Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovativní zubní pasty, které vyčistí a rozzáří každý typ úsměvu.

Zubní pasty

Zubní kartáček pro každý typ úsměvu – navržen s důrazem na pohodlí a vynikající výsledky.

Zubní kartáčky

Díky výrobkům společnosti Colgate® pro děti je čištění zubů zábavné a stane se pro děti samozřejmostí.

Výrobky pro děti

Výrobky pro péči o ústní dutinu, které jsou dostupné výhradně u zubních lékařů.

Od zubního lékaře

Výrobky umožňující profesionální úroveň péče o ústní dutinu, dostupné bez předpisu.

Ústní vody a další výrobky

Co je fluorid?

Fluorid je přírodní minerál, který je přítomen v celé zemské kůře a v přírodě je velice rozšířený. Fluorid obsahují také některé potraviny a zásoby vody.

Fluorid je často přidáván do pitné vody, aby se snížil výskyt zubního kazu. Ve 30. letech minulého století vědci zjistili, že lidé, kteří v dětství a mládí pili vodu s přirozeným obsahem fluoridu, měli až o dvě třetiny méně zubních kazů než lidé žijící v oblastech bez fluorizované vody. Studie publikované od té doby opakovaně prokázaly, že pokud je fluorid přidáván do pitné vody, snižuje se výskyt zubního kazu.

Jak fluorid působí?
Fluorid pomáhá zabraňovat vzniku zubního kazu dvěma způsoby:

  • Fluorid se u dětí koncentruje v rostoucích kostech a vyvíjecím se chrupu, přičemž pomáhá zvýšit tvrdost skloviny přechodných i trvalých zubů ještě před jejich prořezáním.
  • Fluorid pomáhá zpevnit sklovinu u trvalých zubů, které jsou již prořezané.

Fluorid působí během demineralizačních a remineralizačních procesů, k nimž v ústech přirozeně dochází.

  • Po jídle obsahují vaše sliny kyseliny, které způsobují demineralizaci – rozpouštění vápníku a fosforu pod povrchem zubu.
  • Jindy – když jsou vaše sliny méně kyselé – dělají pravý opak, doplňují vápník a fosfor, jež udržují vaše zuby silné. Tomuto procesu se říká remineralizace. Když je při remineralizaci přítomen fluorid, ukládané minerály jsou tvrdší než bez něj, což přispívá k posílení zubů a znesnadňuje rozpouštění během příští demineralizační fáze.

Jak zjistím, zda přijímám dostatek fluoridu?
Pokud je vaše pitná voda fluorizována, je u dospělých a dětí se zdravými zuby a nízkým rizikem zubního kazu považováno za dostatečné pravidelně si čistit chrup zubní pastou s fluoridem.

Pokud voda ve vašem vodovodu není fluorizována a neobsahuje ani dostatek přírodního fluoru (za optimální se považuje množství 1 ppm, což znamená 1 díl fluoridu na milion dílů vody), může zubní lékař nebo pediatr vašim dětem předepsat fluoridové tablety nebo kapky ke každodennímu užívání. Zubní lékař nebo pediatr vám může sdělit, jaké množství fluoridu je pro vaši rodinu vhodné, a proto o tuto radu určitě požádejte.

Pokud používáte vodu z veřejného vodovodu, můžete zjistit, zda je fluorizována, když zavoláte na místní správu vodovodů a kanalizací. Pokud vaše voda pochází ze soukromé studny, můžete si ji nechat analyzovat nezávislou společností, která provádí testy jednotlivých složek životního prostředí včetně rozborů vody.

Související videa

Jak si správně čistit zuby

Jak si správně čistit zuby

Naučte se doporučenou techniku správného čištění zubů.

Související průvodci

Zdravá ústní dutina v každém věku

Zdravá ústní dutina v každém věku

Průvodce vývojem chrupu vašeho dítěte od narození do 18 let věku.
Colgate.com  |  Právní úprava  |  Zásady používání souborů cookie společnosti  |  Ochrana soukromí  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. Všechna práva vyhrazena.
Prohlížíte si stránky pro Českou republiku.