Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Parodontitida a cukrovka

Diabetes (cukrovka) je onemocnění, při kterém si lidské tělo nedokáže vytvořit či účinně použít inzulín. Inzulín je hormon, který je potřebný k přeměně cukrů, škrobů a dalších složek potravy na energii nezbytnou k životu. Mezi obyvateli USA je 20,8 milionů diabetiků (dětí i dospělých). Téměř třetina z nich o své nemoci vůbec netuší.1 Nedávný výzkum potvrdil, že parodontitida se často vyskytuje spolu s cukrovkou a lze ji považovat za jednu z chronických komplikací tohoto onemocnění. Nedávná studie zkoumala souvislost mezi diabetem a parodontitidou u více než 200 pacientů. Výsledky studie naznačují, že pacienti s cukrovkou trpí parodontitidou ve větší míře než lidé, kteří cukrovku nemají.2

Mezi důležité faktory, které je vhodné mít na zřeteli při vyhodnocování stupně parodontitidy a návrhu její léčby u osob s cukrovkou, patří rozsah metabolické regulace, délka onemocnění, výskyt dalších dlouhodobých komplikací spojených s cukrovkou, existence souběžných rizikových faktorů a celkový stav pacienta.

Je důležité zaměřit se na snížení množství bakterií a odstranění biofilmu, a to nad i pod okrajem dásní. Tohoto cíle lze (nad rámec vynikající domácí péče, která je základem) dosáhnout profesionálním odstraněním zubního kamene a ošetřením krčků zubů. Léčba by se měla zaměřit na prevenci parodontitidy a zánětlivých onemocnění úst. Prevence je zásadní při předcházení komplikací v ústní dutině, které souvisejí s diabetem. A protože víme, že bakterie jsou rizikovým faktorem při výskytu zánětu dásní i u diabetiků, kteří netrpí závažnou formou nemoci, je vhodné pravidelně používat dentální nit a čistit si dvakrát denně zuby pastou s antibakteriálními účinky.

© 2009 Colgate-Palmolive Company

Zdroje
1. Americká asociace diabetiků.
2. J Periodontol Mar; 76(3):418-25.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.