Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Skřípání zubů: Projevy a příznaky

Co je skřípání zubů?
Když se probudíte a bolí vás čelistní svaly, možná trpíte bruxismem – skřípáním a zatínáním zubů. Bruxismus může zuby oslabit, způsobit jejich bolest a někdy je i fyzicky poškodit. Někdy dokonce může zničit přiléhající kost a tkáň dásně. Může rovněž vést k problémům s čelistními klouby, jako je například syndrom čelistního kloubu.

Jak zjistím, zda trpím bruxismem?
Pro mnoho lidí je to nevědomý zvyk. Někdy si jej ani neuvědomují – až do chvíle, kdy je někdo na děsivé skřípavé zvuky, které vyluzují ve spánku, upozorní. Jiní lidé zase až při pravidelné kontrole u zubního lékaře zjistí, že jejich zuby jsou opotřebované anebo mají poškozenou sklovinu.

Dalšími možnými příznaky bruxismu je bolest v obličeji a bolest hlavy nebo šíje. Váš zubní lékař může stanovit přesnou diagnózu a zjistit, zda je bolest v obličeji způsobena skřípáním zubů.

Jak se skřípání zubů léčí?
Vhodná léčba závisí na určení důvodu způsobujícího problém. Zubní lékař může díky pečlivému vyšetření a konzultaci s vámi zjistit možnou příčinu bruxismu. Na základě rozsahu poškození zubů a jeho pravděpodobné příčině vám může doporučit:

  • Používat při spánku chránič zubů. Chránič je zubním lékařem na míru přizpůsoben tvaru vašeho chrupu; je nasazen na horní zuby, takže nemohou skřípat o dolní zuby. I když je chránič účinnou zbraní proti skřípání, neřeší příčinu problému.
  • Relaxovat. Protože významnou příčinou skřípání zubů se zdá být přílišný stres, kterému jsme dennodenně vystaveni, může pomoci cokoli, co snižuje stres – poslech hudby, čtení, procházka nebo koupel. Pomoci může také vyhledání odborné rady s cílem naučit se účinným způsobem vypořádat se stresovými situacemi. A ulevit svalům unaveným zatínáním zubů můžete tak, že si na tvář přiložíte teplou, vlhkou žínku.
  • Redukci „výstupků“ na povrchu některých zubů, abyste měli rovnoměrný skus. Abnormální skus, kdy na sebe zuby správně nedosedají, může být rovněž korigován novými plombami, korunkami nebo ortodontickým zákrokem.
Appliance
Chránič zubů nasazený po dobu spánku ochrání vaše zuby, ale neodstraňuje příčinu skřípání.

Související videa

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Jak se zbavit nepříjemného dechu

Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny zápachu z úst a jak proti nim lze bojovat jednoduchými změnami v péči o ústní dutinu.

Související průvodci

Posouzení svěžesti dechu

Posouzení svěžesti dechu

Jak svěží je váš dech? Odpověď zjistěte v našem Institutu pro svěží dech.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.