Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Parodontitida a kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární nemoci se týkají srdce nebo krevního oběhu. Více než 50 milionů Američanů trpí kardiovaskulárními potížemi. Nemoci srdce a krevního oběhu jsou nejčastějším faktorem úmrtnosti a invalidity ve Spojených státech. Při odhalení srdečních potíží je původní příčina (arterioskleróza) obvykle již velmi rozsáhlá. Proto je klíčová prevence zaměřená na omezení rizikových faktorů, mezi které patří nezdravá výživa, nedostatek pohybu nebo kouření.

Aktuální průzkum naznačuje, že parodontitida může souviset s výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Jedna teorie říká, že zánětlivé proteiny a bakterie v parodontální tkáni pronikají do krve a způsobují různé problémy kardiovaskulárního systému. Nedávná studie1 zkoumala výskyt bakterií, o kterých je známo, že způsobující parodontitidu a rozšiřování cévních stěn v krvi, k němuž běžně dochází při srdečních chorobách. Po kontrole vzorků od více než 650 lidí dospěli výzkumníci k závěru, že zvýšený výskyt zesílených cévních stěn souvisí s přítomností stejných bakterií, které se nacházejí v plaku v ústní dutině a které způsobují parodontitidu.

Při posuzování úrovně rozvoje parodontitidy a stanovení komplexní léčby je zapotřebí důkladně zhodnotit zdraví jedince. U lidí, kteří již trpí kardiovaskulárním onemocněním nebo kteří jsou rizikovou skupinou, je nutno pamatovat na důležité faktory, jako jsou závažnost onemocnění, jeho trvání, přítomnost jiných zdravotních rizik, např. diabetu, které mohou nemoc ovlivnit, a souběžný výskyt dalších rizikových faktorů souvisejících s onemocněním parodontu. Zubní lékař může komunikovat s vaším praktickým lékařem při určování úrovně péče, léčby a vašeho celkového zdravotního stavu.

Snížení množství bakterií a odstranění biofilmu, a to nad i pod okrajem dásní, je nedílným opatřením podporujícím zdraví ústní dutiny i celého organismu. Tohoto cíle lze (nad rámec vynikající domácí péče, která je základem) dosáhnout profesionálním odstraněním zubního kamene a ošetřením krčků zubů. Ústní hygiena je důležitou součástí léčby všech pacientů, zejména těch se zvýšeným rizikem výskytu parodontitidy, jako jsou například lidé s kardiovaskulárními nemocemi. Léčba by se měla zaměřit na prevenci parodontitidy a zánětlivých onemocnění úst. Prevence je zásadní při předcházení komplikací v ústní dutině, které souvisejí s kardiovaskulárním onemocněním. A protože víme, že bakterie jsou rizikovým faktorem při výskytu zánětu dásní i u zdravých jedinců, je vhodné pravidelně používat dentální nit a čistit si dvakrát denně zuby pastou s antibakteriálními účinky.

© 2009 Colgate-Palmolive Company

Zdroj
1. Circulation. 8. 2. 2005; 111(5):576-82.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.