Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Zdraví ústní dutiny a celkové zdraví u žen

Existuje nějaká spojitost mezi zdravím mé ústní dutiny a mým celkovým zdravím?
Zpráva hlavního hygienika týkající se problematiky zdraví ústní dutiny uvádí, že dobrý zdravotní stav ústní dutiny je důležitý pro celkové zdraví. A zejména u žen poukazuje rostoucí počet studií na spojitost mezi onemocněním dásní a nejrůznějšími zdravotními problémy, které trápí ženy. Protože je onemocnění dásní bakteriální infekcí, může proniknout do krevního oběhu a stát se jedním z faktorů způsobujících jiné zdravotní komplikace:

 • Srdeční choroby: Lidé s onemocněním dásní mohou být s větší pravděpodobností ohroženi srdečními chorobami a existuje u nich téměř dvakrát vyšší riziko smrtelného infarktu myokardu. Srdeční choroby jsou také nejčastější příčinou úmrtí žen1.
 • Mozková příhoda: Jedna ze studií odhalila příčinnou souvislost mezi ústními infekcemi a rizikem mozkové příhody.2
 • Diabetes: Lidé s cukrovkou jsou náchylnější k onemocnění dásní, které navíc může u diabetiků zvýšit obtížnost udržení hladiny krevního cukru pod kontrolou. Onemocnění dásní může také být rizikovým faktorem diabetu, dokonce i u jinak zdravých osob.3
 • Problémy s dýcháním: Bakterie, které se množí v ústní dutině, mohou pronikat do plic, kde vyvolávají choroby dýchacích cest, například zápal plic – a to především u lidí s onemocněním dásní.4
 • Výsledky těhotenství: U těhotných žen, které trpí onemocněním dásní, může existovat vyšší pravděpodobnost, že porodí nedonošené nebo příliš malé dítě. Onemocnění dásní může být také příčinou zvýšených hladin biologických tekutin, které vyvolávají porodní stahy.4

Protože je onemocnění dásní obvykle bezbolestné, mnoho žen si nemusí vůbec uvědomovat, že jím trpí, dokud nemoc nedospěje do pokročilého stadia. Nejlepší ochranou je denně si čistit chrup zubním kartáčkem a dentální nití a pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Jak se během života mění potřeby v oblasti péče o zdraví ústní dutiny?
Ženy mají v jednotlivých fázích života speciální potřeby v oblasti péče o zdraví ústní dutiny. Změny v hladinách ženských hormonů v průběhu puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy zesilují způsob, jakým dásně reagují na plak. V těchto obdobích proto ženy musí být obzvlášť pečlivé při každodenním čištění chrupu zubním kartáčkem i dentální nití, aby zabránily onemocnění dásní.

Další důležité informace, které byste měli znát:

 • Menstruace – některé ženy zjišťují, že jejich dásně před periodou otékají a krvácejí, zatímco jiné trpí opary nebo afty. Tyto příznaky obvykle ustoupí po začátku periody.
 • Ústně podávaná antikoncepce – zanícené dásně jsou jedním z nejběžnějších vedlejších účinků.
 • Těhotenství – studie ukazují, že mnoho těhotných žen trpí těhotenskou gingivitidou (zánětem dásní), kdy se na zubech usazuje plak, který dráždí dásně. Mezi příznaky patří zarudlé, zanícené a krvácející dásně. Zejména důležitá je prenatální péče.
 • Menopauza – mezi příznaky, které postihují ústní dutinu žen v této životní fázi, patří zarudlé nebo zanícené dásně, bolest a nepříjemné pocity nebo pálení v ústech, změněné vnímání chuti a sucho v ústech.
 • Osteoporóza – mnoho studií naznačuje souvislost mezi osteoporózou a úbytkem kosti v čelisti. Výzkumníci usuzují, že tato skutečnost může vést ke ztrátě zubů z důvodu řídnutí kosti, ze které zuby vyrůstají. V kombinaci s onemocněním dásní urychluje osteoporóza proces úbytku kosti kolem zubů.

  1Státní informační centrum pro zdraví žen, únor 2000.
  2Americká parodontologická akademie, 5. června 2000.
  3Americká parodontologická akademie, 17. ledna 2001.
  4Americká parodontologická akademie, 15. května 2000.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Onemocnění dásní – kvíz

Onemocnění dásní – kvíz

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.