Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co jsou kavity?

„Kavita“ je jiný výraz pro zubní kaz. Zubní kaz je do značné míry důsledkem životního stylu – co jíme, jak pečujeme o své zuby, do jaké míry je v konzumované vodě a používané zubní pastě přítomen fluorid. Svou roli hraje i dědičná dispozice a náchylnost zubů k zubnímu kazu.

I když se kaz vyskytuje především u dětí, nejsou tohoto rizika ušetřeni ani dospělí. Odlišujeme několik typů zubního kazu:

  • Kaz korunkové části zubu — nejrozšířenější typ kazu u dětí i dospělých. Objevuje se na žvýkacích ploškách a mezi zuby.
  • Kaz v oblasti zubního krčku — vyskytuje se s postupem věku v oblastech, kde ustupující dásně odkrývají část zubního krčku. Protože krčky nejsou chráněny vrstvou skloviny, při jejich odhalení se snadno vytvoří kaz.
  • Sekundární kaz — vzniká v okolí korunek a výplní. Důvodem je skutečnost, že v těchto místech se může ve zvýšené míře hromadit plak, který ve výsledku způsobí kaz.

Dospělí jsou vystaveni riziku vzniku kazu zejména tehdy, pokud trpí suchem v ústech, což je stav způsobený nedostatečnou tvorbou slin. Sucho v ústech může být způsobeno nemocemi, užíváním léků, ozařováním nebo chemoterapií. V závislosti na příčině vzniku se může jednat o krátkodobý (dny až měsíce) nebo trvalý problém.

Zubní kaz je závažný problém. Pokud kaz není léčen, vzniklá dutina může zničit zub a umrtvit citlivé nervy v jeho středu. Následně může na špičce zubního kořene vzniknout absces, místo infekce. Po vytvoření abscesu je možné kaz léčit pouze ošetřením kořenového kanálku, operací nebo vytržením zubu.

Jak zjistím, zda mám kaz?
To, zda máte zubní kaz, vám s jistotou řekne pouze zubní lékař. To proto, že kazy vznikají pod povrchovou vrstvou, kde je nevidíte. Pokud konzumujete jídlo, které obsahuje sacharidy (cukry a škroby), tyto sacharidy jsou potravou pro bakterie v plaku, které produkují kyseliny poškozující zub. Postupem času dochází k narušení skloviny pod povrchem, zatímco svrchní část zůstává nedotčena. Pokud bakterie zlikvidují dostatečné množství podpovrchové vrstvy, naruší se i vnější povrch a vznikne dutina.

Kazy se nejčastěji tvoří v prohlubních na žvýkacích ploškách stoliček, mezi zuby a v blízkosti dásní. Ale bez ohledu na to, kde se vyskytují, je nejlepším způsobem, jak je objevit a léčit dříve, než se stanou závažným problémem, pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Jak předcházet zubnímu kazu?

  • Čistěte si zuby aspoň dvakrát denně a jednou denně použijte dentální nit, abyste se zbavili plaku mezi zuby a pod okrajem dásní.
  • Pravidelně navštěvujte zubního lékaře. Preventivní péče může pomoci předcházet problémům již v počátku a zabránit tomu, aby se z malých potíží staly velké.
  • Jezte vyváženou stravu s omezeným množstvím jídel s obsahem škrobů a cukrů. Pokud taková jídla jíte, raději je konzumujte spolu s hlavním jídlem, nikoli samostatně mezi jídly. Tak minimalizujete dobu, kdy jsou zuby vystaveny působení kyselin.
  • Používejte výrobky pro péči o zuby s obsahem fluoridu, včetně zubní pasty.
  • Ujistěte se, že vaše děti pijí vodu s fluoridem. Pokud voda ze zdroje, který je ve vašem bydlišti k dispozici, neobsahuje fluorid, zubní lékař nebo pediatr mohou dětem předepsat doplňky stravy s obsahem fluoridu ke každodennímu užívání.

ToothDecay

Zdravý zub

Rané stadium kazu

Pokročilé stadium kazu

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.