Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Jak pečovat o mléčný chrup u kojenců?

Kvalitní péče o ústní dutinu začíná již od narození dítěte. Dokonce ještě předtím, než se dítěti prořežou první zuby, mohou některé faktory ovlivnit jejich budoucí vzhled a zdraví. Například tetracyklin, což je běžné antibiotikum, může způsobit změnu barvy zubů. Proto by jej neměly užívat kojící matky ani ženy v druhé polovině těhotenství.

Jelikož se první mléčné zuby prořezávají obvykle ve věku kolem šesti měsíců, není nutno u kojenců používat v rámci ústní hygieny běžné postupy, jako je čištění zubů zubním kartáčkem a používání dentální nitě. V oblasti péče o zdraví ústní dutiny nicméně existují u kojenců speciální potřeby, které by měl každý rodič znát. Patří mezi ně snaha zamezit vzniku zubního kazu v důsledku používání dětské láhve a zajistit, aby dítě mělo dostatečný příjem fluoridu.

Jak zamezit vzniku zubního kazu v důsledku přílišného používání dětské láhve?
U kojenců a batolat může dojít ke vzniku zubního kazu proto, že při nadměrném používání dětské láhve jsou jejich zuby příliš často vystaveny působení tekutin obsahujících cukry. Patří mezi ně mléko, kojenecká mléčná výživa a ovocné šťávy. Zatímco dítě spí, zůstávají tekutiny s obsahem cukru v jeho ústech a působí tak na zuby po dlouhou dobu, což vede ke vzniku zubních kazů, které se nejdříve objevují na horních a dolních řezácích. Z tohoto důvodu byste neměli nechat vaše dítě usínat s láhví šťávy nebo mléka v ústech. Místo toho dejte dítěti před usnutím láhev naplněnou vodou nebo dudlík doporučený zubním lékařem. Pokud dítě kojíte, nenechejte jej pít nepřetržitě. A po každém krmení přetřete dítěti zuby a dásně čistou vlhkou žínkou nebo kouskem gázy.

Co je fluorid a jak zjistím, zda ho mé dítě dostává ve správném množství?
Fluorid je prospěšný dokonce ještě dříve, než se dítěti začnou prořezávat zuby. V průběhu formování zubů posiluje zubní sklovinu. V mnoha městských vodovodech je do vody přidáváno správné množství fluoridu podporující řádný vývoj zubů. Chcete-li zjistit, zda a v jaké koncentraci je u vás voda fluorizována, obraťte se na místní správu vodovodů a kanalizací. Pokud voda z vodovodu neobsahuje žádný fluorid (nebo pokud jej neobsahuje v dostatečném množství), poraďte se s pediatrem nebo zubním lékařem o možnosti dávat vašemu dítěti denně fluoridové kapky. Pokud používáte k pití a vaření balenou vodu, nezapomeňte o tom dětského nebo zubního lékaře informovat. Mohou vašemu dítěti předepsat fluoridové doplňky stravy.

Související videa

Jak pečovat o dětský chrup

Jak pečovat o dětský chrup

Toto krátké video vás naučí, jak dětem správně čistit zuby – a splnit tak základní předpoklad celoživotního zdraví jejich ústní dutiny.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.