Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Název článku: Péče o ústní dutinu u zdravotně postižených pacientů

Přibližně 52 milionů Američanů trpí nějakým typem vývojového postižení; mezi taková postižení patří například autismus, mozková obrna, mentální retardace, poranění míchy, zrakové či sluchové postižení, svalová dystrofie, deprese a epileptické záchvaty. Dalších 25 milionů Američanů má závažné tělesné postižení. Mnoho zdravotně postižených pacientů využívá stomatologickou péči, kterou jim poskytují zkušení odborníci v nemocnicích, státních zdravotnických zařízeních a pečovatelských ústavech. Jiní si mohou zvolit péči poskytovanou soukromými lékaři v místě bydliště.

Zubní ordinace
Pokud máte vy nebo někdo z vašich blízkých zdravotní postižení, je zvláště důležité, abyste se svým zubním lékařem komunikovali zcela jasně a otevřeně. Při sjednávání návštěvy ordinace je nezbytné probrat se zubním lékařem a dalším personálem konkrétní potřeby pacienta. Před návštěvou zubní ordinace by se měl pacientův pečovatel s pracovníky zubní ordinace dohodnout na následujícím:

  • Proběhne ošetření v ordinaci, nebo v rámci ambulantní péče v nemocnici či na stomatologické klinice?
  • Potřebuje pacient premedikaci? Pokud ano, měl by se zubní lékař předem poradit s pečovatelem a ošetřujícím lékařem pacienta.
  • Potřebuje pacient v zubní ordinaci zvláštní zacházení, aby mohl být ošetřen? Například pacienta na vozíku může být nutno přenést do stomatologického křesla. Nebo může být nezbytné upravit polohu stomatologického křesla, aby se pacientovi pohodlně sedělo.
  • Jaký je účel návštěvy zubní ordinace? Jaké konkrétní zákroky bude zubní lékař provádět: prohlídku ústní dutiny nebo odborné vyčištění chrupu, výměnu či aplikaci výplně, vytržení zubu? Návštěva ordinace bude jednodušší, pokud budou všichni předem vědět, co očekávat.

Pokud je ošetření poskytováno v soukromé ordinaci, měla by být délka návštěvy a denní doba zvolena s ohledem na postižení pacienta. Měl by být k dispozici pacientův asistent nebo pečovatel, aby pacienta uklidnil, staral se o něj během ošetření a poskytl potřebnou součinnost, aby návštěva proběhla rychle a bez problémů. Během návštěvy ordinace bude zapotřebí s pacientem komunikovat a povzbuzovat jej, dodat mu odvahy nebo ho zklidnit pohlazením.

Během návštěvy ordinace by se měl pečovatel také zeptat, jak správně zajišťovat hygienu ústní dutiny u pacienta doma. Zubní lékař nebo dentální hygienistka by měli ukázat, jak správně provádět čištění zubů a odstraňování plaku a zbytků potravy v ústech pacienta. S cílem zabránit usazování plaku na zubech a vzniku zánětu dásní je nutno používat dvakrát denně zubní pastu s fluoridem a s antibakteriální přísadou. V závislosti na tom, jakou péči o chrup a ústní dutinu pacient potřebuje, může zubní lékař také doporučit používání antimikrobiální nebo fluoridové ústní vody.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.