Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Jak pečovat o mléčný chrup u batolat?

Správné návyky ústní hygieny jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete své dítě v oblasti péče o zdraví naučit. Znamená to pomoci mu dvakrát denně vyčistit si zoubky zubním kartáčkem a zubní pastou, ukázat mu, jak správně používat dentální nit, omezit svačiny a sladkosti mezi hlavními jídly a pravidelně s ním chodit na zubní prohlídky.

Většina zubních lékařů doporučuje, aby děti začaly chodit k zubnímu lékaři ve věku dvou let. Kromě toho, že zubní lékař tak může sledovat růst a vývoj chrupu vašeho dítěte, můžete se také něco dozvědět o vývoji chrupu, o potřebě dodávat do těla fluorid, o tom, jak máte svému dítěti pomáhat dodržovat správnou ústní hygienu, jak se stavět k některým dětským návykům týkajícím se ústní dutiny (jako je například používání dudlíku), o vyvážené stravě a výživě a o prevenci úrazů úst a zubů.

Stále zdůrazňujte, že návštěva zubní ordinace je něco pozitivního. Vysvětlete dítěti, že návštěvy zubní ordinace pomáhají udržovat zdraví jeho ústní dutiny. Podněcováním kladného postoje zvýšíte pravděpodobnost, že vaše dítě bude chodit pravidelně k zubnímu lékaři po celý život.

Co dělat, když se batoleti prořezávají zuby?
Mléčné zuby se dětem prořezávají od zhruba 6 měsíců až do 3 let věku. V důsledku toho má mnoho dětí citlivější dásně; děti kvůli tomu tedy mohou být podrážděné. Obvykle pomáhá třít dásně prstem, studenou lžičkou nebo zmrazeným kousacím kroužkem, který jste předtím dali do mrazničky. Existují také gely a léky tišící bolest, které lze malým dětem podávat, když se jim prořezávají zuby. Zeptejte se na tyto léky zubního nebo dětského lékaře. Pokud má vaše dítě při prořezávání zubů horečku, je nejlepší obrátit se na lékaře, aby se vyloučila možnost nějakého jiného zdravotního problému.

Jak batolatům správně čistit zuby?
Je vhodné dohlížet u dětí na čištění zubů až do věku 6 let. Dodržujte následující pokyny:

  • Používejte fluoridovou zubní pastu schválenou stomatologickou komorou. Naneste na zubní kartáček pastu v množství o velikosti hrášku. Dbejte na to, aby dítě pastu nepolykalo.
  • Pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinkami nejprve vyčistěte vnitřní stranu zubů, kde se nejvíce usazuje plak. Zubní kartáček držte tak, aby štětinky směřovaly šikmo k okraji dásní. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
  • Vyčistěte vnější stranu všech zubů. Zubní kartáček držte tak, aby štětinky směřovaly šikmo k okraji dásní. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.
  • Zubní kartáček uchopte tak, aby štětinky byly natočeny kolmo proti žvýkacím ploškám zubů. Jemně pohybujte zubním kartáčkem sem a tam.

Představuje cucání palce nebo jiných prstů problém, a pokud ano, jak mu zabránit?
Sací reflex je u malých dětí normálním a zdravým jevem. Pokud si však dítě cucá palec nebo jiné prsty i poté, co se mu ve věku mezi čtyřmi a sedmi lety prořezaly trvalé zuby, může tento zlozvyk způsobit problémy s růstem úst a čelistí a s umístěním zubů. Důsledkem tohoto zlozvyku může být sklon předních zubů dopředu (kterému se někdy říká střechovitý skus) nebo otevřený skus. Následně se mohou v dospělosti vyskytnout problémy, mezi něž patří předčasné opotřebení zubů, zvýšený výskyt zubního kazu a nepohodlí při kousání. Podobné problémy může způsobovat také cucání dudlíků a jiných předmětů ve věku, kdy už se dítěti prořezaly trvalé zuby.

Nejlepším způsobem, jak dítě odnaučit zlozvyku cucání palce nebo jiných prstů, je pozitivní motivace, nikoli kárání nebo tresty. Dítě pouze dělá to, co vnímá jako přirozené. Pochvalte je, když si palec nebo jiné prsty necucá. Můžete se také zkusit zaměřit na odstranění úzkosti, která může být příčinou cucání palce nebo jiných prstů. Dítěti můžete nesprávnost tohoto zlozvyku dát najevo rovněž tím, že mu palec nebo jiný prst ovážete, případně mu na noc navléknete na ruku ponožku. Zubní nebo dětský lékař též může předepsat hořce chutnající přípravek, který můžete na palec nanášet.

Související videa

Jak pečovat o dětský chrup

Jak pečovat o dětský chrup

Toto krátké video vás naučí, jak dětem správně čistit zuby – a splnit tak základní předpoklad celoživotního zdraví jejich ústní dutiny.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.