Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Rakovina úst

Co je rakovina úst?
Rakovina úst je rakovina, která se vyskytuje na rtech (obvykle na spodním rtu), uvnitř úst, na zadní straně hrdla, na mandlích nebo na slinných žlázách. Vyskytuje se častěji u mužů než u žen a její výskyt je nejpravděpodobnější u osob starších 40 let. Klíčovým rizikovým faktorem je kouření v kombinaci se silným alkoholismem.

Pokud není včas odhalena, vyžaduje rakovina úst chirurgický zákrok, ozařování nebo chemoterapii. Může být smrtelná; přibližně v 50 % všech případů je doba přežití pacientů kolem pěti let.* Tato špatná prognóza je částečně způsobena nerozpoznáním počátečních příznaků – klíčovým předpokladem úspěšné léčby rakoviny úst je její včasné odhalení.

Jaké jsou příznaky rakoviny úst?
Ne vždy si lidé nejčasnějších varovných příznaků rakoviny úst sami všimnou, a proto jsou velmi důležité pravidelné prohlídky u zubního i praktického lékaře. Váš zubní lékař je vyškolen, aby uměl rozpoznat časné varovné příznaky rakoviny úst. Kromě pravidelných prohlídek byste však měli k zubnímu lékaři zajít také vždy, když si všimnete některého z následujících příznaků:

  • Bolák na rtu, dásni nebo uvnitř úst, který snadno krvácí a nehojí se.
  • Boulička nebo ztluštění tváře, které cítíte při dotyku jazykem.
  • Ztráta citu nebo znecitlivění v jakékoli části úst.
  • Bílé nebo červené skvrny na dásních, na jazyku nebo uvnitř úst.
  • Obtížné žvýkání nebo polykání jídla.
  • Bolestivost nebo neobjasněná bolest v ústech nebo pocit, že se vám něco zachytilo v krku, aniž byste znali příčinu.
  • Otok čelisti, který způsobuje, že zubní protézy nesprávně dosedají.
  • Změna hlasu

Jak lze předcházet rakovině úst?
Pokud nežvýkáte ani nekouříte tabák, nezačínejte s tím. Užívání tabáku zapříčiňuje 80 až 90 procent případů rakoviny úst.**

Kouření — souvislost mezi kouřením, rakovinou plic a srdečními chorobami je dostatečně prokázána.1 Kouření také nepříznivě ovlivňuje váš celkový zdravotní stav, takže je těžší bojovat s infekcí a zotavit se z poranění nebo chirurgickém zákroku. U mladých lidí může mít kouření za následek malý vzrůst a jiné vývojové problémy. Mnoho kuřáků zjišťuje, že se jim zhoršil čich nebo chuť, a kromě toho jim hrozí, že budou mít nepříjemný dech a skvrny na zubech.

Zdraví ústní dutiny je ohroženo také při každém zapálení cigarety, doutníku nebo dýmky. Kouření cigaret, doutníků nebo dýmky výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny hrtanu, úst, krku a jícnu. Vzhledem k tomu, že mnozí lidé si nejsou časných příznaků vědomi nebo je ignorují, rakovina úst se často dříve, než je odhalena, rozšíří.

Žvýkání tabáku — u lidí, kteří dlouhodobě užívají tabák jiným způsobem než kouřením, existuje padesátkrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny úst než u lidí, kteří tabák neužívají.

Nejlepší je nekouřit cigarety, doutníky ani dýmku a neužívat žvýkací ani šňupací tabák. U lidí, kteří přestanou tabák užívat, a to i po mnoha letech jeho užívání, dochází k výraznému snížení rizika rakoviny úst. Riziko rakoviny rovněž zvyšuje chronický nebo silný alkoholismus, přičemž obzvlášť vysokému riziku jsou vystaveny osoby, které užívají jak alkohol, tak tabák.

Jak se rakovina úst léčí?
Po diagnostikování rakoviny úst tým specialistů (včetně ústního chirurga a zubního lékaře) vypracuje harmonogram léčby podle konkrétních potřeb dotyčného pacienta. Obvykle je zapotřebí operace, po které následuje ozařování a chemoterapie. Je důležité navštívit zubního lékaře, který je obeznámen se změnami, jež tyto terapie mohou v ústech způsobovat.

Pokaždé, když konzumujete potraviny a nápoje, které obsahují cukry nebo škroby, bakterie v plaku vytvářejí kyseliny, jež poškozují vaše zuby po dobu 20 minut nebo i déle. Chcete-li snížit poškození zubní skloviny, omezte počet svačin, sladkostí a nápojů mezi hlavními jídly. A když už přece jen svačíte, volte výživné potraviny, jako jsou sýry, syrová zelenina, bílý jogurt nebo ovoce.

Jaké má léčba ozařováním vedlejší účinky na ústní dutinu?
Při ozařování oblasti hlavy a krku mnoho lidí trápí podráždění ústní dutiny, sucho v ústech, obtížné polykání a změny chuti. Ozařování také zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu, a proto je zvláště důležité během léčby ozařováním důkladně pečovat o zuby, dásně, ústa a hrdlo.

Pravidelně se raďte se svým onkologem a zubním lékařem o všech problémech týkajících se ústní dutiny, které se u vás mohou v průběhu radiační léčby a po ní vyskytnout. Také před zahájením léčby rakoviny hlavy a krku proberte se svým zubním lékařem, co můžete před terapií, během ní a po ní dělat, abyste zabránili možným vedlejším účinkům na ústní dutinu.

Jak pečovat o zdraví ústní dutiny během léčby?
Po každém jídle si nezapomeňte vyčistit zuby měkkým zubním kartáčkem a jednou denně dentální nití. Vyhýbejte se koření a potravinám s hrubou vlákninou, jako je syrová zelenina, sušenky a ořechy. Též nekonzumujte tabák a alkohol. Žvýkejte žvýkačky nebo cucejte bonbóny bez cukru, abyste měli v ústech stále vlhko.

Před zahájením ozařování informujte svého zubního lékaře a domluvte si termín komplexní prohlídky. Požádejte svého zubního lékaře, aby se před zahájením radioterapie poradil s vaším onkologem.

* The Complete Guide to Better Dental Care, Jeffrey F. Taintor, D.D.S., M.S. a Mary Jane Taintor, 1997.

** The National Cancer Institute, „What You Need to Know about Oral Cancer.“ Poslední revize 28. 9. 1998.

1Compendium of Continuing Education in Dentistry, Vol. 19, #1 (supp), podzim 2000.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Ochránce úsměvu

Ochránce úsměvu

Kolik toho skutečně víte o onemocnění dásní? Udělejte si náš kvíz a uvidíte.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.