Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co jsou chrániče zubů?

Sportovní chrániče, chrániče zubů a chrániče chrupu označují jedno a totéž: je to pomůcka, která se nasazuje na zuby, aby je chránila před údery, jež zasáhnou obličej nebo hlavu. Chrániče zubů jsou důležitou součástí výbavy každého, kdo se věnuje sportům, při kterých dochází k pádům či tělesnému kontaktu nebo ve kterých se používá míč či jiné létající předměty. Mezi tyto sporty patří americký fotbal, košíková, baseball, kopaná, hokej, jízda na skateboardu, gymnastika, jízda na horském kole – zkrátka všechny činnosti, které by mohly mít za následek zranění úst.

Chrániče zubů obvykle kryjí horní zuby a jsou určeny k ochraně před frakturami zubů, rozražením rtů a jinými druhy zranění úst. Pokud máte na dolních zubech rovnátka nebo jiné fixní dentální aparáty či náhrady (například zubní můstek), možná vám zubní lékař doporučí, abyste také používali chránič zubů.

Jaké typy chráničů zubů existují?
Bez ohledu na to, jaký typ chrániče zubů zvolíte, by chránič měl být pevný, odolný vůči opotřebení a pohodlný. Musí také na zuby správně dosedat a neomezovat vás při mluvení nebo dýchání. Existují tři typy chráničů zubů:

  • Chrániče zubů zhotovené na míru — ty jsou individuálně navrženy a vyrobeny v zubní ordinaci nebo odborné zubní laboratoři. Není tedy divu, že se budou pravděpodobně nejpohodlněji nosit a budou poskytovat nejlepší ochranu. Zubní lékař nejprve udělá otisk vašich zubů a poté podle takto vytvořeného modelu zhotoví chránič zubů. Jelikož chrániče vyrobené na míru nejlépe padnou a osoba, která je nosí, se s nimi cítí pohodlně, většina sportovců dává přednost právě tomuto typu. Jsou však také nejdražší.
  • Tvarovatelné chrániče zubů — tyto chrániče, které mají standardní tvar, lze upravit tím, že se vloží na určitou dobu do vroucí vody a poté se zahřátý plast chrániče vytvaruje tlakem chrupu (skousnutím), aby vám chránič přesně padnul. Jsou k dostání v mnoha obchodech se sportovními potřebami a mohou padnout lépe než typizované chrániče zubů. Důsledně dodržujte pokyny, abyste měli chránič, který k zubům dobře přiléhá.
  • Typizované chrániče zubů — jedná se o levné chrániče, které nelze před nošením nijak upravit. Často bohužel v ústech příliš dobře nesedí. Mohou být příliš velké a ztěžovat dýchání a mluvení.

Jak dlouho by měly chrániče zubů vydržet?
Chrániče zubů byste měli v ideálním případě vyměnit po každé sezóně, protože se mohou časem opotřebit, takže jsou pak méně účinné. Výměna je důležitá zejména u dospívajících, protože jejich ústa ještě rostou a zuby pokračují ve svém vývoji až do dospělosti. Mnoho lidí, kteří se věnují různým sportům, si nechává zhotovit nový chránič zubů vždy, když přijdou po každých šesti měsících na zubní prohlídku.

* The Complete Guide to Better Dental Care, Jeffrey F. Taintor, DDS, MS a Mary Jane Taintor, 1997.

Související články

Související výrobky

Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.