Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je zvýšená citlivost zubů?

Zvýšená citlivost zubů je stav, při němž člověk pociťuje bolest zubů z důvodu opotřebení povrchu zubů nebo tkáně dásně. Nejčastější příčinou zvýšené citlivosti u dospělých je odhalení krčků zubů způsobené ustupujícími dásněmi. Protože krčky nejsou pokryty sklovinou, dochází k odkrytí tisíců dentálních kanálků vedoucích k nervovému centru zubu (dřeni). Pokud se do těchto kanálků přenese teplo, chlad či tlak, cítíte bolest.

Ignorování zvýšené citlivosti zubů můžete vést k dalším problémům se zdravím ústní dutiny. To platí zejména tehdy, pokud kvůli bolesti zanedbáváte čištění zubů, takže se může snadněji objevit kaz nebo zánět dásně.

Jak zjistím, zda trpím zvýšenou citlivostí zubů?

Pokud jste někdy cítili bolest v zubech po požití horkého nebo chladného pokrmu či nápoje, zažili jste zvýšenou citlivost zubů. A nejste sami. Tento fenomén se týká každého čtvrtého jedince; často se v průběhu času objeví a zase zmizí.

Co si počít s citlivými zuby?

Předně se o zvýšené citlivosti zmiňte zubnímu lékaři nebo dentální hygienistce.

Léčba přecitlivělosti zubů bývá obvykle úspěšná. Zubní lékař vám může doporučit gel (nanášený na zubní kartáček) nebo ústní vodu s obsahem fluoridu. Můžete též vyzkoušet zubní pastu s omezeným abrazivním účinkem se složením speciálně určeným pro citlivé zuby. Zeptejte se svého zubního lékaře na to, které výrobky jsou pro vás v případě zvýšené citlivosti vhodné.

Při čištění zubů postupujte důkladně, jinak může dojít k opotřebení jejich povrchu a výskytu citlivosti. K abrazi (ztrátě svrchní vrstvy zubu) může také vést přehnané čištění, spona tvořící součást umělého chrupu a rovnátka.

RecedingGums

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.