Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Jak pečovat o chrup v dospělém věku?

Jaká je nejlepší péče o chrup v dospělém věku?
Klíčem k udržení zářivého, zdravého úsměvu v dospělosti je dodržovat správnou hygienu ústní dutiny. I u dospělých lidí se může vytvořit zubní kaz nebo dojít k onemocnění dásní, které může vést k vážným problémům. V dospělosti je důležité pokračovat v dodržování těchto zásad:

  • Čistěte si zuby dvakrát denně fluoridovou pastou, abyste odstranili plak, což je lepkavá vrstvička na zubech, která je hlavní příčinou zubního kazu.
  • Používejte každý den dentální nit k odstranění plaku z mezizubních prostor a míst pod okraji dásní; zabráníte tak přeměně plaku v tvrdý zubní kámen. Jakmile se vytvoří zubní kámen, lze jej odstranit jen odborným zásahem.
  • Omezte konzumaci jídel s obsahem cukrů a škrobů, zejména svačinek, které se lepí na zuby. Čím častěji jíte mezi hlavními jídly, tím vyšší je pravděpodobnost, že kyseliny v plaku zaútočí na vaši zubní sklovinu.
  • Pravidelně navštěvujte zubního lékaře a nechejte si provést odbornou prohlídku ústní dutiny a její vyčištění.

O kterých zvláštních problémech týkajících se zubů mám vědět jako dospělý/á?
I když si zuby pravidelně čistíte zubním kartáčkem a dentální nití, můžete mít v dospělosti určité problémy týkající se zdraví ústní dutiny. Naštěstí vám zubní lékař může pomoci se s většinou těchto problémů docela úspěšně vyrovnat.

  • Onemocnění dásní začíná jako gingivitida, kterou lze v tomto nejčasnějším stadiu vyléčit. Mezi příznaky gingivitidy patří zarudlé, oteklé nebo citlivé dásně, které mohou při čištění zubů krvácet. Pokud si všimnete kteréhokoli z těchto příznaků, obraťte se na svého zubního lékaře – dříve, než tyto potíže přerostou ve vážný problém. Pokročilé stadium onemocnění dásní může mít za následek ztrátu zubů.

    Zdraví vašich dásní může mít také dopad na vaše celkové zdraví. Nedávné studie odhalily možnou souvislost mezi parodontitidou (onemocněním dásní) a dalšími chorobami, jako jsou diabetes nebo srdeční choroby, a poukázaly na potenciální souvislost s předčasnými porody. Vzniku onemocnění dásní zabráníte především tím, že si budete dvakrát denně čistit zuby, denně používat dentální nit a každého půl roku si necháte provést odborné vyčištění chrupu.

  • Zubní kazy v okolí výplní (tzv. sekundární kazy) a kazy na povrchu krčků zubů jsou s rostoucím věkem stále častější. Proto je důležité, abyste si čistili chrup zubní pastou s fluoridem, denně používali dentální nit a pravidelně chodili k zubnímu lékaři.
  • Jak člověk stárne, může být čím dál větším problémem citlivost zubů. V průběhu času dásně přirozeně ustupují a odhalují tak části zubu, které nejsou chráněny sklovinou. Tyto oblasti jsou zvláště náchylné k bolesti při kontaktu se studenými nebo horkými jídly a nápoji. V závažných případech se může vyskytnout i citlivost na studený vzduch a na kyselé a sladké nápoje a jídla. Pokud vás trápí zvýšená citlivost zubů, zkuste použít speciální zubní pastu na snížení citlivosti. Pokud problém přetrvává, navštivte svého zubního lékaře, protože zvýšená citlivost může být známkou vážnějšího problému, například zubního kazu nebo prasklého či zlomeného zubu.
  • K posílení poškozených zubů slouží umělé zubní korunky. Korunka zcela překrývá poškozený zub. Kromě posílení poškozeného zubu lze korunkou zlepšit jeho vzhled, tvar nebo zarovnání s ostatními zuby. Jako náhrada chybějících zubů se používají implantáty a můstky. Dentální implantáty nahrazují jeden či více zubů nebo slouží k upevnění úplných nebo částečných zubních protéz. Poraďte se se svým zubním lékařem, zda jsou pro vás implantáty vhodné. K náhradě jednoho nebo více chybějících zubů se běžně používají můstky. Překlenují mezeru po chybějících zubech. Můstky se nalepují pomocí cementu na přirozené zuby nebo implantáty kolem této mezery.

Jak mohu podpořit bělejší vzhled svých zubů?
Důkladné vyčištění chrupu zubním lékařem nebo dentální hygienistkou odstraní většinu vnějších skvrn způsobených potravinami a tabákem. Pomoci odstranit tyto skvrny z povrchu zubů v době mezi jednotlivými návštěvami ordinace může rovněž používání bělicí zubní pasty. Pokud máte skvrny mnoho let, možná si budete muset nechat zuby odborně vybělit, aby bylo zajištěno odstranění těchto odolnějších vnějších skvrn.

Vnitřní skvrny lze odstranit pomocí vybělení nebo překrytím adhezivními dentálními materiály či korunkami. Přestože jsou všechny tyto metody bezpečné a účinné, zubní lékař vám doporučí nejvhodnější postup v závislosti na stavu vašich zubů a na tom, jakých výsledků chcete dosáhnout.

Jak ovlivňuje zdraví ústní dutiny strava?
Kromě toho, že má významný vliv na vaše celkové zdraví, je správná strava nezbytná pro zdravé zuby a dásně. Konzumace vyvážené stravy poskytuje tkáni dásní a zubům důležité živiny a minerály potřebné k tomu, aby zůstaly stále silné a odolávaly infekcím, které mohou přispívat ke vzniku onemocnění dásní. Tuhé potraviny obsahující vlákninu, například ovoce a zelenina, navíc přispívají k čištění zubů a tkání. Měkké lepkavé jídlo často ulpívá v rýhách zubů a mezi nimi a vytváří více plaku.

Pokaždé, když konzumujete potraviny a nápoje, které obsahují cukry nebo škroby, bakterie v plaku vytvářejí kyseliny, jež poškozují vaše zuby po dobu 20 minut nebo i déle. Chcete-li snížit poškození zubní skloviny, omezte počet svačin, sladkostí a nápojů mezi hlavními jídly. A když už přece jen svačíte, volte výživné potraviny, jako jsou sýry, syrová zelenina, bílý jogurt nebo ovoce.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Onemocnění dásní – kvíz

Onemocnění dásní – kvíz

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.