Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je rozštěp rtu a rozštěp patra?

Výraz „rozštěp rtu“ popisuje rozdělený horní ret. Stejně jako rozštěp patra je tato vada způsobena tím, že strany obličeje správně nesrostly dohromady, když bylo dítě v děloze. Ačkoli není přesně známo, proč k rozštěpům dochází, lze vysledovat tendenci k jejich výskytu v některých rodinách. Mezi možné příčiny patří hormonální nerovnováha, nedostatky ve výživě a také užívání některých léků během těhotenství.

Při rozštěpu patra je ústní dutina přímo propojena s nosní dutinou otvorem v patru, což je horní plocha ústní dutiny. V průběhu těhotenství se tkáně v prostoru horní čelisti dítěte neuzavřou tak, jak by měly, takže v nich zůstane mezera. Rozštěp patra je vážnější stav než rozštěp rtu, i když chirurgický zákrok je nezbytný k odstranění obou těchto vad.

Mezi obtíže, které trápí děti s rozštěpem rtu nebo patra, patří problémy s příjmem potravy, dýcháním a řečí, ale také psychologické problémy. V průběhu léčby těchto vad budete pravděpodobně spolupracovat s týmem, jehož členy budou plastický chirurg, maxilofaciální chirurg, otorinolaryngolog (odborník na choroby ušní, nosní a krční), zubní lékař, ortodontista a ústní chirurg.

Jak zjistím, zda má moje dítě rozštěp rtu nebo patra?
Váš porodník bude zřejmě schopen hned po porodu říci, zda má vaše dítě rozštěp rtu nebo patra. Rozštěp rtu je snadno zjistitelný již na pohled. Rozsah rozštěpu patra se může pohybovat od drobné štěrbiny až po velký otvor v horní části ústní dutiny. Rozštěp patra je obvykle zřejmý brzy po porodu, ne-li okamžitě. Když se dítě s rozštěpem patra snaží pít nebo jíst, mohou mu kapaliny nebo potraviny vycházet ven nosem. Tento problém lze řešit pomocí speciálních láhví a zvýšenou péčí, dokud není dítě dostatečně staré na to, aby mohlo podstoupit operaci.

Jak se rozštěp rtu a rozštěp patra léčí?
Chirurgické uzavření rozštěpu rtu je jednodušší než korekce rozštěpu patra. Tento zákrok se většinou provádí do tří až čtyř měsíců po narození. Jizva obvykle postupně mizí, jak dítě roste.

V případě rozštěpu patra se operace provádí později, ve věku jednoho až dvou let, kdy horní čelist dosáhla normálního vzrůstu. Pokud je poškození rozsáhlé, lze operaci odložit, dokud není dítěti pět až sedm let, aby se zabránilo strukturálním problémům. V některých případech není operace možná nebo jejím prostřednictvím nelze otvor zcela uzavřít. V takovém případě se zhotoví speciální aparát podobný umělému patru používanému na zubních protézách (tzv. obturátor), kterým se otvor překryje, aby pacient mohl normálně jíst.

Podle závažnosti rozštěpu patra může být nezbytné provést v průběhu delší doby více operací. Plastický nebo maxilofaciální chirurg provádí korektivní operace obličeje; zubní lékař, ústní chirurg, otorinolaryngolog nebo ortodontista zhotovuje pomůcky potřebné ke korekci všech vad.

V obtížném období od narození dítěte až do ukončení léčby vám bude ošetřující personál poskytovat pokyny a povzbuzení. Vzhledem k pokrokům v oblasti chirurgických postupů a korektivních pomůcek je perspektiva pro děti narozené s rozštěpem rtu nebo patra velmi dobrá. Když dítě vyroste, neměly by u něj být patrné téměř žádné známky rozštěpu.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.