Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Základní fakta o suchu v ústech

K suchu v ústech dochází v důsledku nedostatku běžné tvorby slin. Tento problém je nutno sledovat, aby v ústní dutině nezpůsobil vážnější škody. Na sucho v ústech si nejčastěji stěžují starší lidé; často souvisí se systémovými chorobami, jimiž tito lidé trpí, nebo s léky, které na tyto choroby užívají.1 Sucho v ústech způsobuje více než 500 léků. Pokud starší lidé užívají několik různých léků, může se pravděpodobnost výskytu sucha v ústech zvýšit.2

Co způsobuje sucho v ústech?
Sucho v ústech mohou způsobovat mnohé léky na předpis, například: antihistaminika, antikonvulziva, antidepresiva, léky na kardiovaskulární obtíže, antiemetika, antipsychotika, sedativa a léky proti zácpě. Sucho v ústech může být rovněž způsobeno dlouhodobým užíváním volně prodejných léků, operací, ozařováním a chemoterapií. Nejzávažnější případy sucha v ústech způsobuje – ve srovnání s operacemi a chemoterapií – ozařování v oblasti hlavy a krku. Po radioterapii v oblasti hlavy a krku produkují ozářené slinné žlázy málo slin, případně neprodukují sliny vůbec žádné, což může být závažný problém u pacientů s rakovinou ústní dutiny a hltanu.
Sucho v ústech mohou způsobovat nebo k němu mohou přispívat taková onemocnění, jako jsou Sjögrenův syndrom a choroby pojivové tkáně (revmatoidní artritida, systémový lupus erythematodes, systémová skleróza, polymyozitida nebo smíšené onemocnění pojivových tkání), diabetes 1. typu, roztroušená skleróza, sklerodermie, lupénka, zánětlivé onemocnění střev, cystická fibróza a sarkoidóza.
Sucho v ústech může být rovněž způsobeno banálními nedostatky ve výživě, jako je nedostatek vitaminu A a riboflavinu.

Symptomy sucha v ústech
Sucho v ústech se projevuje několika příznaky:

  • Pocit sucha v oblasti ústní dutiny a hrdla
  • Vyšší viskozita slin
  • Bolest v krku
  • Zvýšená tvorba zubního plaku
  • Nepříjemný dech
  • Boláky v ústní dutině
  • Změněné vnímání chutí
  • Kazivost zubů
  • Rozvoj onemocnění dásní nebo parodontu
  • Obtížné mluvení a polykání

Léčba sucha v ústech
Pokud je sucho v ústech způsobeno léky na předpis, může váš lékař přehodnotit druhy léků, které užíváte, a upravit jejich dávkování nebo vám je úplně přestat předepisovat. Je možno zakoupit spreje s umělými slinami, které pomáhají zvlhčovat ústní dutinu a zvýšit množství slin. Lékař vám také může předepsat pilokarpin, který může pomoci stimulovat slinné žlázy k produkci slin. Pomoci může i pití většího množství vody.
Sami můžete sucho v ústech zmírnit například tím, že si budete aspoň dvakrát denně čistit chrup zubní pastou s obsahem fluoridů, budete každý den používat dentální nit, budete zapíjet jídlo vodou nebo neslazenými nápoji, používat mentolové pastilky nebo žvýkačky bez cukru ke stimulaci produkce slin a snažit se nedýchat ústy.
Pokud trpíte suchem v ústech, poraďte se s praktickým nebo zubním lékařem; sdělte mu, jaké léky užíváte a jaká jídla a nápoje konzumujete, aby mohl stanovit co nejúplnější diagnózu.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Zdroje:

1 Ettinger RL: Review: Xerostomia – A Symptom which acts like a disease. Age Ageing 25:409-412, 1996.
2 Porter SR, Scully C, Hegarty AM: An update of the etiology and management of xerostomia. Oral Surg Oral med Oral Pathol oral Radiol Endod 97:28-46, 2004.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.