Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Diabetes a problémy se zdravím ústní dutiny

Existuje spojitost mezi onemocněním dásní a diabetem?
Pro mnohé z téměř 21 milionů Američanů, kteří trpí cukrovkou, může být překvapivé, když se dozvědí o nečekaných komplikacích souvisejících s tímto onemocněním. Výzkumy ukazují, že u diabetiků se častěji vyskytuje onemocnění dásní, takže závažné onemocnění dásní přibylo na seznam komplikací souvisejících s diabetem, mezi něž patří například srdeční choroby, náhlá mozková příhoda a onemocnění ledvin.

Je tato spojitost obousměrná?
Nové výzkumy také naznačují, že souvislost mezi závažným onemocněním dásní a diabetem je obousměrná. Nejen že jsou lidé s diabetem náchylnější k vážnému onemocnění dásní, ale závažné onemocnění dásní může potenciálně nepříznivě ovlivňovat hladinu glukózy v krvi a přispívat ke zhoršování cukrovky. Výzkumy naznačují, že u lidí s diabetem existuje vyšší riziko výskytu zdravotních problémů týkajících se ústní dutiny, jako je například gingivitida (počáteční stadium onemocnění dásní) a parodontitida (závažná forma onemocnění dásní). U diabetiků existuje zvýšené riziko výskytu závažného onemocnění dásní, protože jsou obecně náchylnější k bakteriální infekci a mají sníženou schopnost bojovat s bakteriemi, které napadají dásně.

Zpráva hlavního hygienika USA týkající se problematiky zdraví ústní dutiny uvádí, že dobrý zdravotní stav ústní dutiny je důležitý pro celkové zdraví. Proto si řádně čistěte zuby, používejte dentální nit a choďte na pravidelné zubní prohlídky.

Pokud jsem diabetik, hrozí mi problémy s chrupem?
Pokud máte špatnou regulaci hladiny glukózy v krvi, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine vážné onemocnění dásní a že přijdete o více zubů než lidé, kteří diabetem netrpí. Stejně jako všechny infekce může být i závažné onemocnění dásní faktorem způsobujícím zvýšení hladiny cukru v krvi, takže se pak cukrovka hůře zvládá.

Mezi další problémy týkající se ústní dutiny, jež souvisejí s diabetem, patří: kandidóza, což je infekce způsobená kvasinkami, které se množí v ústní dutině, a sucho v ústech, jež může mít za následek bolestivost, vřídky, infekce a kavity.

Jak lze předcházet problémům s ústní dutinou souvisejícím s diabetem?
Především je nutno regulovat hladinu glukózy v krvi. Kromě toho je nezbytné pečovat o chrup a dásně a pravidelně každých šest měsíců chodit na zubní prohlídky. Abyste nedostali kandidózu, což je kvasinková infekce, mějte diabetes neustále pod kontrolou. Nekuřte a v případě, že používáte zubní protézu, ji každý den vyjměte z úst a důkladně vyčistěte. Správná regulace hladiny glukózy v krvi může rovněž pomoci při prevenci nebo zmírňování sucha v ústech způsobeného cukrovkou.

Co mám očekávat při prohlídce? Mám svému zubnímu lékaři říci, že mám diabetes?
Diabetici mají speciální potřeby a váš zubní lékař a dentální hygienistka mají nezbytné vybavení, aby – s vaší pomocí – mohli těmto potřebám vyjít vstříc. Svého zubního lékaře a dentální hygienistku průběžně informujte o veškerých změnách zdravotního stavu a o všech lécích, které užíváte. Odložte všechny méně naléhavé stomatologické výkony, pokud nemáte hladinu krevního cukru zcela pod kontrolou.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.