Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Domácí první pomoc pro ústní dutinu

Doma nejspíše máte lékárničku, díky níž si poradíte s běžnými lehkými poraněními a méně závažnými zdravotními obtížemi. Ale jste připraveni na první pomoc v případě mimořádné situace týkající se zubů?

Podle dr. Susan Calderbankové, DMD, odborné asistentky Fakulty ústní medicíny na Pittsburské univerzitě, by měl každý mít doma i lékárničku pro ústní dutinu.

„Poranění ústní dutiny a mimořádné situace týkající se zubů jsou u dětí i dospělých poměrně časté,“ říká doktorka Calderbanková. „Stačí si v lékárně koupit pár základních věcí, a máte k dispozici domácí lékárničku umožňující lepší ošetření drobných poranění úst a zubů.“

Lékárnička nemůže samozřejmě nahradit profesionální ošetření, ale pro drobná poranění a podráždění je postačující; také může pomoci zmírnit závažnější problémy týkající se ústní dutiny do doby, než pacient bude moci navštívit zubního nebo praktického lékaře.

Doktorka Calderbanková doporučuje pořídit si do lékárničky pro ústní dutinu tyto věci: Dentální zrcátko, dentální nit, vatové tampóny, sterilní gázu, uzavíratelný plastový sáček (na zakrvácenou gázu a tampóny), zubní kartáček, pinzetu, žínku, aspirin nebo jiný lék na tišení bolesti, ochranný film Colgate Orabase Soothe-N-Seal, sáček pro výrobu ledu, balenou vodu, sůl, parafín nebo dentální vosk, zdravotnické rukavice a okysličovací roztok pro dezinfekci ústní dutiny, například Colgate Peroxyl Antiseptic.

Doktorka Calderbanková také doporučuje při řešení akutních potíží se zuby a ústní dutinou postupovat následovně.

Bolest zubů – vyplachujte ústa teplou vodou. K odstranění zbytků jídla uvízlých mezi zuby použijte dentální nit, pak ústa vypláchněte. V případě otoku si na postižené místo z vnější strany tváře přiložte sáček s ledem nebo studený obklad (20 minut s obkladem, 20 minut bez obkladu). Nepoužívejte teplé obklady. Pro zmírnění bolesti si můžete vzít aspirin nebo podobný lék. Nepokládejte nic přímo na dáseň, protože by mohlo dojít k poškození tkáně. Co nejdříve navštivte zubního lékaře.

Předmět vklíněný mezi zuby – pokuste se předmět odstranit dentální nití a poté ústa důkladně vypláchněte vodou, abyste odstranili všechny zbývající částečky. Nesnažte se předmět odstranit ostrým nebo špičatým nástrojem. Pokud se vám předmět nedaří odstranit, navštivte zubního lékaře.

Afty nebo jiné boláky v ústech – afty jsou drobné bělavé ranky v ústech na vnitřní straně tváří, na dásních nebo na jazyku. Mohou být způsobeny kousáním vnitřního povrchu tváří, příliš energickým čištěním zubů, popálením horkým jídlem nebo podrážděním vyvolaným rovnátky či zubními protézami. Při vypláchnutí okysličovacím roztokem pro dezinfekci ústní dutiny vznikají bublinky, které odstraní částečky jídla a další dráždivé látky z postiženého místa. Dlouhodobé zmírnění bolesti může poskytnout ochranný film Colgate Orabase Soothe-N-Seal na bázi tekutiny. Po nanesení tekutina ztuhne v tenkou, pružnou ochrannou bariéru kryjící postižené místo, která na řadu hodin dokáže izolovat citlivá nervová zakončení, takže můžete bez bolesti jíst a pít.

Vyražený zub – pokud možno jej najděte. Mléčný zub vložte do lahvičky s mlékem, slanou vodou nebo slinami pacienta. Pokud nic z toho není k dispozici, použijte vodu. U trvalého zubu dbejte na to, abyste se nedotýkali kořene, a opatrně zub zatlačte zpět na jeho místo v ústech. Okamžitě vyhledejte zubního lékaře.

Zlomený zub – z poškozené části zubu pomocí antiseptického roztoku pro dezinfekci ústní dutiny jemně odstraňte nečistoty. Na poraněnou část zubu přiložte z vnější strany tváře sáček s ledem nebo studený obklad, abyste minimalizovali otok. Pokud následkem zlomení zubu vznikla ostrá hrana, překryjte ji parafínem (voskem), aby nedošlo k poranění dásně nebo vnitřní strany tváře. Okamžitě vyhledejte zubního lékaře.

Prokousnutý ret nebo jazyk – přímo na krvácející místo přitiskněte sterilní gázu a pevně držte po dobu 15 až 20 minut. Vypláchněte poraněné místo ústní vodou, čímž zmírníte krvácení a vyčistíte ránu. Pokud místo otéká, přiložte na něj sáček s ledem nebo studený obklad. Jestliže krvácení neustává, navštivte pohotovost.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.