Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Rodinný rádce pro zdraví ústní dutiny

Dodržováním doporučení v tomto rádci můžete mít vy i vaše rodina zdravé zuby a dásně po celý život. Jako rodič můžete svým děti vysvětlit, proč je péče o ústní dutinu důležitá — a ukázat jim, jak ji správně provádět!

Čtyři kroky k zářivému úsměvu

  1. Čistěte si zuby pastou s obsahem fluoridu nejméně dvakrát denně, zejména po snídani a před spaním.
  2. Používejte každý den dentální nit.
  3. Omezte počet svačin, které denně zkonzumujete.
  4. Pravidelně navštěvujte zubního lékaře.

Ukázat rodině, jak správně pečovat o zdraví ústní dutiny, není tak složité. Jsou zapotřebí pouze správné informace a trocha cviku, aby si všichni osvojili správnou péči.

V této části se dozvíte:

Jak si správně čistit zuby
Jak správně používat dentální nit
Fluorid
Svačiny a zubní kaz
Prohlídka zubů
Prevence zubního kazu v raném dětství

Jak si správně čistit zuby

parfam_1f parfam_2f
parfam_3f parfam_4f
parfam_5f

Jak správně používat dentální nit

Nahoru

parfam_floss1 parfam_floss2

Fluorid – nejlepší ochránce vaší rodiny
Fluorid je nejlepší bojovník proti zubnímu kazu, který vám pomůže získat pro vaši rodinu zářivý úsměv po celý život! Díky němu může mít každý v rodině silné zuby bez ohledu na věk.

Jak fluorid funguje
Každý den na zubní sklovinu útočí kyseliny, které se tvoří v zubním plaku. Tyto kyseliny mohou zub oslabit a následně může vzniknout zubní kaz.

A zde přichází na řadu fluorid. Při kontaktu se zuby se vstřebává do skloviny. Pomáhá obnovit sklovinu a chrání zub před zubním kazem. Může dokonce pomoci kažení zastavit.

Jak fluorid získat
Blahodárné účinky fluoridu můžete zubům zajistit několika způsoby. Může působit z vnější strany zubů nebo zevnitř vašeho těla. Nejúčinnější je kombinace obou způsobů. Všichni byste si měli doma čistit zuby pastou s obsahem fluoridu nejméně dvakrát denně, zejména po snídani a před spaním.

Nahoru

Svačiny a zubní kaz
Pokud je fluorid nejlepší ochranou před zubním kazem, pak naopak častá konzumace různých svačinek je největším nepřítelem zubů. Každý den máte vy i vaše rodina příležitosti konzumovat různé svačinky. Měli byste vědět následující:

Záleží na tom, jak často jíte.
Pravdou je, že mnohem důležitější než to, co jíte jako svačinku, je doba, kdy ji sníte, a to, jak často svačinky konzumujete. Celé to souvisí s takzvanou „plakovou reakcí“. Ta vypadá následovně:

Plaková reakce
Každý má v ústech bakterie plaku. Když se tyto bakterie setkají s cukry a škroby obsažených ve svačinkách jako sušenky, sladkosti, sušené ovoce, ochucené nápoje či preclíky a bramborové lupínky, reagují tak, že vytvářejí kyseliny, které útočí na zubní sklovinu.

Většina svačinek, které konzumujeme, obsahuje cukry nebo škroby, s jejichž pomocí dokáže plak tvořit kyselinu. Každý takový „útok plaku“ může trvat až 20 minut od dokončení konzumace jídla. Během této doby kyseliny plaku útočí na sklovinu a oslabují ji. Tehdy se může začít tvořit kaz!

Boj proti plaku
Dobrá zpráva je, že plaku a jeho účinkům se lze bránit! Chcete-li chránit sebe a svou rodinu před zubním kazem, je zapotřebí si aspoň dvakrát denně vyčistit zuby pastou s fluoridem a snížit počet svačinek mezi jídly.

Jako svačinky se snažte konzumovat něco výživného – a svačte s mírou. Rovněž je lepší sníst celou svačinu najednou! Proč? Když sníte pět svačinek najednou, vystavíte tak zuby riziku vzniku zubního kazu na dobu přibližně 20 minut. Když stejný počet svačinek sníte postupně během pěti různých příležitostí, vystavíte své zuby riziku vzniku zubního kazu na dobu přibližně 100 minut. A to je velký rozdíl!

parfam_bluechart

Je nezbytné dávat pozor i na dětské svačinky!
Kojenci jsou stejně náchylní k zubnímu kazu jako starší děti nebo dospělí. Zubní kazy v raném dětství mohou dokonce způsobit velmi vážné potíže. Více informací naleznete v části Prevence zubního kazu v raném dětství níže.

Nahoru

Prohlídka zubů
Zubní lékař je partnerem provázejícím vaši rodinu na cestě za zářivým úsměvem. Všem členům proto zajistěte pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Dítě byste měli vzít k zubnímu lékaři již před jeho třetími narozeninami.

Návštěvy zubního lékaře v raném dětství pomohou dětem vnímat péči o zuby jako pozitivní zážitek.

TIP:Vezměte nejprve dítě s sebou na vaši vlastní návštěvu zubního lékaře. Tak se dítě seznámí s prostředím zubařské ordinace.

Co očekávat od zubní prohlídky

Léčba fluoridem:
Zubní lékař může dítěti pro posílení nanést na zuby gel s obsahem fluoridu. Tento gel se nanese do aplikátoru, který zubní lékař dítěti vloží na několik minut do úst, aby se fluorid vstřebal
do zubů. Gely jsou vyráběny v různých příchutích pro děti.

Pečetění zubů:
Pečetě jsou tenké vrstvy plastické hmoty, kterou zubní lékař nanáší na trvalé zadní zuby (moláry). Pečetě vyplní rýhy na žvýkacích ploškách zubů, na nichž se mohou zachytit zbytky jídla a bakterie, což může vést ke vzniku zubního kazu. Po aplikaci může pečeť vydržet na zubu několik let.

Rentgen:Tyto „obrázky“ ukážou zubnímu lékaři, co se děje uvnitř zubů a pod okraji dásní. Při rentgenování si dítě oblékne olověnou vestu, která jej chrání před nežádoucími účinky záření.

Nahoru

Prevence zubního kazu v raném dětství
(někdy označován jako kaz z dětské lahve)

Zubnímu kazu v raném dětství lze předcházet. Následující kroky vám pomohou ochránit vaše dítě před důsledky tohoto bolestivého onemocnění. O další informace požádejte svého zubního nebo praktického lékaře.parfam_loving

Nejlepší je dětem nedávat do postele láhev s pitím. Ale pokud se bez pití v posteli neobejdou, nalijte do lahvičky pouze čistou vodu. Jakákoli jiná tekutina – dokonce i mléko nebo džus – může způsobovat kaz.

Láhev můžete využít při pravidelném krmení dítěte, ale používání láhve jako dudlíku může být významnou příčinou vzniku kazu.

  • Při krmení dítě držte. Pokud dítě při krmení usne, odložte láhev a dejte dítě do postýlky.
  • Nedávejte dítě do postýlky i s láhví.
  • Nenechávejte dítě pobíhat s láhví.

Další informace o zubním kazu v raném dětství zobrazíte kliknutím sem

Nahoru


© 2003 Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.

Související videa

Jak správně používat dentální nit

Jak správně používat dentální nit

Přečtěte si jednoduché pokyny k účinnému používání dentální nitě.

Související průvodci

Průvodce správným čištěním zubů

Průvodce správným čištěním zubů

Vyzkoušejte si svůj um při čištění zubů prostřednictvím naší ZÁBAVNÉ 3D aplikace.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.