Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Jaká jsou stadia onemocnění dásní?

Co je onemocnění dásní?
Onemocnění dásní je zánět dásní, který může mít za následek poškození kosti, jež obklopuje zuby a drží je na místě. Způsobují ho bakterie v zubním plaku, což je lepkavá a bezbarvá vrstva, která se neustále tvoří na zubech. Pokud plak denně neodstraňujete čištěním zubním kartáčkem a dentální nití, hromadí se a bakterie napadnou nejen vaše dásně a zuby, ale nakonec i tkáň dásně a čelist, jež drží zuby na místě. Zuby se pak mohou začít viklat, mohou vypadnout nebo je nutné je vytrhnout.

Existují tři stadia onemocnění dásní:

 • Gingivitida: rané stadium onemocnění dásní; zánět dásní způsobený hromaděním plaku na okraji dásní. Pokud plak denním čištěním zubním kartáčkem a dentální nití neodstraníte, produkuje toxiny (jedy), které mohou podráždit tkáň dásně a způsobit gingivitidu. Při čištění se může objevit mírné krvácení. V tomto raném stadiu onemocnění dásní může být riziko odvráceno, protože zatím nedošlo k poškození kosti a tkáně, jež zub drží na místě.
 • Parodontitida: v tomto stadiu dochází k nezvratnému poškození čelisti i vláken, jež drží zuby na místě. V oblasti pod předělem mezi zuby a dásněmi mohou vznikat kapsy, ve kterých se hromadí zbytky potravy a plak. Správná léčba a zvýšená domácí péče o zuby mohou obvykle pomoci předejít dalšímu poškození.
 • Pokročilá parodontitida: v tomto konečném stadiu onemocnění dásní je postižena čelist i vlákna, jež drží zuby na místě; v důsledku toho může dojít k viklání nebo ztrátě zubů. Tento stav může ovlivnit vaši schopnost kousat a – pokud nepomůže radikální léčba – může být nezbytné zuby vytrhnout.

Jak zjistím, zda trpím onemocněním dásní?
Onemocnění dásní se může objevit v jakémkoli věku, ale nejrozšířenější je mezi dospělými. Pokud je zánět odhalen v raném stadiu, lze jej potlačit. Pokud si všimnete libovolného z následujících příznaků, navštivte svého zubního lékaře:

 • Dásně jsou zarudlé, nateklé a citlivé
 • Dásně při čištění zubním kartáčkem nebo dentální nití krvácejí
 • Zuby vypadají delší, protože dásně ustoupily
 • Dásně se odchlipují od zubů a vytvářejí kapsy
 • Změnil se způsob, jakým na sebe zuby dosedají při kousání
 • Z prostor mezi zuby a dásněmi vytéká hnis
 • Trpíte stále nepříjemným dechem z úst nebo pachutí v ústech

Jak se onemocnění dásní léčí?

 • Rané fáze onemocnění dásní lze často vyléčit správným čištěním zubním kartáčkem a dentální nití. Správná ústní hygiena zabraňuje hromadění plaku.
 • Profesionální čištění zubním lékařem nebo dentální hygienistkou je jediný způsob, jak se zbavit plaku, který ztvrdl v zubní kámen. Zubní lékař nebo hygienistka vyčistí („oškrábe“) váš chrup, čímž odstraní zubní kámen nad i pod okrajem dásní. Pokud je situace vážnější, může být nutno provést ošetření krčků zubů. Při této proceduře jsou odstraněny nerovnosti na krčcích zubů, díky čemuž se v těchto místech hůře usazuje plak.

Ranému stadiu onemocnění dásní lze účinně čelit pravidelnými návštěvami zubního lékaře. Tím zabráníte výskytu závažnějších potíží. V případě závažnějšího zánětu je nutno vyhledat odbornou pomoc.

GumDiseaseHealthy

Zdravé dásně – zdravé dásně jsou tuhé a nekrvácejí. Těsně obepínají okraj zubu.

Gingivitis

Gingivitida – dásně jsou mírně zanícené, mohou být zarudlé či oteklé a při čištění zubů mohou krvácet.

Periodontis

Parodontitida – dásně se začínají odchlipovat od zubů a ustupovat. Díky tomu může plak pronikat ke krčkům, k vláknům, která zub drží na místě, a ke kosti.

	AdvancedPeriodontis

Pokročilá parodontitida – dochází k poškození závěsných vláken a kosti. Zuby se začnou viklat a může být nutno je vytrhnout.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.