Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Těhotenství a prenatální péče a zdraví ústní dutiny

Může mít zdraví ústní dutiny vliv na těhotenství?
Stále více důkazů naznačuje souvislost mezi onemocněním dásní a předčasnými porody dětí s příliš nízkou porodní váhou. U těhotných žen, které trpí onemocněním dásní, může existovat vyšší pravděpodobnost, že porodí nedonošené nebo příliš malé dítě.

Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdilo, jak onemocnění dásní ovlivňuje průběh těhotenství a narozené dítě. Zdá se však, že onemocnění dásní vyvolává zvýšení hladin biologických látek, které vyvolávají porod. Údaje též naznačují, že pokud se onemocnění dásní během těhotenství zhorší, zvyšuje se riziko předčasného porodu.

Co mohu dělat, abych měla zdravé těhotenství?
Nejlepší rada ženám, které zvažují možnost otěhotnění, je ta, aby se dostavily k zubní prohlídce. Tak bude možné případné problémy, které se týkají zubů a ústní dutiny, vyřešit ještě před otěhotněním.

Během těhotenství je nutno věnovat zubům a dásním zvláštní pozornost. Problémy, které mohou těhotenství doprovázet, lze zmírnit pravidelným čištěním zubů a používáním dentální nitě, konzumací vyvážené stravy a pravidelnými návštěvami zubní ordinace.

Jaké problémy týkající se ústní dutiny se mohou během těhotenství objevit?
Studie ukazují, že mnoho těhotných žen trpí těhotenskou gingivitidou (zánětem dásní), kdy se na zubech usazuje plak, který dráždí dásně. Mezi příznaky patří zarudlé, zanícené a krvácející dásně.

Gingivitida se vyskytuje častěji během těhotenství proto, že zvýšená hladina hormonů prohlubuje reakci dásní na dráždivé látky obsažené v plaku. Nicméně je to stále plak – nikoli hormony – který je hlavní příčinou gingivitidy.

Důsledná péče o čistotu zubů, a to zejména kolem okraje dásní, pomůže výrazně snížit pravděpodobnost vzniku gingivitidy během těhotenství, nebo jí dokonce zcela zabrání. A pro zuby je také lepší nahradit sladkosti potravinami, které jsou zdraví prospěšnější, například sýry, čerstvým ovocem nebo zeleninou.

Jak probíhá návštěva stomatologické ordinace během těhotenství?
Především nezapomeňte při sjednávání návštěvy svému zubnímu lékaři sdělit, že jste těhotná. Nejlepší je naplánovat návštěvu zubní ordinace na období čtvrtého až šestého měsíce těhotenství. To proto, že první tři měsíce těhotenství jsou považovány za nejdůležitější pro vývoj plodu. A na druhou stranu během posledního trimestru by stres spojený s návštěvou zubní ordinace mohl zvýšit výskyt prenatálních komplikací.

Obvykle se v průběhu prvního trimestru nepředepisují rentgenová vyšetření, dentální anestetika, léky proti bolestem a antibiotika (zejména tetracyklin), pokud to není absolutně nezbytné. Během posledních tří měsíců těhotenství může být dlouhodobé sezení v zubařském křesle značně nepohodlné. Existují také důkazy, že těhotné ženy mohou být náchylnější k dávení. Váš zubní lékař je však na takového situace připraven.

Pokud si potřebujete domluvit mimořádnou návštěvu, dejte zubnímu lékaři předem vědět o svém těhotenství. Řekněte mu o případných stresech, které vás trápí, potratech a lécích, které užíváte, protože všechny tyto faktory mohou mít vliv na to, jakým způsobem bude zubní lékař ve vašem případě postupovat. Váš zubní lékař se také může chtít před zahájením případné léčby poradit s vaším ošetřujícím lékařem.

Pokud máte nějaké pochybnosti nebo obavy, trvejte na tom, aby se zubní lékař poradil o vašich konkrétních potřebách s vaším praktickým lékařem. Pokud vám zubní lékař předepíše určité léky, nepřekračujte předepsané dávkování. To se týká i aspirinu.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Onemocnění dásní – kvíz

Onemocnění dásní – kvíz

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.