Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Dentální problémy související s HIV/AIDS

Co je HIV/AIDS?
HIV (virus lidské imunodeficience) je virus, který způsobuje onemocnění AIDS. Tento virus se přenáší z jedné osoby na druhou krví (krevní transfúzí nebo infikovanými jehlami) a pohlavním stykem. Kromě toho může infikovaná těhotná žena přenést virus HIV na své dítě během těhotenství nebo porodu; dítě se rovněž může nakazit při kojení.

K propuknutí onemocnění AIDS (syndrom získaného selhání imunity) dochází, když infekce virem HIV oslabí imunitní systém natolik, že pacient obtížně bojuje s některými nemocemi a infekcemi. Vyskytují se také takzvané „oportunní“ infekce, jež využívají příležitost, kterou oslabený imunitní systém poskytuje, takže snáze dochází k rozvoji onemocnění.

Jak zjistím, zda mám HIV/AIDS?
Mezi první příznaky AIDS mohou patřit problémy týkající se zubů a ústní dutiny, například bolestivé a krvácející dásně, opary v ústech a plísňové nebo kvasinkové infekce. Ovšem i pokud máte některý z těchto příznaků, neměli byste se automaticky domnívat, že jste infikováni virem HIV, protože tyto příznaky se vyskytují i u běžné populace. Jediným způsobem, jak zjistit, zda jste nakaženi, je podstoupit test na vir HIV. Poraďte se s praktickým lékařem nebo jiným zdravotníkem.

Pozitivní test na HIV ještě neznamená, že máte AIDS. AIDS je diagnóza, ke které lékař dospěje na základě určitých kritérií. Na infekci virem HIV nelze usuzovat ani pouze dle příznaků. Mnoho lidí infikovaných virem HIV nemusí mít po mnoho let vůbec žádné příznaky..

Mezi varovné známky možné infekce virem HIV patří:

  • Rychlý úbytek tělesné hmotnosti
  • Suchý kašel
  • Opakované horečky nebo časté noční pocení
  • Silná neobjasněná únava
  • Zduření lymfatických uzlin v podpaží, tříslech nebo na krku
  • Průjem trvající déle než týden
  • Bílé tečky nebo neobvyklé skvrny na jazyku, v ústech nebo v krku
  • Zápal plic
  • Červené, hnědé, růžové nebo purpurové skvrny na kůži nebo v podkoží nebo v ústech, v nose či na očních víčkách
  • Výpadky paměti, deprese a jiné neurologické poruchy

Jak lze HIV/AIDS předcházet?
K přenosu viru HIV může dojít tím, že se vám do těla dostane krev, sperma, poševní tekutina nebo mateřské mléko nakažené osoby. Mnozí lidé se obávají rizika infekce prostřednictvím krevní transfúze. Nejlepší způsob, jak zabránit nákaze virem HIV, je vyhnout se činnostem, které umožňují proniknutí viru do vašeho organismu. Další informace o prevenci HIV/AIDS vám může poskytnout lékař nebo jiný zdravotník.

Mohu se nakazit virem HIV v zubní ordinaci?
Vzhledem k povaze stomatologického ošetření se mnozí lidé obávají, že se při něm může přenášet virus HIV. Mezi ošetřeními jednotlivých pacientů jsou prováděna univerzální opatření s cílem zabránit přenosu HIV a dalších infekčních nemocí.

V rámci těchto opatření používají zubní lékaři, dentální hygienistky i zdravotní sestry rukavice, obličejovou roušku a ochranu očí a mezi ošetřením jednotlivých pacientů sterilizují veškeré násadce (vrtáky) a další dentální nástroje prostřednictvím zvláštních sterilizačních postupů předepsaných hygienickými stanicemi. Položky, které nelze sterilizovat, jsou vyhazovány do speciálních nádob. Po odchodu každého pacienta se také vyhodí rukavice; zubní lékař i asistentka si umyjí ruce a před ošetřením dalšího pacienta si nasadí nový pár rukavic.

Máte-li obavy, může vám pomoci se uklidnit, pokud si během několika minut popovídáte se svým zubním lékařem o všem, co chcete vědět o zdravotních a bezpečnostních opatřeních.

Jak se HIV/AIDS léčí?
V současnosti existují způsoby léčby, které mohou zpomalit tempo, jímž virus HIV oslabuje imunitní systém. Existují také další terapie, jež mohou předcházet některým nemocem spojeným s AIDS nebo je mohou léčit. Stejně jako u jiných onemocnění znamená včasné odhalení více možností léčby.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.