Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Léky na předpis a sucho v ústech

Většina Američanů má pocit, že během posledních 20 let zlepšily léky na předpis kvalitu života obyvatel Spojených států (73 procent) i jejich rodin (63 procent). Více než polovina všech dospělých v současné době užívá léky na předpis a každý pátý užívá čtyři nebo více léků na předpis denně. (1)
Sucho v ústech neboli xerostomie je stav, který vzniká, když slinné žlázy nefungují normálně, což vede k nedostatečné sekreci slin v ústech. V ústech máme tři hlavní slinné žlázy; léky na předpis mohou nepříznivě ovlivňovat každou z nich. Pokud užíváte léky na předpis, sdělte svému všeobecnému lékaři i zubnímu lékaři, jaké druhy léků máte předepsány.

Které léky způsobují sucho v ústech?
Sucho v ústech způsobuje více než 500 léků, přičemž současné užívání různých léků může tento stav zhoršovat. (2, 3) Na slinné žlázy nepříznivě působí tyto skupiny léků na předpis:
Antihistaminika: Léky na předpis patřící do této kategorie nepříznivě ovlivňují tvorbu slin. Patří mezi ně například: Benadryl, Claritin, Zyrtec atd.
Antidepresiva: Také lidé užívající antidepresiva trpí suchem v ústech. Tyto druhy léků nepříznivě ovlivňují množství produkovaných slin. Patří mezi ně Zoloft, Flexaryl a Elavil.
Antiemetika: Jedná se o léky, které jsou předepisovány proti zvracení a nevolnosti při chemoterapii a ozařování; také se používají k léčbě kinetózy (například Anzemet nebo Domperidone).
Antihypertenziva: Antihypertenziva (například Albuterol ve spreji, Norvasc, Prinivil) se užívají ke snížení vysokého krevního tlaku.
Antiparkinsonika: Léky patřící do této kategorie jsou předepisovány ke zmírnění příznaků parkinsonismu a dalších forem Parkinsonovy choroby (např. Levodopa nebo Artane).
Spasmolytika: Tyto léky slouží k léčbě a zmírnění křečí žaludku, tenkého a tlustého střeva a močového měchýře (např. Dicyclomine).
Antipsychotika: Léky, které jsou předepisovány k léčbě psychických poruch, úzkosti a deprese (například Zoloft nebo Lexapro).
Sedativa: Jedná se o látky, které vyvolávají zklidnění – snížením rozrušení nebo podrážděnosti – a zmírňují úzkost (např. Amytal, Valium nebo Lunesta).
Pokud užíváte některý z těchto léků, poraďte se se svým praktickým nebo zubním lékařem, jak byste mohli omezit sucho v ústech. Existují léky na předpis i volně prodejné léky, které sucho v ústech zmírňují. Stačí jen požádat o radu praktického nebo zubního lékaře.

Zdroje:
1 USA Today/Kaiser Family Foundation/Harvard School of Public Health, The Public on Prescription Drugs and Pharmaceutical Companies, leden 3-23, 2008.
2 Porter SR, Scully C, Hegarty AM: An Update of the etiology and management of xerostomia, Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 97:28-46, 2004.
3 Sreebny LM, Schwartz SS: A reference guide to drugs and dry mouth, ed 2, Gerodontology 14: 33-47, 1997.

© 2010 Colgate-Palmolive Company

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.