Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Název článku: Rozštěp rtu a rozštěp patra

Podle Americké akademie otolaryngologické chirurgie hlavy a krku (American Academy of Otolaryngology Head and Neck Surgery) jsou dnes rozštěp rtu a rozštěp patra nejčastějšími vrozenými vadami ve Spojených státech.(1) K rozštěpu rtu dochází, když se horní ret dítěte správně nespojí dohromady. Rozštěp patra vzniká, když se anatomické struktury patra řádně neuzavřou, takže v horní části ústní dutiny zůstane otvor. Tyto vrozené vady mohou být zděděné od jednoho či obou rodičů nebo mohou vznikat v důsledku nepříznivých vlivů během těhotenství, jako je kouření, konzumace alkoholu nebo drog, užívání léků na předpis, působení virů či nedostatečná výživa.

Diagnóza a léčba
Rozštěp rtu a rozštěp patra jsou diagnostikovány při porodu nebo ultrazvukem během těhotenství. Léčba rozštěpů může být jednoduchá nebo složitější v závislosti na velikosti otvoru a míře postižení dýchání, příjmu potravy a mluvení. Kojenci mohou mít potíže při krmení, například nemohou sát nebo jim mléko vytéká zpět nosem. Děti trpící rozštěpem patra jsou náchylnější k častým ušním infekcím a měly by být vyšetřeny odborníkem na choroby ušní, nosní a krční. Protože mají rty a patro zásadní význam při tvoření zvuků, může být velkým problémem správný rozvoj řeči. Logoped může rozhodnout, zda je nutná logopedická terapie. Také je zapotřebí navštěvovat dětského zubního lékaře, aby sledoval vývoj chrupu.

Léčba
Děti s rozštěpem rtu obvykle podstoupí operaci ve věku do tří měsíců od narození. Děti s rozštěpem patra potřebují složitější chirurgickou léčbu až do 1 roku věku. Od 2 let až do konce adolescence mohou být nezbytné další operace. Také může být u takového dítěte zapotřebí lékařská péče týkající se řeči, chování a psychologických faktorů.(2)

Možnosti chirurgické léčby do budoucna
Výzkum ukazuje, že lékaři možná budou brzy schopni léčit rozštěp rtu a rozštěp patra u pacientů ještě v děloze. Jednoho dne možná budou moci lékaři ještě před narozením provádět minimálně invazivní postupy s menšími řezy a s omezenou nebo žádnou tvorbou jizev.(2)

Zdroje:
1. Informace získány z webu Americké akademie otolaryngologické chirurgie hlavy a krku (American Academy of Otolaryngology Head and Neck Surgery) na adrese
www.entnet.org/healthinformation/cleft lipPalate.cfm.
2. Informace získány z webu Mayo Clinic na adrese
www.mayoclinic.com/health/cleft-palate.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.