Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Způsobuje aspirin erozi zubů?

Bylo publikováno několik studií, které uvádějí, že používání aspirinu může přispívat k narušení (neboli erozi) povrchu zubů. Tyto dokumenty odkazují na laboratorní studie (vytržené zuby vložené do směsi vody s aspirinem) i klinické případové studie zahrnující lidi, kteří denně po dobu dvou až tří let užívali šest dávek rozdrceného aspirinu. V rámci laboratorní studie vědci pozorovali změny na povrchu skloviny (vnější vrstva zubů) a zuboviny (vrstva struktury zubu pod sklovinou) testovaných vytržených zubů. (1)

V rámci klinické případové studie byla zjištěna silná eroze horního povrchu (okluzní plochy) dolních stoliček a třenových zubů a zadní strany (směrem k jazyku) předních zubů. Příčinou této eroze zubů bylo užívání rozkousaného aspirinu. (2)

Další studie zahrnující 42 dětí s revmatoidní artritidou, které užívaly tablety aspirinu (rozkousané nebo přímo spolknuté), uvádí, že u 25 dětí, které tablety aspirinu kousaly, došlo k silné erozi horních a dolních dočasných stoliček a také prvních trvalých stoliček. U 17 dětí, které tablety aspirinu polykaly, k žádné erozi zubů nedošlo. Z toho vyplývá závěr, že eroze zubů, která se projevila u první skupiny dětí, byla způsobena kousáním tablet aspirinu. (3)

Aspirin může mít v závislosti na způsobu užívání tohoto analgetika nepříznivý vliv na strukturu povrchu zubů a může působit podráždění měkkých tkání v ústech. Poraďte se se svým zubním lékařem a všeobecným lékařem, zda jsou doporučované dávky aspirinu pro váš zdravotní stav vhodné.

Zdroje:
1. Zero, DT. Etiology of dental erosion: extrinsic factors. Eur J Oral Sci 1996; 104(2[Pt2]): 162-77.
2. McCracken M, O’Neal SJ. Dental erosion and aspirin headache powders: a clinical report. J Prosthodont 2000; 9(2):95-8.
3. Sullivan RE, Kramer W. Iatrogenic erosion of teeth. ASDC J Dent Child 1983; 50 (3): 192-6.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.