Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je kořenový kanálek?

Ošetření kořenových kanálků spočívá v odstranění dřeně zubu, což je drobná nitkovitá tkáň uprostřed zubu. Po odstranění poškozené, nemocné nebo mrtvé dřeně se vzniklý prostor vyčistí, vytvaruje a vyplní. Tím se kořenový kanálek neprodyšně uzavře. Dříve se zuby s nemocnou nebo poraněnou dření odstraňovaly. V současnosti lze díky ošetření kořenových kanálků zachránit zuby, o které byste jinak přišli.

Nejčastější příčiny poškození nebo odumření zubní dřeně:

  • Prasklý zub
  • Hluboký kaz
  • Zranění zubu, například silným nárazem, ať už nedávno nebo ve vzdálenější minulosti

Pokud dojde k infikování dřeně nebo pokud dřeň odumře, pak se bez léčby může na konci kořenu v čelisti hromadit hnis, který vytvoří absces. Absces může zničit kost kolem zubu a způsobovat bolest.

Jak se provádí ošetření kořenových kanálků?
Ošetření kořenových kanálků je tvořeno několika kroky, které jsou prováděny v průběhu několika návštěv ordinace v závislosti na konkrétní situaci. Celý postup je tvořen těmito kroky:

  • Ošetření kořenových kanálků je tvořeno několika kroky, které jsou prováděny v průběhu několika návštěv ordinace v závislosti na konkrétní situaci. Celý postup je tvořen těmito kroky:
  • Po odstranění nemocné zubní dřeně (pulpektomie) se dřeňová dutina a kořenové kanálky vyčistí, rozšíří a vytvarují tak, aby byly připraveny na vyplnění.
  • Je-li zapotřebí více než jedna návštěva ordinace, je do otvoru v korunce umístěna dočasná výplň, která zub chrání do příští návštěvy.
  • Dočasná výplň se poté odstraní a dřeňová dutina a kořenový kanálek se trvale vyplní. Do každého z kanálků se vloží zužující se kousek kaučukového materiálu nazývaného gutaperča; často se tento materiál do kanálku vlepuje. Někdy je do kanálku za účelem zpevnění vložena kovová nebo plastová tyčinka.
  • Nakonec se na zub obvykle nasadí korunka, aby se obnovil jeho přirozený tvar a vzhled. Pokud je rozsah poškození zubu velký, může být nezbytné před nasazením korunky použít čep, který zub zpevní.

Jak dlouho opravený zub vydrží?
Při správné péči vám může vyléčený a opravený zub vydržet celý život. Jelikož i na ošetřených zubech může vznikat zubní kaz, je nezbytné dbát na řádnou ústní hygienu a pravidelné zubní prohlídky, aby se zabránilo dalším problémům.

Protože už v zubu není dřeň, která ho udržuje živý, mohou zuby s ošetřenými kořenovými kanálky zkřehnout a stát se náchylnějšími ke zlomení. Tato skutečnost hraje důležitou roli při rozhodování, zda po ošetření kořenových kanálků použít korunku nebo výplň.

Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit, zda bylo ošetření kořenových kanálků úspěšné či nikoli, je porovnat nové rentgenové snímky se staršími snímky pořízenými před ošetřením. Toto porovnání ukáže, zda pokračuje ubývání kosti, nebo zda dochází k její regeneraci.

PulpDamage PulpRemoval Filled
Zubní dřeň poškozená hlubokým kazem. Dřeň se odstraní a kořenové kanálky se před vyplněním vyčistí. Dřeňová dutina se vyplní a utěsní.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.