Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Chirurgické ošetření dásní – co je zapotřebí vědět?

Zubní lékař vám doporučil, abyste navštívili parodontologa, což je zubní specialista, který léčí onemocnění parodontu. Onemocnění parodontu je bakteriální infekce, která postihuje tkáň dásní a způsobuje zánět, zarudnutí, otok a úbytek kosti kolem zubů. Může postihnout jeden nebo více zubů. Státní zdravotní ústavy (National Institutes of Health) uvádějí, že 80 procent dospělých ve Spojených státech trpí nějakou formou onemocnění parodontu. (1)

Jak onemocnění parodontu vzniká?
Onemocnění parodontu začíná tím, že bakterie přítomné v ústech se usazují na zubech. Bakterie se hromadí a množí a vytvářejí biofilm, kterému se říká zubní plak. Pokud tento plak na zubech zůstane, mohou se přilehlé tkáně dásní zanítit, což vede k rozvoji gingivitidy, počáteční formy onemocnění dásní. Gingivitidě, neboli zánětu dásní, lze zabránit tím, že budete každý den používat dentální nit a dvakrát denně si čistit chrup zubní pastou s antibakteriálními účinky. Plaku a zbytků jídla se lze zbavit dodržováním správné ústní hygieny, kdy čistíte povrch zubů a z okraje dásní odstraňujete bakterie obsažené v plaku. [Z této pasáže musí zjevně vyplývat, že gingivitida je časná forma onemocnění dásní, která v případě, že se neléčí, může vést k parodontitidě, závažné formě onemocnění dásní] Pokud však plak a zbytky jídla neodstraníte a nedodržujete správnou hygienu ústní dutiny, zánět dásní se bude zhoršovat; tkáň dásní se může více zanítit, může dojít ke krvácení, mezi zubem a dásní se může vytvořit prohlubeň, takzvaná parodontální kapsa neboli chobot, a může se vyvinout onemocnění parodontu.

Parodontální kapsa vzniká tím, že bakterie plaku z biofilmu se postupně hromadí a začnou pronikat pod okraj mezi dásní a zubem. V tomto okamžiku již nelze běžným čištěním zubů plak účinně odstranit. Pokud nezasáhne zubní lékař nebo dentální hygienistka, bude se biofilm dále šířit pod úroveň dásně a způsobí infekci vnitřku kapsy. Bakterie v plaku vytvářejí vedlejší produkty, které způsobují rozklad přilehlých měkkých a tvrdých tkání; kapsa se tak postupně prohlubuje. Tento druh pokročilého onemocnění parodontu může postihnout kořeny zubů, které mohou být rovněž infikovány. Zuby se mohou začít viklat nebo může mít pacient nepříjemné pocity, takže je nezbytné chirurgické ošetření dásní. Nejprve je zapotřebí ošetřit parodontální kapsy – je odstraněn zubní kámen a ošetřeny krčky zubů. Dentální hygienistka pomocí ultrazvukového zařízení odstraní plak, zubní kámen a zbytky potravy ze zubů pod úrovní dásně; poté ručně ošetří povrch korunky i krčku tak, aby byl hladký a bez známek onemocnění. Toto odstranění zubního kamene a ošetření zubních krčků může v závislosti na závažnosti onemocnění vyžadovat dvě až čtyři návštěvy ordinace. Dentální hygienistka s pacientem podrobně probere zásady udržování hygieny ústní dutiny, aby si pacient uměl doma lépe čistit zuby a mohl provádět další úkony péče o ústní dutinu.

Druhy chirurgického ošetření dásní

1. Chirurgické ošetření odchlípnuté dásně – pokud jsou prohlubně hlubší než 5 milimetrů, parodontolog tímto postupem parodontální kapsy uvedené v kartě pacienta zmenší. Tuto proceduru podstoupí většina pacientů, u kterých byla diagnostikována střední až závažná parodontitida. Parodontolog chirurgicky oddělí tkáň dásně od zubu a ultrazvukovým přístrojem i ručními nástroji provede důkladné hloubkové odstranění zubního kamene, plaku a biofilmu uvnitř kapes.

2. Gingivektomie – tímto postupem se odstraní nadbytečná tkáň dásně, která překrývá parodontální kapsu, aby parodontolog získal lepší přístup a mohl zub důkladně očistit. Parodontolog pacientovi dáseň znecitliví a nadbytečnou tkáň dásně z úst chirurgicky odstraní.

3. Gingivoplastika – tento druh chirurgického ošetření dásně slouží k úpravě tvaru zdravé tkáně dásní kolem zubů s cílem zlepšit jejich vzhled. Pokud u pacienta dojde k ústupu dásně (dáseň se oddálí od zubu), lze provést gingivoplastiku. Také lze použít štěp, což je tkáň, která je odebrána z horní plochy ústní dutiny a poté přišita k dásni na přední nebo zadní straně zubu, u něhož došlo k ústupu dásně.

Po chirurgickém ošetření dásní je důležité, aby vás parodontolog nebo dentální hygienistka informovali, jak si správně čistit zuby a dásně zubním kartáčkem a antimikrobiální zubní pastou s fluoridem, dentální nití a antimikrobiální ústní vodou. Požádejte svého parodontologa nebo zubního lékaře o bližší informace, jak po chirurgickém ošetření dásní pečovat o tkáň dásní a chrup.

Zdroje:
1. Informace získány z webu
www.nim.nih.gov/medlineplus/gumdisease.html.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.