Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Úrazy zubů: Co mám dělat?

Jak zjistím, zda potřebuji ošetření?
Stejně jako u jakéhokoli jiného poranění úst byste se měli ihned poradit se svým zubním lékařem, aby posoudil, zda je nutné ošetření. Zubní lékař postižené místo vyšetří a může pořídit rentgenový snímek.

Pokud v důsledku zlomeného, prasklého nebo odštípnutého zubu pociťujete bolest, můžete si vzít některý volně prodejný lék proti bolesti. Ulomený kousek zubu pokud možno vezměte s sebou a přineste jej k zubnímu lékaři.

Pokud je zub zcela vyražený z úst, co nejrychleji jej doneste k zubnímu lékaři. Možná se podaří zub zasadit v ústech zpět na své místo. Tomuto postupu se říká reimplantace.

Jak zubní lékař ošetří…?

Odštípnutý zub — pokud vás zub nebolí a odštípnutý kousek je jen malý, je jen na vás, abyste se rozhodli, zda, kdy a jak si necháte zub opravit. V závislosti na velikosti odštípnuté skloviny lze postižené místo buď vyhladit, nebo esteticky opravit. Mezi další možnosti ošetření patří fazety, umělé korunky a výplně. Požádejte svého zubního lékaře, aby vám jednotlivé možnosti vysvětlil. V případě odštípnutí části umělého zubu nebo výplně je nutné příslušnou zubní náhradu nebo výplň zhotovit znovu.

Zlomený nebo prasklý zub — prasklé a zlomené zuby je nutné opravit co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu poškození. Někdy může být nezbytné ošetřit kořenové kanálky nebo zub vytrhnout. Pokud prasklina zasáhne sklovinu a dentin zubu, často je nejlepším řešením umělá korunka. Nezapomeňte, že praskliny nejsou vždy dobře vidět, a to ani na rentgenovém snímku. Mezi příznaky prasklého zubu může patřit bolest při kousání a citlivost na studené a horké potraviny a tekutiny a na studený vzduch, přičemž časem se tyto příznaky mohou zvýrazňovat.

Vyražený zub — nejdůležitější podmínkou úspěšné reimplantace zubu je vrátit jej do zubního lůžka co nejdříve. S každou uplynulou minutou umírají další buňky v kořenu zubu. Pokud možno zub pouze opláchněte vodou, pak jej zasaďte zpět na místo a co nejrychleji spěchejte k zubnímu lékaři. Při manipulaci držte zub jen za korunku a nenechte jej oschnout. Největší naději na úspěch má reimplantace během prvních 30 minut, ale dostatečná šance existuje i v případě reimplantace v době až dvě hodiny po úrazu. Někdy může být nezbytné, aby zubní lékař provedl jeden až dva týdny poté, co se zub stabilizoval, ošetření kořenových kanálků.

Trvale ztracené zuby, ať už vám je musel zubní lékař vytrhnout nebo jste si je nešťastnou náhodou vyrazili, je nutné nahradit. Zabrání se tak problémům, jako jsou obtíže při kousání a mluvení, posunutí vzájemné polohy zbývajících zubů, syndrom čelistního kloubu (vyvolaný tím, že žvýkáte převážně na té straně, kde máte více zubů) a oslabení čelistní kosti. Ztracené zuby lze nahradit pomocí můstků, zubních protéz a implantátů.

Zlomená čelist — pokud máte podezření, že máte (nebo někdo jiný) zlomenou čelist, nehýbejte s ní. Čelist je nutné zajistit na místě kapesníkem, kravatou nebo ručníkem ovázaným kolem čelisti a přes temeno hlavy. Případný otok zmírněte přikládáním studených obkladů. Okamžitě jeďte do nemocnice na pohotovost nebo zavolejte zubnímu lékaři.

Chipped Odštípnutá sklovina předního zubu
Repaired Tentýž zub po vyspravení
KnockedOut "Vyražený trvalý zub "
Reinserted Opatrně zasuňte vyražený zub zpět do lůžka a okamžitě jeďte k zubnímu lékaři

Související články

Související výrobky

Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.