nějaké problémy, objednejte se na prohlídku. U lidí, kteří dlouhodobě používají zubní protézy, je doporučena každoroční kontrola.
 • Onemocnění dásní je potenciálně závažný stav, který se může vyskytovat u osob všech věkových kategorií, ale především u lidí starších 40 let. Závažnost onemocnění dásní může zvýšit řada faktorů, například:
 • Nesprávná strava
 • Špatná ústní hygiena
 • Systémová onemocnění, například cukrovka, onemocnění srdce a rakovina
 • Vliv vnějšího prostředí, jako je například: stres a kouření
 • Některé léky, které mohou ovlivnit stav dásní

Jelikož lze onemocnění dásní v nejčasnějším stadiu vyléčit, je důležité si jej všimnout včas. Včasné odhalení a léčbu onemocnění dásní mohou zajistit pravidelné zubní prohlídky. Nejlepší zprávou však je, že rozvoji onemocnění dásní lze snadno zabránit především dodržováním správné ústní hygieny.

 • K posílení poškozených nebo nahrazení chybějících zubů slouží umělé zubní korunky a můstky. Umělá korunka slouží k úplnému překrytí poškozeného zubu. Kromě posílení poškozeného zubu lze korunkou zlepšit jeho vzhled, tvar nebo zarovnání s ostatními zuby. K náhradě jednoho nebo více chybějících zubů se běžně používají můstky. Překlenují mezeru po chybějících zubech. Můstky se nalepují pomocí cementu na přirozené zuby nebo implantáty kolem této mezery.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Onemocnění dásní – kvíz

Onemocnění dásní – kvíz

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.