Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co jsou zuby moudrosti?

Zuby moudrosti jsou poslední moláry na každé straně obou čelistí. Jako poslední se také objevují, neboli prořezávají – obvykle mezi 16. a 20. rokem věku.

Protože se zuby moudrosti prořezávají jako poslední, často na ně nezbývá v ústech dostatek místa. Následkem toho se může stát, že se zuby moudrosti zaklíní – jsou uvězněny pod tkání dásně jinými zuby nebo kostí. Při nedostatečném prořezání zubů se může vyskytnout otok a zvýšená citlivost.

Zuby moudrosti, které se neprořežou úplně nebo jsou křivé, mohou také způsobovat návaly bolesti a onemocnění. Jelikož zuby vytržené před 20. rokem věku mívají méně vyvinuté kořeny a existuje nižší riziko komplikací, Americká stomatologická asociace doporučuje, aby lidé mezi 16. a 19. rokem navštívili zubního lékaře, který posoudí, zda se zuby modrosti vyvíjejí správně, či zda bude zapotřebí je odstranit.

Jak se zuby moudrosti odstraňují?
Vytrhnutí zubu je celkem rutinní zákrok. Zubní lékař nebo zubní chirurg vám doporučí buď celkovou anestezii (takže zákrok prospíte), nebo jen místní umrtvení příslušné oblasti v ústech pomocí lokálního anestetika, jako je například Novocain®.

Po vytržení zubu (nebo zubů) vás lékař možná požádá, abyste se po dobu 30 až 45 minut po opuštění ordinace lehce zakousli do tampónu, aby se zmírnilo případné krvácení. Po zákroku se může dostavit bolest a otok. Tyto příznaky ale obvykle po několika dnech odezní. Pokud je ale bolest či otok dlouhodobější nebo intenzivnější, pokud dochází ke krvácení nebo máte horečku, kontaktujte svého zubního lékaře.

Odstranění zubů moudrosti kvůli nedostatku místa nebo zaklínění neovlivní vaši schopnost kousat ani neohrozí zdraví ústní dutiny.

HorizontalImpaction AngularImpaction VerticalImpaction
Horizontální
prořezávání
Prořezávání
pod úhlem
Vertikální
prořezávání

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.