Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Trhání zubů

Proč je nutné některé zuby vytrhnout?
Může pro to být několik důvodů:

  • Zubní kaz poškodil zub do velké hloubky.
  • Infekce zničila velkou část zubu nebo okolní kosti.
  • Nemáte v ústech dostatek místa pro všechny zuby.

Mnozí zubní lékaři doporučují odstranit zuby, které jsou neprořezané nebo jen částečně prořezané. Kolem částečně prořezaného zubu mohou pronikat bakterie a způsobit infekci, která se může rozšířit do okolní kosti, což je mimořádně závažný stav. Částečně prořezané zuby se nadále snaží proniknout tkání dásně, i když nemají dostatek místa. Pokračující tlak způsobený touto snahou o prořezání může časem poškodit kořeny sousedních zubů. Odstranění částečně prořezaného zubu může často zabránit infekci a poškození okolních zubů a kosti, a uchránit vás tak v budoucnu od bolesti.

Jak se zuby trhají a odstraňují?
Zubní lékař nejprve důkladně zkontroluje vaši všeobecnou zdravotní a dentální anamnézu a pořídí potřebné rentgenové snímky.

Na nich je vidět délka, tvar a poloha zubu a okolní kosti. Na základě těchto informací dokáže zubní lékař odhadnout stupeň obtížnosti plánovaného zákroku a rozhodne, zda vás neodkáže na specialistu, který se nazývá ústní chirurg.

Před vytržením zubu vám zubní lékař nabídne možnost využít umrtvení. Pomocí lokálního anestetika se znecitliví oblast úst, v níž bude zákrok probíhat.

V normálních případech se po znecitlivění okolí zub uvolní pomocí nástroje, který se nazývá elevátor, a pak se vytrhne zubními kleštěmi. Zubní lékař také může vyhladit a upravit zubní lůžko (což je jamka v kosti). Po dokončení zákroku může dáseň sešít chirurgickým stehem.

Co mohu očekávat po vytržení zubu?
Bezprostředně po odstranění zubu je naprosto nezbytné udržet ránu a její okolí v čistotě a zabránit infekci. Zubní lékař vás požádá, abyste se opatrně zakousli do kousku suché sterilní gázy, kterou musíte nechat na místě po dobu až 30 či 45 minut, aby se omezilo krvácení, zatímco probíhá srážení krve v ráně. Během 24 hodin po zákroku byste neměli kouřit a měli byste si důkladně vyplachovat ústa nebo čistit okolní zuby.

Po vytržení zubu je nutno počítat s určitou bolestí a nepříjemnými pocity. V některých případech vám zubní lékař doporučí nebo předepíše lék proti bolesti. Také může pomoci přikládat si na tvář sáček s ledem, vždy na dobu asi 15 minut. Můžete také pít brčkem, omezit namáhavé činnosti a vyhnout se horkým tekutinám. Zubní lékař vám možná poradí, abyste si další den po vytržení zubu začali opatrně vyplachovat ústa teplou slanou vodou (nepolykejte ji). Za normálních okolností by se nepříjemné pocity měly během tří dnů až dvou týdnů zmírnit. Pokud bolest trvá déle nebo je velmi silná nebo pokud dojde k otoku, krvácení či horečce, okamžitě zavolejte svého zubního lékaře.

Trhání zubů
Numb Elevator Forceps
Před vytržením se znecitliví okolí zubu. Pomocí elevátoru se zub uvolní. K vytržení zubu se používají extrakční kleště.

Související články

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.