Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Proč může vaše dítě potřebovat dentální mezerník

Děti mohou potřebovat dentální mezerníky v případě, že jim brzy vypadne mléčný (dočasný) zub (nebo musí být vytržen kvůli kazu). V každém případě je důležité znát výhody použití dentálního mezerníku a to, jak může přispět ke zdraví zubů vašeho dítěte.

Dentální mezerník je pomůcka, kterou zubní lékař nebo ortodontista zhotoví na míru z akrylového nebo kovového materiálu. Může být vyjímatelný, nebo připevněný v ústech dítěte. Jeho účelem je udržovat mezi ostatními zuby mezeru po dočasném zubu; do této mezery se prořeže trvalý zub. Dočasné zuby jsou důležité pro vývoj trvalého chrupu a čelistních kostí a svalů a napomáhají tomu, aby se trvalé zuby prořezaly do správné polohy poté, co dočasné zuby vypadnou nebo jsou vytrženy. Pokud se nezachová příslušná mezera, mohou se trvalé zuby nesprávně, takže je pak nezbytná ortodontická léčba. Ne každé dítě, které brzy přijde o dočasný zub, potřebuje dentální mezerník. Vždy je však nutná odborná konzultace se zubním lékařem nebo ortodontistou, který určí, zda je zapotřebí použít dentální mezerník.

Typy dentálních mezerníků
Existují dva typy mezerníků pro děti, vyjímatelné a fixní.

  1. Vyjímatelné − vyjímatelné dentální mezerníky jsou podobné ortodontickým aparátům a obvykle jsou vyráběny. V některých případech může být k vyplnění mezery, která má zůstat zachována pro dosud neprořezaný zub, použit umělý zub.
  2. Fixní − existují čtyři různé druhy fixních mezerníků: jednostranný mezerník, mezerník typu korunka s očkem, distální mezerník a lingvální mezerník.

Mezerníky jednostranné a mezerníky typu korunka s očkem se vkládají na jednu stranu ústní dutiny, kde mají udržovat otevřenou mezeru pro jeden zub. Jednostranný mezerník je obtočen kolem vnější strany zubu a je spojen s kovovým očkem, které udržuje potřebnou mezeru. Mezerník typu korunka s očkem je tvořen skutečnou korunkou, která se nasadí na zub a ke které je připevněno očko, jež zajišťuje, aby měl prořezávající se zub dostatek místa.

Distální mezerník se obvykle používá pro neprořezanou první trvalou stoličku. Je to složitější mezerník, u nějž se konec kovového drátku obvykle vsune do okraje dásně; mezerník udržuje mezeru otevřenou, dokud se stolička neprořeže. Zubní lékař musí postup prořezávání trvalé stoličky sledovat, aby se ujistil, že se při použití tohoto mezerníku zub prořezává správně.

Lingvální mezerník je obvykle oboustranný a může být přilepen ke stoličce a připevněn drátkem k vnitřní straně dolních řezáků. Obvykle se používá v případě většího počtu chybějících zubů.

Někdy mohou dětem chybět zuby v důsledku vrozených vad, takže je zapotřebí použít místo mezerníku částečnou zubní protézu. Je důležité zajít s dítětem k zubnímu lékaři, který posoudí, zda je pro ně tato možnost vhodná.

Používání dentálního mezerníku
Když zubní lékař nebo ortodontista zhotoví mezerník, může dítěti trvat několik dní, než si na mezerník zvykne, ať už je vyjímatelný, nebo fixní. Zubní lékař by měl s dítětem a rodiči probrat metody správného čištění mezerníku, aby mělo dítě dásně zdravé a bez zubního plaku. Zlepšení ústní hygieny lze také podpořit vhodnými pokyny ohledně správného čištění chrupu zubním kartáčkem a dentální nití.

Při použití fixního mezerníku je důležité nekonzumovat tuhé a sladké potraviny a také nežvýkat žvýkačky a bonbóny, které by mohly způsobit uvolnění mezerníku nebo by na něm mohly ulpívat. Na mezerník se také nesmí tlačit jazykem nebo prsty, protože by se mohl uvolnit nebo ohnout.

Dítě by mělo pravidelně navštěvovat zubního lékaře nebo ortodontistu, který bude sledovat postup léčby pomocí mezerníku, a nadále by mělo chodit každých šest měsíců na odborné čištění chrupu.

© 2009 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak pečovat o dětský chrup

Jak pečovat o dětský chrup

Toto krátké video vás naučí, jak dětem správně čistit zuby – a splnit tak základní předpoklad celoživotního zdraví jejich ústní dutiny.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.