Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co jsou opary a afty?

Co je podráždění úst a léze v ústech?
Podráždění a léze v ústech jsou otoky, skvrny nebo boláky v ústech, na rtech nebo na jazyku. Přestože existuje řada typů boláků a podráždění, mezi nejčastější patří afty, opary, leukoplakie a kandidóza. Budeme se jim věnovat níže. Pokud trpíte některým z těchto ústních onemocnění, nejste sami – v průběhu života má obdobné potíže každý třetí člověk. Nicméně boláky v ústech, podráždění a léze mohou být nepříjemné a nehezké na pohled a mohou komplikovat mluvení a přijímání potravy. Jakékoli podráždění úst, které trvá týden nebo déle, by měl zkontrolovat váš zubní lékař. Lékař může doporučit biopsii (odebrání tkáně k rozboru), díky níž lze obvykle určit příčinu problému a vyloučit vážné nemoci, jako je například rakovina nebo HIV.

Jak zjistím, zda mám v ústech bolák nebo lézi?
Přítomnost boláků nebo léze mohou pomoci odhalit následující příznaky:

 • Afty jsou malé bílé otekliny nebo boláky, které obklopuje zarudlá tkáň. I když tyto vřídky nejsou nakažlivé, jsou často zaměňovány za opary, které jsou vyvolány nakažlivým virem herpes. Může být užitečné, pokud si zapamatujete, že afty se vyskytují uvnitř úst, zatímco opary se obvykle objevují na vnější straně úst. Afty se mohou objevovat opakovaně a mohou být malé, velké nebo zmnožené (více aft jednom místě).
 • Afty jsou běžným a často se opakujícím onemocněním. Byť nepanuje jednotný názor ohledně příčin jejich vzniku, někteří odborníci se domnívají, že tyto potíže může způsobovat oslabená imunita, bakterie či viry. Vznik aft mohou též podporovat faktory jako stres, trauma, alergie, kouření cigaret, nedostatek železa a jiných vitaminů a dědičnost.
 • Opary (herpes simplex) jsou uskupení bolestivých puchýřů naplněných tekutinou v blízkosti rtů, někdy i pod nosem nebo kolem brady. Opary obvykle způsobuje jeden z typů viru herpes a jsou velmi nakažlivé. První infekce tohoto typu se často objevuje u dětí, někdy bez příznaků; může dojít k její záměně za nachlazení nebo chřipku. Jakmile je člověk jednou infikován, virus v těle zůstává a příležitostně se opět projeví. V některých případech se ovšem přítomnost viru v těle vůbec neprojeví.
 • Leukoplakie vypadá jako hustá bělavá skvrna na vnitřní straně tváře, na dásni nebo na jazyku. Její vznik často souvisí s kouřením a žvýkáním tabáku, i když příčinou může být i špatně usazená zubní protéza, zlomený zub nebo žvýkání vnitřní strany tváře. Protože přibližně v 5 procentech případů se z leukoplakie posléze vyvine rakovina,* je možné, že zubní lékař provede rozbor nemocné tkáně. Leukoplakie často zmizí po ukončení používání tabákových výrobků.
 • Kandidóza (moučnivka) je houbová infekce způsobená kvasinkami druhu candidus albicans. Lze ji rozpoznat dle smetanově bílých, žlutobílých nebo červených skvrn na vlhkých částech ústní sliznice. Tkáň pod takovouto skvrnou může být bolestivá. Moučnivka se nejčastěji vyskytuje u lidí se zubními protézami, novorozenců a jedinců oslabených nemocí nebo s narušenou imunitou. Náchylní na tuto infekci jsou také lidé, kteří trpí suchem v ústech nebo kteří právě dokončili léčbu antibiotiky.

Jak se léčí podráždění úst a léze v ústech?
Léčba závisí na konkrétním typu problému. Většina potíží s ústní dutinou a neduhů popsaných výše se léčí následujícím způsobem:

 • Afty — obvykle se vyléčí za 7 až 10 dnů, byť opakovaný výskyt není výjimkou. Dočasnou úlevu mohou poskytnout masti a přípravky proti bolesti, které lze zakoupit bez předpisu. Podráždění lze zmírnit i používáním antimikrobiální ústní vody. Někdy jsou ke zmírnění sekundární infekce předepsána antibiotika.

 • Opary — obvykle odezní přibližně za týden. Jelikož na léčbu infekcí virem herpes neexistuje léčba, opary se mohou opakovaně objevit v případě emočních výkyvů, vystavení se slunečnímu záření, alergií a horečky. Krátkodobou úlevu mohou poskytnout lokální anestetika dostupná bez předpisu. Antivirotika na předpis mohou snížit výskyt těchto virových infekcí – na podrobnosti se zeptejte zubního nebo praktického lékaře.

 • Leukoplakie — léčba začíná odstraněním příčin vzniku lézí. Pro některé pacienty to znamená přestat konzumovat tabákové výrobky. U jiných je zapotřebí nahradit špatně usazenou protézu novou, která bude správně přiléhat. Váš zubní lékař bude sledovat váš stav a v intervalu tří- až šesti měsíců (dle typu, místa výskytu a velikosti) lézi kontrolovat.
 • Kandidóza — léčba zahrnuje regulaci podmínek, při nichž dochází k propuknutí infekce.
  • Čištění protéz je důležitou součástí prevence problémů způsobených právě zubními protézami. Pomoci může i vyjmutí protézy na noc.
  • Pokud jsou příčinou onemocnění antibiotika nebo ústně podávaná antikoncepce, může pomoci snížení dávek nebo změna terapie.
  • Náhražky slin slouží k zvlhčení suchých úst
  • Pokud není možné vyhnout se výchozí příčině nebo ji nelze vyléčit, lze použít léky proti houbovým infekcím
  • Základem je správná péče o ústní dutinu

Výrobky Colgate ve volném prodeji zobrazíte kliknutím sem


FeverBlister
Opar Afty

* The Complete Guide to Better Dental Care, Jeffrey F. Taintor, D.D.S., M.S. a Mary Jane Taintor, 1997.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.